Müncheni MK eelvaade: selguvad MM-küpsed paatkonnad

Vahur Mäe, toimetaja   |   26. mai 2011, 11:56

Põnev sõudehooaeg nii Eestis kui rahvusvahelisel areenil on käima tõmmatud ja juba eeloleval nädalavahetusel saab Münchenis toimuval MK etapil näha, millistena paistavad välja Eesti MM-koondise kandidaadid võrreldes muu maailma eliidiga.

Samsungi_SUDMISE_MK_logo_2011Just 27.-29. maini vältav, Saksamaal toimuv etapp peab andma koondiste sõudejuhtidele suunised, kuidas talitada hooaja kulminatsiooni, Londonisse olümpiapääsemeid jagavate maailmameistrivõistluste eel. Eelinfo kohaselt koguneb Münchenisse 46 riigi 779 sõudjat, moodustades 357 erinevat paatkonda.

Eesti sõudekoondis, kuhu kuulub viis paatkonda, suundus Münchenisse täna, teeb võistlusveel, kunagisel olümpiakanalil, mõned treeningud ning peab siis oma küpsust näitama hakkama. Kõige põnevam saab spordisõbra jaoks kindlasti olema meeste paarisaeru kahepaatide rivaliteet, sest meilt ihkab MMile kaks koosseisu – viimastel aastatel end paadiklassis väga kindlalt tundnud Kaspar Taimsoo ja Allar Raja said endale tänavu karmid kodused konkurendid Igor Kuzmini ja Andrei Jämsä, kes võitsid koondise katsed ning avaldasid soovi ise tiitlivõistlustele pürgida. Taimsoo ja Raja sellega leppida ei taha, võitsid selle märgiks omakorda eelmisel nädalavahetusel Eesti karika ning peavad nüüd ka MK-l teist kodust duot võitma, et pääseda tiitlivõistlusele medalite eest võitlema.

Finaali tõotab jõuda võimas esindus

Kahepaatide rivistus Münchenis on esinduslik: 27 võistkonna seas teeb kaasa koguni kolm Itaalia ja sama palju Ukraina koosseise, lisaks eestlastele on leedulasedki väljas kahe tiimiga, et selgitada riigi esiduo. Medalitele hakkavad võistlema tituleeritud britid Marcus Bateman-Matthew Wells, samuti 2009. aasta maailmameistrid sakslased Eric Knittel-Stephan Krüger, shveitslased Florian Stofer-Andre Vonarburg, jt. Üht-teist on tõestada tänavu tippsporti naasnud sloveenil Iztok Copil, kes 1995. aastal üllatuslikult Jüri Jaansoni eest ühepaadikulla napsas ning nüüd veteransõudjana koos noore paarilisega, 24.aastase Gasper Fistraveciga üles astub. Mõlemad Eesti paatkonnad on avaldanud, et rahuldust pakuks vaid finaali jõudmine. Müncheni järgselt on igatahes selge, kes meie kahepaatidest maailmameistrivõistluste vääriliseks osutub ning ettevalmistuma asub.

Taimsoo-Raja_EKV2001Fred_Killingkodukale
Kaspar Taimsoo ja Allar Raja Eesti karikavõistlustel.            Foto: Fred Killing 

Mullu ühepaati kolinud ja end rahvusvahelisel areenil B finaali mehena tõestanud Tõnu Endrekson teeb Münchenis samuti küpsuseksami. Esialgu on pärnakas teatanud, et kavatseb kindlalt jätkata ühesel, kuid ometi näitab esimene etapp otsekoheselt, kas plaanid on reaalsed. Endreksonil on vastaseid 28, neist kuulsamad norralasest mitmekordne olümpiavõitja Olaf Tufte, peale pikki aastaid katsetamist eelmistel maailmameistrivõistlustel esimese MM-kulla võitnud tsehh Ondrej Synek, stabiilne suurvõistluste finalist belglane Tim Maeyens, britt Alan Campbell, jt.

