Noorte EM: Aron ja Alttoa finaalis, teised pürgivad parimate sekka läbi poolfinaali

Vahur Mäe, toimetaja   |   26. mai 2018, 21:46

Laupäeval, 26. mail startisid Põhja-Prantsusmaal Gravelines’ noorte sõudmise Euroopa meistrivõistlused. Kõik kolm Eesti paatkonda saavad rahuolevalt finaalpäevale vastu astuda.

Vana maailma noorte Euroopa esivõistlused toimuvad tänavu kaheksandat korda, ent mitte kunagi varem pole need nii rohke osavõtjaskonna ning kõrge tasemega olnud. Seekordne võistlus on samas veidi erilisemgi, sest mitmes paadiklassis jaotatakse oktoobris Buenos Aireses toimuvate noorte olümpiamängude pääsmeid. Eestlastest konkureerib olümpiapiletile ainsana Greta Jaanson.

Annabel Aron (vasakult teine) ja Grete Alttoa koos treenerite Ingrid Võsu ja Matti Killinguga (foto: Roman Lutoškin)

Kõik Eesti paatkonnad jätkavad pühapäeval võistlemist, seejuures pole veel keegi kõrgest mängust kukkunud ning teoreetiline võimalus finaali pääseda on kõigil kolmel. Avapäeval üllatasid meeldivalt paarisaeru kahepaadil sõudvad pärnulannad Annabel Aron ja Grete Alttoa, kes päeva teises pooles toimunud vahesõidus ajaga 8.02,04 veenvalt finaalipääsme lunastasid. Neid edestasid vaid itaallannad Corazza ja Costa, kes said ajaks 7.55,71. Kõik ülejäänud peavad jätkama B finaalis, kus jagatakse kohad 7-12. Vahesõit oli eestlannadele päeva teine pingutus, sest hommikul läbiti eelsõit. Ainsana tagasid otsepääsu finaali kullapretendendid, venelannad Luganskaja ja Inozemtseva (7.34,87). Corazza ja Costa olid tulemusega 7.40,65 teised, Leedu paar Kazlauskaite ning Nemeraviciute kolmas (7.42,87) ning Aron ja Allttoa 7.46,01ga neljandad.

„Tüdrukud pakkusid tõsise üllatuse. Finaali ei tahaks ennustama hakata, ent kui noored suudavad oma töö ära teha ja lähevad veele positiivse emotsiooniga, tuleb ka tubli koht,“ arvas koondisega võistluspaigas viibiv noortekoondiste projektijuht Roman Lutoškin.

Finaalsõit toimub pühapäeval Eesti aja järgi kell 14.36. Lisaks eelpool mainitud paaridele sõuavad finaalis tsehhitarid ning prantslannad.

Poiste paarisaeru kahepaadil võistlevad Kristjan Lindsalu ja Joonas Toomgi võivad avapäeval tehtud tööga rahule jääda. Kuigi hommikuses eelsõidus jäädi konkurentsitult viimaseks, saadi õhtuses vahesõidus kenasti liikuma ning lunastati pääse poolfinaali. Vahesõidu võitsid 7.13,67ga kreeklased, järgnesid Poola (7.17,12) ja kolmandana Eesti paar (7.23,09).

Eesti noormehed sõuavad pühapäeval kell 10.50 teises poolfinaalis, millest kolm esimest pääsevad õhtul sõidetavasse finaalsõitu. Lindsalu-Toomi rivaalideks on Kreeka, Itaalia, Belgia, Prantsusmaa ja Austria.

Lutoškin teadis rääkida, et hommikul ei saanud eelnevalt vaid kolm ühistreeningut teinud noored kõige paremini liikuma, kuid õhtul olid justkui ümber sündinud. „Usun ja näen, et iga sõiduga lähevad poisid paremaks,“ märkis treener.

Suurimate edulootustega on stardis ühepaadil sõudev Pärnu sõudja Greta Jaanson. Ka tema võistles esmalt 12 parema sekka pääsemise nimel. Eelsõidust otse edasi pääseda siiski ei õnnestunud. Sellega sai hakkama vaid Itaalia sõudja Greta Martinelli (8.08,90). Järgnesid Jaanson 8.21,45 ning Suurbritannia, Hollandi, Rootsi ja Georgia atleedid.

Kõik said uue šansi juba õhtul toimunud vahesõidus, mida peeti kaks ning kust mõlemast kvalifitseerusid 12 sekka kaks tugevamat. Jaanson sai ülesandega kenasti hakkama, sest võitis ajaga 8.36,13 kõiki veenvalt. Teise poolfinaalikoha sai Valgevene esindaja Aliaksandra Salavei (8.40,38). Konkurentsist langesid välja Norra, Taani ja Georgia sõudjad, kes saavad nüüd maksimaalselt koha C finaali (sõit kohtadele 13-18).

Jaansoni osalusel toimuv poolfinaal stardib pühapäeval 10.26. Vastasteks on Prantsusmaa, Sloveenia, Šveitsi, Suurbritannia ja Hollandi sõudjad. Finaali pääsevad kolm kiireimat. Teiste laeks jääb B finaal, mis sõelub kohad 7-12.

Roman Lutoškin nägi Jaansoni esituses kahte väga erinevat sõitu. „Eelsõidus proovis Greta taktikat, kus algus oli pigem kiire. Ent see ei kukkunud nii hästi välja. Vahesõit oli juba tavapärase tasemega ning tulemuse tagas rahulikum algus, tugev keskosa ja kindel lõpp,“ rääkis Lutoškin.

Tüdrukute ühepaadil jagatakse finaalis välja kolm noorte olümpiamängude pääset.

Võistluste info ja tulemustega saab tutvuda siin.