Noorte suveolümpia: Jaanson pakub konkurentsi ja edenes veerandfinaali

Vahur Mäe, toimetaja   |   9. okt. 2018, 11:16

Noorte olümpiamängudel Buenos Aireses võistlev Greta Jaanson pürgis eelsõitude põhjal üheksanda tulemusega 16 parema sekka veerandfinaali.

Argentiinas võistlev Jaanson on jõuproovi esimesed kaks vaatust läbinud edukalt ning saab peale esmaspäeval toimunud kahte eelsõitu järgmisele ringile – veerandfinaalile – keskenduda. Võistlus erineb kardinaalselt tavapärastest sõudmisvõistlustest, sest esmalt toimuvad eraldistardid ning seejärel on kavas kaks 500 meetri pikkusega eelsõitu. Jaanson loositi esimesse eelsõitu koos eraldistardi teise, rootslanna Elin Lindrothi, tugeva Austraalia sõudja Taylor McCarthy-Smithi ning autsaiderite ringi kuuluva Hiina Taipei atleedi Ani Hsuga. Sõidu võitis McCarthy-Smith (1.54,21) Lindrothi (1.55,60) ja Jaansoni ees (1.56,88). Mõned tunnid hiljem läks Jaanson vastamisi Uganda, Sloveenia ja Saksamaa ametiõdedega ning võitis veenvalt tulemusega 1.53,34. Teiseks platseerus sloveenitar Ilaria Macchi (1.54,41), kolmandaks Saksamaa koondislane Tabea Kuhnert (1.55,87) ning neljandaks ugandalanna Ndagire (2.29,19). Eesti koondislane teenis kahe sõidu peale üheksa kohapunkti ning 24 atleedi arvestuses üheksanda koha. Kui kohad reastunuks aegade põhjal, tõusnuks Jaanson koguni viiendaks. Maksimaalsed 16 punkti teenis mõlemad sõidud võitnud kullafavoriit, koduvetel võistlev Argentiina sõudja Maria Sol Ordas.

Edasine on 500 meetril toimuva veerandfinaali otsustada. Jaanson loositi teisipäeval, 9. oktoobril Eesti aja järgi kell 21.30 startivasse sõitu Šveitsi esindaja Jana Nussbaumeri, mehhiklanna Mildred Mercado ning Lõuna-Aafrika Vabariigi sõudja Elizabeth Katherine Williamsiga. Kaalul on kaks poolfinaalipääset ning Jaansoni vastased on kõvad: Taylor McCarthy-Smith võitis Eesti koondislast kindlalt eelsõidus ning Mercadogi edestas punkti- kui ka ajavõrdluses. Kolmas ja neljas koht saavad edasi võistelda C/D poolfinaalis, kus selguvad tugevuselt kolmandasse finaali pääsejad.

Iga nelja aasta tagant toimuvatele noorte olümpiamängudele oodatakse tänavu 4000 sportlast vanuses 15 kuni 18 aastat. Noortemängude kavas on 32 spordiala. Eesti koondise suurus on rekordiline: suurvõistlusel osaleb tänavu koguni 23 noort.

Kogu info sõuderegati kohta on leitav siit.