Endrekson võrdleb end eliidiga ühepaadil

Ärasõidu eelõhtul oli Endrekson optimistlik ning arvas, et on Eesti karikavõistlustest kenasti taastumas. „Vorm on korralik ja tunne läheb õnneks paremaks. Õige pea saan oma tasemest aimu“, jäi olümpiahõbe tagasihoidlikuks.

Eesti parim naissõudja Kaisa Pajusalu on tegemas oma viimast juuniorhooaega ning kasutab samuti võimalust tippkonkurentsis kaasa lüüa. Tänavu on tema plaanides kaks tähtsat eesmärki: korrata edu alla 23.aastaste maailmameistrivõistlustel ning pääseda MMile, et võidelda seal olümpiapääsme eest.

Naisi teeb ühepaadil kaasa 21. Medalipretendendid on siinkirjutaja arvates tsehh Mirka Knapkova, igihaljas valgevenelanna Ekaterina Karsten ning rootslanna Frida Svensson. Huvitav on jälgida leedulanna Donata Vistartaite arengut: teatavasti tegi talendikas sõudja mullu väga ilusad etteasted ning avalikkus ootab temalt uusi põnevaid esitlusi.

Eesti roolijata neljane startis viimati suurel areenil Barcelona olümpial

On möödunud aastaid mil viimati libises „suurele“ veele Eesti üksikaeru neljapaat. Täpsemalt käib jutt 1992. aasta Barcelona olümpiast, mil Eesti nelikul Vilpart-Virkus-Avamere-Divonin oli au sini-must-valget vormi kanda. Nüüd on tekkinud uus noor põlvkond, kes kunagisi traditsioone edasi püüab kanda. 2007. aasta eduka juunioride kaheksapaadi baasilt eraldunud kvarteti põhituumik Andrus Sabiin, Artur Maier ja Sten Villmann said punti varem kergekaallasena läbilööki üritanud tallinlase Valeri Prosvirnini, matsid vähemalt hooaja alguses kaheksapaadi idee maha ning läbivad nüüd tõelise küpsuseksami. Kuidas esinetakse 19 võistkonna konkurentsis? Milliseks kujunevad hooaja plaanid? Sellest saame aimu juba selle nädala lõpul.

Otseülekande võistlustest teeb FISA veebileht www.fisa.org.

Eesti invasõudjad registreerivad end alaliidus

Rahvusvaheline sõudeliit FISA on maailmas üks tegusamaid spordialaliite, kes panustab võimsalt invasporti ja tugineb printsiibile „sport kõigile“. Juba mitu head aastat on invasõudmine olnud tiitlivõistluste kavas ning tõestanud end ka paraolümpia programmi lahutamatu osana. Eesti polnud siiani invasõudmises osalenud, kuid nüüdsest võib kõik muutuda. Nimelt sõitis sõudeliidu viitsepresident Mihkel Klementsov koos sportlaste Alar Õige ja Jelena Pipperiga Münchenisse, et väikeriigi ambitsioonidest programmis osaleda, teatada. Siiski Õige ja Pipper eeloleval nädalavahetusel veel ei stardi, kuid said edaspidiseks loa osaleda LTA võistlusklassis (leg, trunks and arms ehk invasõudjad, kes saavad sportimiseks ka jalgu kasutada. On olemas ka klass TA ehk trunks and arms ja siin osalevad atleedid, kes oma puude tõttu sportimiseks jalgu rakendada ei saa).

„Arvan, et esimesed stardid tulevad hooaja edenedes. Münchenisse läheme peamiselt atmosfääri nuusutama ning konkurente kaema“, avaldas Klementsov ning temast õhkus rahulolu, et Eesti invasõudmise programm tõotab tuule tiibadesse saada.

Eesti Sõudeliiduga ühes paadis:

EMT_logo_2011   pereleib