Pärnumaa meistriteks krooniti Raja ja Mitt

Vahur Mäe, toimetaja   |   15. dets. 2018, 21:41

Suur duell Allar Raja ja Tõnu Endreksoni vahel jäi Pärnumaa sisesõudmise meistrivõistlustel viimase haigestumise tõttu ära. Välja jagati 23 medalikomplekti.

Eesti spordiselts Kalevi meistrivõistlustena ning sõudeliidu sisesõudmise sarja teise etapina Pärnu kesklinna koolide võimlas laupäeval, 15. detsembril toimunud jõuproov tõi sõudemasinatele noorte ja täiskasvanute tipud, veteransõudjad ning erivajadustega atleedid enam kui kahesaja osalejaga. Distantsid varieerusid D ja C klassi 250 meetrist täiskasvanute 2000 meetrini. Veteranidel ja parasõudjatel oli kavas 1000 ning 13-14aastastel (C klass) 500 meetrit.

Martin Kivilo (vasakul) ja Allar Raja meistrivõistluste stardis (foto: Aleksei Lipintsov)

Võistluse eelne ülesandmine lubas erilist põnevust meeste 2000 meetri distantsil, ent kuna kahekordne olümpimedalist Tõnu Endrekson tundis end haiglaselt ja loobus, jäi võit Allar Rajale vormistamise küsimuseks. 5.56ga finišeerunud Pärnu kalevlane oli enne sõitu kahevahel, kas startida või mitte, ent otsustas siiski hetkevormi realiseerima minna.

„Kolmapäeval sain haiguse ega polnud üldse kindel, kas startida saan. Oleksin niikuinii pidanud samal distantsil hiljem testi tegema ja see motiveeris võistluse siiski läbi tegema,“ rääkis Raja jõuproovi eel tekkinud kahtlusest. Olümpiamees lisas, et kui sõit ise kulges plaanipäraselt ja üsnagi mugavalt, läks taastumisel seis nukraks. „Võisin pingutusega siiski liiale minna, sest taastumine võttis kauem kui tavaliselt, kuna niitis jalad täiesti alt. Treeningud on läinud siiani plaanipäraselt ning järgmise stardi teen Alfal,“ kommenteeris taastusmisprobleemide tõttu autasustamisegi vahele jätma pidanud spordimees. Üsnagi ootuspäraselt lõpetas Raja järel teisena noor Tallinna sõudja Martin Kivilo (6.03,3) ning pronksini pürgis vanameister Andrei Jämsä (6.06,3).

U23 naiste võitja Liisu Mitt (foto: Aleksei Lipintsov)

Naiste U23 vanuseklassis oli teistest peajagu üle mullugi sama võistluse võitnud Liisu Mitt, kes sai ajaks suurepärase 6.59,1, parandades oma eelmise aasta võidutulemust kaheksa sekundiga (7.07,1). Teisena finišeerus Pärnumaa 2018. aasta parima spordivõistkonna esindaja Grete Alttoa Pärnu Kalevist (7.06,4) ning kolmandana Viljandi sõudja Kärolyn Mäesaar (7.15,4).

Meeste kergekaalus (kuni 75kg) võidutses TÜ Akadeemilise spordiklubi esindaja Karl August Ruusalepp (6.22,3). Järgnesid Kermo Randmäe Viljandi sõudeklubist (6.29,7) ning tema klubikaaslane Rasmus Pihu (6.30,8). Naiskergekaallaste (61,5kg) konkurentsis pani mäekõrguse eduga oma ülekaalu maksma viljandlanna Eve Sankovski (7.46,4). Teiseks platseerus 8.03,9ga Narva sõudja Olesja Tšernoussova ning kolmandaks võitja klubikaaslane Silja Tooming (8.32,3).

D-vanuserühma (11 kuni 12aastased) tüdrukute arvestuses läks võidukarikas Mai Leppiku panusena Tallinnasse (57,6 sekundit). Võitjale järgnesid sama ajaga Viktoria Tõnismäe (SAK Tartu, 57,6) ning Pärnu sõudeklubi liige Bärbel Rõõm (58,0). Poiste klassis kuulus kaksikvõit Pärnu sõudeklubi nooratleetidele Nikolai Kiradile (55,9) ning Erki Hiiemäele (1.01,1). Kolmandaks platseerus Viljandi noormees Robert Alp (1.02,1).

