Palju õnne: endine sõudejuht Jaan Tults 75!

Vahur Mäe, toimetaja   |   30. apr. 2021, 11:04

Täna peab 75 aasta juubelit Eesti sõudmise pikaaegne edendaja, omal ajal alaliitu peasekretärina tüürinud Jaan Tults.

1946. aastal Pärnus sündinud Tults sai sõudmisõpetust Valentina Luhaoja, Mihkel Leppiku, Erich Seileri ja Jüri Kuruli käe all. Tultsi auhinnakappi rikastavad mitmed kõrged kohad NSV Liidu meistrivõistlustelt ning 1972. aasta Eesti meistrikuld kaheksapaadil. Peale aktiivse sportlaskarjääri lõppu pühendus juubilar spordijuhtimisele ning kohtunikutegevusele. Lisaks kohtunikuametile on Tults olnud sõudmise vanemtreener ENSV Spordikomitees, koondises „Eesti Sport“ ja NSV Liidu koondise treener Eestis. 1987. aastal tunnustati teda ENSV teenelise treenerina. Sõudetreeneri seitsmes kutsetase on tal alates 2019. aastast.

2004 Ateena OM i sõudmise del.juht Jaan Tults delfi

Hällilapse tuntuimad õpilased on Andrus Suija, Kalle Tammeorg, Raivo Raid, Marko Pruul, Toomas Lust, Enn Pehk, Tiit Urva jt.

Tults on panustanud ka olümpiakomitee käekäiku, olles aastatel 2001-2016 volinike koosoleku ehk esindajate kogu liige. Eesti sõudmise grand old man on juhtinud sõudmise delegatsiooni kolmedel olümpiamängudel – Ateenas, Pekingis ja Londonis.

Sünnipäevalapsele on 2005. aastal omistatud Eesti kultuurkapitali aastapreemiad 2005 ja 2014. aastal ning Valgetähe V klassi teenetemärk aastal 2007. Ta on avaldanud kirjutisi ajakirjades „Kehakultuur“ ja „Eesti Sõudja“ ning Spordilehes.

Tults tegutseb ka ettevõtjana, olles osanik Baltimaades Concept 2 kaubamärgi sõudeergomeetreid müüvas osaühingus Penteer OÜ ning lööb alates 2015. aastast kaasa Rae vallas asuvas Spot of Tallinn elamuskeskuses tegutseva spordiklubi Airpaki juhtimisel.

Sõudeliit soovib juubilarile palju õnne ning tugevat tervist!

FOTO: Juubilar ametipostil (delfi.ee)