Noored saabusid Valgevenest medalitega

Vahur Mäe, toimetaja   |   9. okt. 2017, 21:21

Läinud nädalavahetusel, 7.-8. oktoobril, toimusid Brestis Edela-Valgevenes rahvusvahelised noorte sõudevõistlused. Baltic Cup’ilt kogunes noorte medalikappi kolme erinevat karva autasu.

Mitmete katsevõistluste põhjal sai Valgevenes loa startida neli paatkonda, kes kogusid kokku viis medalit. Koondise edukaima tiitli pälvis 17-aastane pärnulanna Greta Jaanson, kes ühepaadil edestas konkurente veenva eduga nii laupäevasel 2000 meetril kui ka pühapäeval sõidetud 500 meetrisel sprindidistantsil. Narvalast Nikita Gorlovigi saatis ühepaadil edu, sest noormees näitas lühikesel distantsil hõbeda väärilist tulemust. Klassikalisel võistlusmaal oli Gorlov küll neljas, kuid medal jäi vaid napi kolme kümnendiku kaugusele.

„Eelsõitudes ma end teravalt ei tundunud, kuid mõlema sõidu finaalis sain töö klappima ning kohe stardist alates asusin teistega vahet suurendama. Tugev tulemus tähendab minu jaoks ka ilusat hooaja lõppu“, rõõmustas Jaanson ning rääkis, et sügis-talvel ootab ees tugev treeningtöö.

„Jäänud on veel mõned kodused võistlused ja võib-olla võtame treeneriga plaanidesse ka Armada Cupi. Olen väga motiveeritud ja astun siit edasi sammu kaupa“, avaldas olümpiamängudest unistav sõudja.

Greta Jaanson koos oma treeneri Ingrid Võsuga (foto: Roman Lutoškin)

Veenvalt sõudsid ka pärnulannad Grete Alttoa ja Annabel Aron, võites 2000 meetril paarisaeru kahepaadil teise koha. Lühikesel distantsil paraku nii hästi ei läinud, sest A finaal lõpetati kuuendana.

Ühe medaliga lõppenud sõidu tegid ka paarisaeru neljapaadi startinud Ermo Liivamägi, Joonas Toom, Martin Kaljuste ja Jan Karl Oberacker, olles 500 meetril Saksmaa järel ja Valgevene ees teised. Pikal distantsil jäädi viiendaks, eespool Valgevenest.

Järelkasvukoondiste projektijuhi Roman Lutoškini sõnul oli noorte arengut meeldiv näha. „Eriti tugevalt esines noor Jaanson. Ent ka kõik teised ületasid ootusi ning näitasid sisu. Nii said kõik indu juurde, et motiveeritult järgmise hooaja võistlusteks valmistuma asuda“, rõõmustas Lutoškin.

Treener oli meeldivalt üllatunud, et Eesti noored aasta vanematele kolleegidele südilt vastu suutsid astuda. Kõik märgid näitavad, et Eesti sõudmises on peale kasvamas uus ja lootustandev põlvkond. Sügis-talvised plaanid näevad ette mitmeid laagreid, sealhulgas Jõulumäel suusatades ning märtsikuist Horvaatia veelaagrit. Võimalik, et Greta Jaanson laagerdab sügisel Horvaatiaski.

Noorte edu taga on arvukalt treeningtunde ning sihikindel töö. Medalistide treenerid on Ingrid Võsu, Reet Palm, Tatjana Jaanson, Valeri Osmokesku, Ruth Vaar ja Reigo Pihlak.

  1. aastal on noortekoondise tähtsaimateks jõuproovideks mai lõpus toimuvad noorte Euroopa meistrivõistlused ning eaklassi augustikuine MM.