Palju õnne: Ülo Tölp 85!

Vahur Mäe, toimetaja   |   6. veebr. 2016, 10:04

Laupäeval, 6. veebruaril, peab 85-ndat juubelit omaaegne sõudja ja üle poole sajandi pika treeneristaažiga Ülo Tölp.

Ülo Tölp1954. aastal toonase Tallinna Polütehnilise Instituudi (TPI) hüdrotehnikainsenerina lõpetanud Tölp alustas sportimist hoopis poksijana, kuid mängis ka jalgpalli. Sõudmise juurde jõudis mees 1950. aastal Tallinnas. Tölbi auhinnakappi kuulub neli Eesti meistritiitlit – 1956. aastal roolijaga kahepaadil ning aastatel 1957, 1960 ja 1961 kaheksapaadil.

Juba 1951. aastal liitus Pärnust pärit spordimees Erich Seileri korraldatud treenerite ettevalmistamise kursusega, et hakata juhendama TPI-s õppivaid sõudesportlasi.

Tölbi teeneks saab lugeda ka 1956. aastal algatatud kõrgkoolide vahelist kaheksapaatide regatti, mis võttis matti maailma vanimast regulaarselt korraldatud spordivõistlusest – Oxfordi ja Cambridge’i ülikoolide vahelisest kaheksapaatide võiduajamisest.

Alates 1976. aastast töötas juubilar sõudetreenerina Tartu erinevates spordikoolides ja TÜ Akadeemilises Spordiklubis. Tema tuntumateks õpilasteks on Jevgeni Dobrus, Henn Elmet, Vassil Laak, Enno Lamp, Mihkel Mardna, Kalli Meriste, Toivo Ormisson, Jaan-Imant Pedaste, Rein Põldme jt.

Lisaks treeneritööle on Tölp andnud panuse ka teadusesse. Tema sulest on ilmunud „Akadeemilise sõudmise tehnika“ (1990) ning ta oli kaasautor Hugo-Herbert Artma poolt koostatud teosele „Eesti sõudespordi ajalugu“.

Sõudeliit õnnitleb juubilari ning soovib tugevat tervist ja jaksu!