OM: eestlased ja nende vastased

Vahur Mäe, toimetaja   |   9. aug. 2008, 00:42

Õige pea saabub kauaoodatud hetk, mil meie olümpiasõudjad teevad oma esimese etteaste Pekingis. Eelsõitude loos on vähemalt ühe- ja kahepaadile olnud soosiv, neljapaat aga sattus konkurentide poolest ühte teravaimasse sõitu.

2008_Pekingi_OM_logo

Ühepaadil startiv Andrei Jämsä saab avalähte eesti aja järgi täpselt kell kümme, vastasteks Brasiiliat esindav Anderson Nocetti, tugev hiinlane Liang Zhang, valitsev maailmameister Mahe Drysdale Uus-Meremaalt, Venetsueelat esindav Aleksander Hernandez ning Tsiili koondislane Oscar Vasquez. Võib arvata, et Jämsä võimalused nelja kvalifitseeruja hulka jõuda on enam kui reaalsed, sest peale Drysdale’i ning stabiilselt B-finaalis sõudva Zhangi ei ole lõunaameeriklased eriti teravad tegijad.

624
Koondise aerud                             Foto: Ulvi Veiden

Esimese eelsõidu koosseis on kreeklane Ioannis, argentiinlane Santiago Fernandez, belglane Tim Maeyens, Shveitsi esindav AndreVonarburg, keenlane Lidaywa Mwange ning Iraani sportlane Mohsen Shadi. Pole kahtlust, et reaalsed edasipääsejad on Maeyens, Vonarburg ning Fernandez.
Kolmandas eelsõidus saab võistlemas näha Kameruni meest Paul Etia’t, Hondurase koondislast Norberto Bernardez’i, rootslast Lassi Karoneni, saklast Marcel Hackerit, Honk-Kongi eest tõmbavat Fung Law’d ning uruguailast Leandro Salvagno’t.
Neljanda sõidu koosseis on: Chaouki Dries (Alzeeria), Bajrangal Takhar (India), Mindaugas Griskonis (Leedu), Ondrej Synek (Tsehhi) ja Mathias Raymond (Monaco). Kõigi eelduste kohaselt peaksid viimasele edasipääsukohale hakkama konkureerima Dries ja Takhar.
Viiendas sõidus teevad kaasa Peter Hardcastle Austraaliast, Patrick Loliger Mehhikost, Ken Jurkowski USA’st, Alan Campbell Inglismaalt ning Uzbekistani esindav Ruslan Naurzaliev. Tõenäoline võiks olla Campbelli sõiduvõit, aga ka edaspidine hea esinemine.
Kuues sõit toob võistlustulle vanameistri Egiptusest – Aly Ibrahimi, Kolumbia atleedi Rodrigo Ideus’e, valitseva Olümpiavõitja norralase Olaf Tufte, hollandlase Sjoerd Hamburgeri ning Hiina Taipeid esindava Ming-Hui Wangi.
Kokku on Pekingi OM-veel stardis 33 ühepaati.

Võistlussüsteem näeb ette, et läbi eelsõitude selgub 24 edasipääsejat. Seejärael peetakse neli veerandfinaali, kust igast pääseb kolm esimest 12 parema hulka. Mõlemast poolfinaalist saavad kolm esimest A-finaali, ülejäänud sõuavad B-finaalis.

Loos soosis Jaansoni-Endreksoni

Meeste paarisaeru kahepaate on stardis viisteist. Peetakse kolm eelsõitu ja igast kolm parimat lähevad otse poolfinaali. Teised saavad võimaluse läbi vahesõidu, kust poolfinalistide seltskonda lisandub hiljem veel kolm duetti. Eestit esindavad Jüri Jaanson ja Tõnu Endrekson said loosi tahtel teise eelsõidu, kust ilmselgelt ei tohiks olla edasipääsuga raskusi. Meie meeste tugevaimad vastased on britid Wells ja Rowbotham. Samas tuleb tähele panna ka kogenud venelasi Kornilovit-Svirinit ning horvaatide tandemit Kusurini-Vekicit. Iraaki esindavad Nozad ja Jebur on selle sõidu kindlad autsaiderid. Start antakse kell 12.10.

Esimene sõit sai loosi poolest hoopis tõsisem. Loomulikult on favoriidid sel aastal võitmatuna püsinud Waddell ja Cohen Uus-Meremaalt. Tähele tasub panna ka Mihalit-Scharbacheniat Valgevenest, sakslasi Wenzelit-Brodowskit ning Belgia koondislasi Poelvoorde’t ja Raes’i. Kaasa teevad ka suhteliselt tundmatud ameeriklased Piermarini ja Hovey.

Kolmas eelsõit toob starti bulgaarlastest vennad Ivo ja Martin Yanakievi, kusjuures esimene neist on Jüri Jaansonile teada-tuntud konkurent ühepaadi aegadest. Siin sõidus teevad etteaste ka kullafavoriidid Cop ja Spik Sloveeniast, prantslastest eksmaailmameistrid, samuti kirkaimat autasu ihkavad Hardy ning Maquet, aga ka ülitugevad austraallased Crawshay ja Brennan ning hiinlased Hui ja Liang.

Neljasel raske sõit tulemas

Paarisaeru neljapaate pääses Pekingisse kolmteist, nende hulgas ka noor Eesti kvartett, kuhu kuuluvad Allar Raja, Igor Kuzmin, Vladimir Latin ja Kaspar Taimsoo. Meie mehed saavad lähte koos Venemaa, Itaalia, Tsehhi ning Austraaliaga kohe esimeses sõidus ja peaksid tulema kolme hulka, et pääseda otse poolfinaali. Kui see ka nii ei peaks minema, saavad nad uue võimaluse vahesõidus.
Teise sõidu koosseis on Kuuba, Poola, Prantsusmaa ja Valgevene. Kolmas eelring toob starti Ukraina, USA, Saksamaa ja Sloveenia.

Neljapaadid alustavad võistlemist pühapäeval, 10. augustil.