Noorte MM: Eesti noortelt lootustandev avang

Vahur Mäe, toimetaja   |   25. aug. 2016, 07:41

2016 WRJ U23 Senior Ch logoHollandi sadamalinnas Rotterdamis on neil päevil toimumas mitmete eagruppide maailma-meistrivõistlused. Ajaloolise korraldusformaadiga tiitlivõistlustest võtab osa mitme paatkonnaga ka Eesti koondis.

Kui alla 23-aastased alustasid võistlemist juba 21. augustil ning nende jõuproov on jõudnud lõppvaatusesse, siis alla 19-aastased asusid võistlustulle kolmapäeval.

Eestit värve on Rotterdamis kaitsmas kolm paatkonda. Poiste paarisaeru kahepaadil startisid nädalapäevad tagasi Läti meistriteks kroonitud Rain Harjus ja Mihhail Kuštein. 30 paatkonna seas asuti esmalt sõeluma 24 veerandfinalisti. Eesti noored tulid ülesandega südilt toime, sest lõpetasid eelsõidus Hollandi (6.32,18) ja Hiina (6.43,17) järel 6.46,78ga kolmandana. Ka USA koondis jõudis edasi – neljandana, ajaga 6.46,78. Veerandfinaalid sõidetakse reedel Eesti aja järgi alates kell 11.45. Veel ei ole teada, kellega loos Harjuse ja Kušteini kokku viib.

2016 Noorte MM JW4x Fred Killing
Tütarlaste kvartett (Foto: Fred Killing)

Nagu ikka, on tiitlivõistlustel meie suured paadid. Nii poiste kui ka tüdrukute paarisaeru neljapaadid on samuti alustanud, ent tõdemusega, et peavad edasipääsu taotlema vahesõitude kaudu.

Poiste nelikul koosseisus Margus Kodasma, Martin Rahuoja, Tristan Lasn ja Ander Koppel tuli eelsõidus leppida viienda kohaga, seejuures viinuks edasi positsioon nelja parema seas. Veerandfinaali kvalifitseerujateks osutusid kullasoosik Saksamaa (5.58,63), Suurbritannia (6.00,93), Holland (6.12,31) ja Argentiina (6.15,02). Eesti sai ajaks 6.20,47.

Siiski pole Eesti jaoks võistlus veel lõppenud, sest läbi reedese vahesõidu (kell 11.05) jagatakse lisaks neli veerandfinaalikohta. Kuna sõidus osaleb viis kvartetti, on vajalik vaid ühe konkurendi edestamine. Lisaks Eestile tulevad joonele Kanada, Hiina, Gruusia ja Jaapan.

Tüdrukute paarisaerunelik võistleb rivistuses Leena Kattel, Kärolyn Mäesaar, Greta Jaanson ja Kristel Gustavson. Ka neil ei õnnestunud eelsõit loodetult, sest samuti lõpetati viiendana ehk viimasena. Kuna paatkondi on vähem, siis käis võistlus selle üle, kes pääseb sõidu kahe parema sekka ja nii 12 poolfinalisti mängumaale. Eesmärgi täitsid Kreeka (6.44,68) ja Austraalia (6.49,32). Lisaks 6.59,55ga finišeerinud Eestile jäid joone alla Venemaa (6.53,72) ning Jaapan (6.55,11).

Kui võrrelda neidude tulemust poiste esitlusega, siis kindlasti saab võitjaga kaotussekundeid võrreldes järeldada, et tütarlaste minek on erksam ning loodetud edasipääs ei ole kaugel. Selleks on reedel kell 10.55 startivas vahesõidus vaja mahtuda kahe parema hulka. Eesti vastasteks on Šveits, Venemaa, Itaalia, Leedu ja Gruusia. Eelsõitude aegu võrreldes on taseme poolest Eestiga võrreldavad Šveits, Venemaa ja Leedu. Austraalia on vahesõidu võidupretendent ning Gruusia tõenäoliselt autsaider.