C-klassi (13-14aastased) noored võtsid mõõtu 500 meetri võistlusmaal. Tüdrukutest võitis Viljandi sõudja Gerli Endrekson (1.48,9) Kadi-Leen Peedimaa (Pärnu Kalev, 1.53) ja Alina Boikova (Narva Energia, 1.55) ees. Poistest võitis ülekaalukalt SAK Tartu noormees Kristho Kaldmaa (1.35,8). Võitja klubikaaslane Karl-Joosep Orav finišeerus teisena (1.37,9) ning John Silver Mitt Pärnu Kalevist kolmandada (1.38,1).

2000 meetril võistelnud B vanuserühma tüdrukutest krooniti Pärnumaa meistriks narvalanna Uljana Safonova (7.33,7). Järgnesid Viljandi esindaja Doris Meinbek (7.37,2) ning tallinlanna Merilin Lindre (7.38). Poistest võitis Viljandi noorsõudja Rainer Oras (6.33,9) TÜASK liikme Kaarel Kiiveri (6.38,6) ja narvalase Gleb Forstimani (6.44,2) ees.

Tüdrukute A klassi (17-18aastased) parimaks platseerus Pärnu Kalevi liige Kadri Vilbaste (7.07,8). Annabel Aron Pärnu sõudeklubist oli 7.11,9ga teine ning Tallinna esindaja Liisa-Marie Lääne kolmas (7.24,7). Noormeeste sama vanusegrupi võitjaau pälvis Viljandi atleet Leo Muiste (6.15,2). Tallinlased Jaan Sander Klein ning Uku Siim Timmusk olid aegadega 6.27,4 ja 6.35,3 vastavalt teine ja kolmas.

Noormeeste A-klassi meister, viljandlane Leo Muiste (foto: Aleksei Lipintsov)

Alla 23aastaste meeste grupis võitis 6.06ga Narva sõudja Nikita Konstantinov. Hõbeda võitis pärnakas Margus Kodasma (6.10,8) ning pronksi Tallinna sõudeklubi esindaja Kristjan Lindsalu (6.16,9).

Parasõudjate programmi kuulus 1000 meetrit. Naistest võitis Pärnu sõudeklubi liige Birgit Näppi (4.22,2). Järgnesid Marit Ojamaa (5.33,8) ning võitja klubikaaslane Anna-Friida Jürgenson (7.18). Meeste meistritiitli kindlustas tänavustel Võitmatute mängudel (Invictus Games) pronksmedali võitnud tallinlane Ergo Mets (3.25,2). Tänavuseks Pärnumaa parimaks invasportlaseks valitud Agor Tettermann Pärnu sõudeklubist oli teine (3.47,1) ning EVVÜ esindaja Rasmus Penno kolmas (4.19).

Veteransõudjadki ponnistasid tuhandel meetril. Noorimate meestveterandide 30+ vanuseastmes võitis meistrikulla sõudespinningu esindaja Indrek Vait (2.58,8). Järgnes SAK Tartu liige Marti Laast (3.06). 40+ kategoorias platseerusid esikolmikusse Janar Rückenberg (Väike-Maarja RSK, 3.00,2), Aivar Lagenõmm (Järva-Jaani RSK, 3.03,3) ja Indrek Tamm (sõudespinning, 3.03,7). 50+ klassi võitjaks tuli Kalevi jalgrattakooli esindav Aivar Jürgenson (2.58,9). Järgnesid Toomas Saarma (3.19,2) ning Pärnumaa Saarde valla mees Sven Koovit (3.20,3). 60+ klassi rivaliteedis ei leidunud vastast Väike-Maarja mehele Ants Einsalule (3.04,9). Simon Boughton sõudespinningust platseerus teiseks (3.30) ning Valdi Killing kolmandaks (3.37,4). 70+ klassigi jagus võistlejaid: võitjana väljus Väike-Maarja sisesõudja Enno Aoveer (3.47,7). Omaaegne sõudeäss, Pärnu Kalevi liige Juhan Paalo finišeerus 3.55,9ga teisena.

Naiste 30+ klassis võitis Helen Tinkus (Pärnu Kalev, 3.34) Riina Arva (Pärnu sõudeklubi, 3.38,7) ja Heli Torimi (Viljandi sõudeklubi, 3.39,3) ees. 40+ võitjaks platseerus Tiina Kapten (sõudespinning, 3.28,9) Reti Joandi (Viljandi sõudeklubi, 3.31,5) ja pärnulanna Katri Aroni (4.09,2) ees. N60+ grupi ainsa võistlejana tegi kaasa Malle Tiko (4.33).

Võistluse tulemustega saab tutvuda siin. Järgmise jõuproovina on 26. jaanuaril sisesõudesarja kolmanda etapina kavas Tallinnas toimuv rahvusvaheline Alfa.