MM: neljapaat sõudis poolfinaali, kahepaat veerandfinaali

Vahur Mäe, toimetaja   |   1. sept. 2015, 10:27

Foto: Fred Killing

Prantsusmaal Aiguebelette’i järvel on neil päevil käimas sõudmise maailmameistrivõistlused. Teisipäev kujunes nii Eesti kahe- kui neljapaadile mõneti eksamipäevaks, sest kaalul oli edasipääs tugevamate sekka veerand- ja poolfinaalides.

2015 WRC AiguebeletteNeljapaat koosseisus Andrei Jämsä, Allar Raja, Tõnu Endrekson ja Kaspar Taimsooo võttis pöidlahoidjatel pinged maha, sest näitas poolfinaalipileteid jagavas vahesõidus maailmaklassiga sõitu. Meie nelik loositi ühte vahesõitu USA, Itaalia, Hiina ja Prantsusmaaga. Eesti paatkonna algus oli kõige energilisem, kuid ka distantsiosa suudeti kindlalt läbida – ¾ võistlusmaast liiguti liidrina ning vaid lõpu eel suutis Itaalia särtsakam olla ning ajaga 5.46,55 võita.  Eesti sai ajaks 5.47,40 ning 3-ndana poolfinaali pääsenud USA 5.48,92. Nõrgimasse, ehk C finaali, kukkusid mullune finalist Hiina (5.51,06) ja kodupubliku marulisel toel võistelnud Prantsusmaa (5.55,34).

„Kui eelsõidus olime tasemel 500 meetrit, siis täna 1500. Eesootavaks poolfinaaliks oleme hoo üles saanud ning seal on vaja kõva olla 2000 meetril“, rõõmustas vee pealt saabuvaid atleete parasjagu paadisillal vastu võtnud Matti Killing.

2015 M4x MM eelsõidus2 Fred Killing
Neljapaadi stiilinäide Aiguebelette’il

„Ilmaennustuse kohaselt tõmbas suure kuuma maha ja need olid meie olud. Kui medalivõimeliseks sai MM-i eel pidada ligi kümmet tiimi, siis juba näeme, et mitmed soosikud on liimist lahti ja poolfinaalist väljas“, viitas Killing Venemaa ja Hiina teise ešeloni jäämisele.

Esimesest vahesõidust mahtusid poolfinalistide sekka Suurbritannia (5.45,91), valitsev maailmameister Ukraina (5.46,03) ja Kanada (5.46,25).

Poolfinaalid sõidetakse neljapäeval, 3. septembril, Eesti aja järgi kell 12.52 ja 12.59. Eesti neliku vastased on juba teada – teises poolfinaalis stardivad ka Kanada, Suurbritannia, Uus-Meremaa, Saksamaa ja Poola. Finaali pääseb 3 esimest. Esimeses sõidus lähevad vastamisi USA, Itaalia, Austraalia, Šveits, Leedu ja Ukraina.

Ka noored Sten-Erik Anderson ja Kaur Kuslap tegid paarisaeru kahepaadil vahesõidus head tööd. Neil oli kaalul edasipääs 24 veerandfinalisti sekka. Eesmärgiga tulid mehed kenasti toime, sest tagasid ajaga 6.30,18 Läti paari Zunde-Adamaitise ees (6.36,04) seljavõidu. Joone alla jäid 6.39,22ga finišeerinud peruulased ning Iisrael (6.42,25).

Treener Killing oli duo sõidu üle rõõmus ning pidas oluliseks vedada paralleeli Läti meeste liikumisega: „Oleme Zundele-Adamaitisele jõudsalt lähenenud. Seni on Kaur ja Sten-Erik olnud tagaajaja rollis, ent nüüd läks teisiti. See sõit tõstis enesekindlust“.

Kahepaatide veerandfinaalid sõidetakse neljapäeva pealelõunal. Eesti stardib neljandas sõidus kell 13.19, rivaalideks Taani, Suurbritannia, Prantsusmaa, Norra ja Hispaania. Poolfinaali jõuab 3 kiiremat.

Kolmapäeval mõlemad tiimid taastuvad ning päevakavas on tunnetuse hoidmiseks kerged treeningud.