Noorte MM: reede kujunes eestlaste rõõmupäevaks

Vahur Mäe, toimetaja   |   10. aug. 2018, 22:27

Eesti noorsõudjate jaoks kujunes reede, 10. august vägagi meeldivaks, sest Tšehhis toimuvatel U19 vanuseklassi maailmameistrivõistlustel tagasid koha poolfinaali nii tüdrukute paarisaeru kahe- kui ka ühepaat.

Raćices toimuvatel tiitlivõistlustel oli eestlaste jaoks palju kaalul, sest ühepaadisõudja Greta Jaanson ning kahepaadil ponnistavad Annabel Aron ja Grete Alttoa pidid tõestama oma küpsust võrreldes eaklassi maailma parimatega. Kuna pärnulannad Aron ja Alttoa jäid avasõidus poolfinaalist välja, kujunes vahesõit viimaseks õlekõrreks, et treeningutel valatud higi ja vaev vääriliseks tasuks vormida. 12 sekka poolfinaali pääsemiseks vajasid nad Hiina, Poola ja Horvaatiaga konkureerides vähemalt teist kohta. Hiinlaste vastu ei saanud keegi ja nemad lõpetasid sõidu ajaga 7.04,21. Aron ja Alttoa valmistasid meeldiva üllatuse kui finišeerusid vahesõitude peale (4) teise ajaga 7.11,25. C- või D-finaaliga peavad leppima kolmandaks jäänud Horvaatia (7.17,6) ning sõidu viimane, Poola (7.20,64).

Greta Jaanson veerandfinaali järel taastumas (Foto: Roman Lutoškin)

Võistluspaigas atleete toetav Roman Lutoškin rääkis neidude sõidust ülivõrdes. „Fantastiline päev. Eks me juba arvasime, et peame laupäeval asjad kojusõiduks ära pakkima, ent nüüd valmistume pühapäevaks,” viitas Lutoškin asjaolule, et kaks tugevamat finaali sõidetakse siis.

Tõehetk, millises finaalis Aron ja Alttoa sõuda saavad, selgub laupäeval, 11. augustil Eesti aja järgi kell 13.36, sest siis on kavas esimene poolfinaal. Finaali pääsemiseks peavad neiud olema vähemalt kolme kiirema seas. Ülesanne on keeruline, sest vastasteks on kõik tuntud sõuderiigid: Itaalia, Saksamaa, Kreeka, Uus-Meremaa ja Suurbritannia. Juhul kui Eesti duo jääb poolfinaali teise poolde, jääb nende laeks osaleda B-finaalis, kus selguvad üldkohad 7 kuni12.

Kaasahaarava päeva teise rõõmustava sõnumi pakkus 24 veerandfinalisti sekka jõudnud Greta Jaanson ühepaadil. Ka tema andis eksami, sest kaalul oli pääs poolfinaali. Pärnu sõudja startis teises veerandfinaalis, kus pidi jõudma vähemalt kolmandaks. Sõidu võitis veenva eduga Argentiina sõudja (7.38,15), järgnesid Belgia koondislane (7.46,12) ning talle ülinapilt alla jäänud Jaanson (7.46,44). C- või D-finaali langesid Lõuna-Aafrika Vabariigi (7.52,59), Kreeka (8.07,58) ja Leedu (8.15,66) võistlejad. 24 veerandfinalisti seas oli Jaansoni aeg päeva üheksas. Poolfinaal on kavas laupäeval kell 14.25 ning lisaks Jaansonile asuvad seal võistlustulle Uus-Meremaa, Rumeenia, Hispaania, Belgia ja Hiina sõudjad. Huvitav on võrrelda Jaansoni aega tema poolfinaalis startivate rivaalide veerandfinaali tulemustega: kui Hispaania (7.39,33), Uus-Meremaa (7.41,39) ja Rumeenia (7.44,25) koondislased on vähemal või rohkemal määral eest ära, siis Belgia esindaja sõudis Eesti neiuga samasse sekundisse (7.46,12) ning hiinlanna jäi enam kui sekundiga alla (7.47,79). Medalisõitu pääsevad kolm paremat ning kõikide positiivsete asjaolude kokkulangemisel on Jaansonil šansid olemas.

„Võrreldes tagasihoidliku eelsõiduga võttis Greta end kokku ja esines väga veenvalt. See oli taktikaliselt küps sõit,“ hindas noortekoondislaste heaolu eest MM-il vastutav Roman Lutoškin.

Ühepaadil esineval Tallinna noormehel Kristjan Lindsalul koondisekaaslastega võrreldes nii hästi ei läinud. Ka tema pürgis läbi veerandfinaali poolfinaali, kuid kuna jäi seal ajaga 7.31,27 kuuendaks, siis parimal juhul sõuab ta laupäeval tugevuselt kolmandas, C-finaalis. Et see õnnestuks, peab ta laupäeval kell 11.24 läbima C/D poolfinaali: kui Lindsalu platseerub vähemalt kolmandaks, sõuab ta C-finaalis (kohad 13-18), kui mitte, siis on võimete laeks D-finaal (kohad 19-24). Eestlase vastasteks tulevad Prantsusmaa, Kanada, Bulgaaria, Rootsi ja Jaapani sõudjad.

Roman Lutoškini sõnul on kuumus võistluspaigas veidi järele andnud, küündides reedel 24 soojapügalani. Tingimused olevat eestlastele igati sobilikud, sest tuuleolud on soodsad ja kanal soosivat kiireid sõite. Lisaks Lutoškinile panustavad Raćices sportlaste juhendamisse Matti Killing, Ingrid Võsu ning Aleksei Lipintsov.