Muiste, Vilbaste, Mitt ja Einsalu krooniti Pariisis maailmameistriks

Vahur Mäe, toimetaja   |   7. veebr. 2020, 22:58

Pariisis toimuvate sisesõudmise maailmameistrivõistluse avapäev tõi Eestile erakordse medalisaagi: neli MM-kulda 500 meetri sprindidistantsilt on riigi sõudeajaloos enneolematu saavutus. Eestlaste kontole või tulla lisagi, sest laupäeval on kavas pikk, 2000 meetri distants.

Vägitükiga said hakkama Leo Muiste (Viljandi SK), Kadri Vilbaste (SK Kalev), Liisu Mitt (Pärnu SK) ning Ants Einsalu (Väike-Maarja), keda saab reedest nimetada ametlikeks maailmameistriteks: sisesõudmise tiitlivõistlusi – nii MMi kui EMi – tunnustatakse rahvusvahelise sõudeliidu poolt juba paar viimast aastat ametlikult. Jaanuari lõpus toimunud Alfal kuni 18aastaste noormeeste võistluse rekordi purustanud viljandlane Muiste on tõusnud kõvaks tegijaks: Pariisis tagas kuldmedali aeg 1.17,5. Järgnesid prantslased Marques-Vigneron 1.20,6 ning Aloui 1.22,2ga. Pärnu jõe vasakkalda, Kalevi sõudekeskuse atleet Vilbaste võitis samuti veenva eduga: aeg 1.32,9 oli sekundeid parem, kui hõbeda pälvinud ungarlannal Bettinal, aeg 1.35,8. Pronks rändas Tassaneem Arafaga Egiptusesse, aeg 1.36,2. 13 atleedi seas esines silmapaistvalt tallinlanna Liisa-Marie Läänegi, saades kirja 1.36,3. Alla 23aastaste naiste konkurentsis võis pjedestaalil juubeldada Liisu Mitt (1.32,4), kes alistas prantslannad Noir’i (1.34,7) ning Ragaleux’(1.35,8). Üle 60aastaste meesveteranide seas tõi Väike-Maarjasse võidu vanameister Ants Einsalu: mitu aastakümmet võistluskarusellil tiirelnu sai ajaks 1.26,3. Eestlasele järgnesid ameeriklane del Ray 1.26,8 ning Prantsusmaa sõudja Bourquel 1.26,9ga.

Leo Muiste värske maailmameistrina intervjuud andmas (foto: Viljandi sõudeklubi Facebook)

Alla 16aastaste noormeeste võistluses näitas südi minekut Muiste klubikaaslane, viiendana lõpetanud Rainer Oras, aeg 1.25,6. Maailmameistriks krooniti ukrainlane Zakharov (1.21). Vanglateenistuse esisisesõudja Rainar Piik võib samuti resultaadiga rahule jääda: 47 võistleja seas saavutatud viies koht on väärt tulemus (aeg 1.15,6). Võitis britt Phil Capp 1.12,ga, kellele järgnesid Soome äss, Tallinnaski mõned aastad tagasi triumfeerinud Joel Naukkarinen ajaga 1.14,8 ning prantslane Vincent Matz (1.15). Ultradistantside spetsialist Tiina Kapten oli 40aastaste võistluses 1.37,1ga neljas. Meistritiitli võitis kreeklanna Peramatzi, aeg 1.32,4. Noorimate meesveteranide, üle 30aastaste seas näitas Indrek Vait 1.20,5ga 14. tulemust. Kuldmedali võitis 1.17,4ga Suurbritannia sõudja Rackstraw. 50aastaste meeste võitjaks tuli norralane Karlsen (1.20,4). Kalevi jalgrattakooli atleet Aivar Jürgenson oli 1.23,7ga kümnes.

Võistlused parun Pierre de Coubertini nime kandval areenil jätkuvad laupäeval klassikalise distantsiga. Eestlasedki on taas kõrgete lootustega võistlustules. Otseülekandes on sõite võimalik jälgida korraldajate YouTube’i kanalis.