Noorte suveolümpia: Jaansonile pronksmedal

Vahur Mäe, toimetaja   |   10. okt. 2018, 19:05

Greta Jaanson võitis Buenos Aireses toimuvatel noorte olümpiamängudel ühepaadil pronksmedali. Ühtlasi on tegemist Eesti koondise läbi aegade esimese noorte olümpia medaliga.

Pärnus elav ja treeniv Jaanson näitas Argentiinas järk-järgult paremat minekut: eraldistardist esitosinas, eelsõitude põhjal kuues aeg, siis veerandfinaali võit ning tasuks koht poolfinaalis ja sealt finaali, kus tuli pronks.

Kuldmedali võitis Argentiina esindaja Maria Sol Ordas (1.43.81). Järgnesid rootslanna Elin Lindroth (1.44.31) ning end tublisti ületanud Jaanson (1.46.13). Usbekistani sõudja Luizakhon Islomova jäeti ajaga 1.51,21 neljandaks. Sõidud toimusid 500 meetri distantsil, kuhu oli maha märgitud neli rada.

Jaanson kommenteeris vahetult peale sõitu Eesti Olümpiakomiteele, et tema unistuseks on sportlasena olnud Eesti lippu kanda ja trikoloori lipumasti tõusmas näha. „See on päris uskumatu. Tulin siia mõttega kohast esikümnes, aga sain koguni medali,“ rõõmustas viimast aastat noorteklassis võistlev Jaanson.

Greta Jaanson on Pärnu Sõudeklubi liige. Tema treeningettevalmistuse eest on juhendajana vastutanud Ingrid Võsu, ent viimase kuu aja jooksul on sportlasele jaganud näpunäiteid treenerist ema Tatjana Jaanson.

Pronksmedalist Greta Jaanson sini-must-valgega (foto: EOK)

Iga nelja aasta tagant toimuvad noorte olümpiamängud peetakse tänavu 6.-18. oktoobril Buenos Aireses, kus osaleb 206 riigist ligi 4000 sportlast vanuses 15-18. Suviste noortemängude kavas on 32 spordiala, sealhulgas mitmed olümpiavõistluste debüüdi tegevad alad: BMX freestyle, lohesurf, breiktants ja rannakäsipall. Tänavused noorte olümpiamängud on ajaloos esimene olümpiavõistlus, kus osaleb võrdne arv mees- ja naissportlasi.

Eesti koondis on seni suurim – 23 sportlast kaheksal alal (kergejõustikus, ujumises, sõudmises, 3×3 noormeeste ja neidude korvpallis, iluvõimlemises, karates, naistemaadluses ja vibulaskmises). Neist pooltel aladel võistlevad Eesti sportlased noorteolümpial esmakordselt.

Noorte olümpiamängudest toodab otseülekannet Olympic Channel, ülekannet vahendab EOK noorteolümpia erileht www.eok.ee/buenos-aires. Samalt aadressilt leiab ka Eesti koondislaste profiilid, ajakava ja palju muud. Samuti saab Eesti sportlastele noorteolümpial kaasa elada sotsiaalmeedias EOK lehtedel Facebookis “Olen Olümpiafänn” ja Instagramis “Olympiafann” ning teemaviidetega #EOKtiigrid #noorteolümpia #BuenosAires2018 ja #terveeestieest.