Noorte MM: avapäevast

Vahur Mäe, toimetaja   |   2. aug. 2017, 23:49

Kolmapäeval, 2. augustil, startisid Trakais Leedus kuni 18-aastaste noorsõudjate maailmameistrivõistlused. Avapäeval käisid võistlustules tüdrukute ühe- ja paarisaeru kahepaat.

Ühepaadil esindab koondist Pärnu Sõudeklubis treeniv Greta Jaanson, kes eelsõidus tehtud südi esitlusega kvalifitseerus koheselt 24 veerandfinalisti sekka. Selleks pidi Jaanson lõpetama vähemalt neljandana, kuid üllatas, sest platseerus tugeva hollandlanna van Opzeelandi järel (7.53,85) ajaga 7.58,12 teiseks. Ülejäänud veerandfinalistideks sõudsid end Belgia (7.59,67) ja Šveitsi (8.05,42) sõudjad.

2017 Noorte MM Trakais JW2x (R.Lutoškin)

Leena Kattel (vasakul) ja Kärolyn Mäesaar Trakais (foto: Roman Lutoškin)

Eelsõite oli kavas viis ning kõik, kes jäid allapoole 4. kohast, saavad veel ühe võimaluse vahesõidus. Nii selguvad ülejäänud neli veerandfinalisti. Esialgse programmi kohaselt sõidetakse veerandfinaalid reedel, 4. augustil, alates kell 12.42 ning siis saavad selgeks ka Jaansoni kõik vastased.

„Gretalt väga hea algus. Sõit oli kontrollitud ja tasakaalukas“, kommenteeris Pärnu tütarlapse algust võistluspaigas noori abistav järelkasvukoondiste peatreener Roman Lutoškin.

Teise Eesti paatkonnana käis avapäeval 27 koondisega konkureerimas tüdrukute paarisaeru kahepaat koosseisus Kärolyn Mäesaar ja Leena Kattel. Viljandlanna Mäesaar ja Tartu sõudja Kattel pidanuks veerandfinaali pääsuks tagama koha eelsõidus nelja parema seas, kuid pidid leppima 6. kohaga (7.37,21). Sõidu võitis Tšiili (7.16,56), järgnesid Lõuna-Aafrika Vabariik (7.18,16), USA (7.18,91), Austria (7.18,92) ja Sloveenia (7.33,07). Eesti neide ootab nüüd ees vahesõit, mis on kavas 3. augustil kell 12.39. Seal on Mäesaare-Katteli rivaalideks Poola, Hiina ja Makedoonia. Edasipääsu tagamiseks on vaja olla parem kahest paatkonnast.

„Esimene sõit ei tulnud veel nii välja, nagu soovisime ja koostöö polnud kiita. Võimalik, et tüdrukud vajasid enese lahti sõitmist ja saavad siit edasi paadi kenasti liikuma“, arutles Lutoškin hoolealuste võimaluste kohta.

Neljapäeval kell 11.36 startivas eelsõidus alustab võistlemist ka Eesti noormeeste paarisaeru neljapaat. Mihail Kušteini, Kristjan Lindsalu, Rain Harjuse ja Bertty Nurme vastasteks on Kreeka, Itaalia, Poola, Austraalia ja Ukraina nelikud. Esmalt käib võistlus poolfinaali pääsemise nimel. Koha sinna tagab iga eelsõidu (3) kaks paremat.