MM: sõudenelik püsib Tokyo kursil

Vahur Mäe, toimetaja   |   27. aug. 2019, 17:20

Põhja-Austrias Linzis toimuvatel sõudmise maailmameistrivõistlustel oli teisipäev närvesööv: kaalule pandi neljapaadi tulevik, sest poolfinaalist välja jäämine toonuks Tokyo olümpiapileti ümber murepilved. Nüüd on tänavugi veel kõik võimalik, sest ümbersündinud nelik on saanud uue hingamise.

Viimasel paaril aastal probleemide küüsis vaevelnud sõudmisnelik – Eesti spordi üks sümboleid – taastas enesekindluse, sest kvalifitseerus neljapäeval toimuvasse poolfinaali. Kui eelsõidus põruti täielikult, mispeale peatreener Matti Killing teatas, et alt mindi igas elemendis, siis viimane õlekõrs – vahesõit – näitas Kaur Kuslapi, Allar Raja, Tõnu Endreksoni ja Kaspar Taimsoo uut tulemist. Sõidu võitis küll kahekordse olümpiavõitja Olaf Tuftega tugevdatud Norra kvartett (5.47,08), kuid lähedal seiranud Eesti ei jäänud pikalt maha: ajaks fikseeriti 5.48,93, millega edestati tugevat Hiinat täpselt kahe sekundiga. Esimesena jäi suurest mängust välja Austria (5.53,93) ning täiesti alt läks 2017. aasta maailmameister Leedu (6.05,46). Teisest vahesõidust liikusid 12 parema sekka Suurbritannia (5.45,41), Uus-Meremaa (5.47,13) ja Ukraina (5.54,54). Kui Eesti jäänuks poolfinaali ukse taha ning kukkunuks C-finaali, poleks Tokyo pääsmete hankimiseks tänavu enam midagi teha saanud. Nüüd püsib reaalne võimalus, et B-finaaligi langemisel on võimalik Tokyo pileti nimel edukalt võidelda: nimelt pääseb tänavu olümpiale kaheksa esimest, mis nõuaks B-finaalis vähemalt teiseks tulemist.

Eesti neljapaat sai vahesõidus hoo taas üles (Fred Killing)

„See oli juba vähe kobedam asi. Hiina küll surus meid, aga paar krõbedamat tõmmet ja asi oligi meie mõistes purgis. Ideaalist oleme kaugel ja oskustegi poolest on veel varu, aga seda kõike loodaks nüüd järgmistest sõitudest,“ rääkis Killing ja oli eriti rahul, et üle pika aja tuli startki korralikult välja.

Kaks poolfinaali on kavas eeloleval neljapäeval kell 13.46 ja 13.55. Võistlus käib medalisõitu pääsemise nimel: mõlemast kolm koondist liiguvad kõrgesse mängu. Loosimised pole veel toimunud. Kolmapäeval võtab sõudenelik aja taastumiseks ning teeb kerged treeningud. Doonau äärses Linzis valitsevad rasked ilmaolud: kuumalaine teeb võistluspaigas viibijate sõnul elu kohati talumatuks.