Pärnus pärjati parimaid, Jämsä teatas suurest spordist lahkumisest

Vahur Mäe, toimetaja   |   12. dets. 2022, 15:25

Laupäeval kogunes suur seltskond sõudekogukonna liikmeid Pärnus Umberto restoranis, kus anti üle tänavuse spordiaasta parimate tunnustused. Vääriliselt premeerisid pika karjääri jooksul silma paistnud sõudelegende kohalikud omavalitsused.

Nagu ikka, istub alaliidu juhtkond iga aasta lõpus laua taha, et arutada läbi, kes pälvivad lahkuva spordiaasta tunnustused. Tervituskõnes aasta kokku võtnud president Mihkel Mardna andis preemiad üle 11-nes kategoorias, lisaks tunnustati alaliidu toetajaid ja jagati eripreemiaidki. Muusikaliste vahepaladega esines Pärnu Sütevaka humanitaargümnaasiumi õpilaste bänd.

Aasta meessportlase tiitel läks neljale sõudjale: parima au pälvis paarisaerulise neljapaadi tiim Mikhail Kushteyn (Narva SK Energia), Allar Raja (Pärnu SK Kalev), Tõnu Endrekson (Pärnu SK) ja Johann Poolak (Pärnu SK Kalev), kes lõpetas EMil ja MMil viiendana. Tähelepanuta ei jäänud fakt, et sama seltskond võistles edukalt meresõudmise MMil, kus pälviti hõbemedal.

Vasakult: Mardna, Poolak, Kushteyn, Endrekson ja Raja (Foto: Ants Liigus)

Meeskonda juhendas parima treeneri tunnustuse pälvinud Veikko Sinisalo, kes panustab koondise tüürimisse järgnevatel aastatelgi. Ilusa žesti tegid atleetide koduomavalitsused: ehkki Endrekson ja Raja on lubanud noori koondisekaaslasi aidata edaspidigi, andsid Pärnu linn ja Tori vald neile üle kaalukad autasud, et pöörata tähelepanu aastakümneid tippkarussellis tiirelnud meeste panusele – Endrekson sai koduvallalt kingituseks metsamaa, Raja linnalt Räämale kodu ehitamiseks krundi.

Eraldi tänati Rio mängudel pronksipaatkonda kuulunud Andrei Jämsät (Pärnu SK), kes teatas enam kui veerandsajani kestnud karjääri lõppemisest.

„Mul on olnud suur au sõudja olla, nüüd mõtlen, kuidas koduklubis panustada saaksin,“ ütles sõudelegend tänukõnes, pöörates tähelepanu perede märkimisväärsele toele.

„See kõik jäänuks olemata, kui minu abikaasa Olga ja teiste sõudjate naised poleks meeste tegemistesse mõistvalt suhtunud,“ oli sõudja tänulik.

Tänutäheks Jämsä pika ja eduka karjääri eest andis Pärnu abilinnapea Meelis Kukk talle üle vautšeri, millel otsus elamukrundi eraldamise kohta. See asub Rajale kingitud maa kõrval, mistõttu saavad paadikaaslastest nüüd üleaedsed.

„Pärnu linnavolikogu otsus selles osa oli täiesti üksmeelne ja mul on hea meel, et saan selle väärilise tänu üle anda,“ ütles Kukk.

Meelis Kukk (keskel) Jämsäle ja Rajale kingitust üle andmas (Foto: Ants Liigus)

Parimaks nais- ja alla 23aastaste klassi sõudjaks kuulutati Greta Jaanson ning tema treenerist ema pälvis tütre eduka juhendamise eest alla 23aastaste sõudjate parima treeneri au (mõlemad Pärnu SK). Eriauhinna pälvisid ka Roman Lutoškin (Pärnu SK Kalev) ja Valeri Osmokesku (Narva SK Energia), kes mängisid olulist rolli esindusnelikusse pääsenud Kushteyni ja Poolaku üleskasvatamisel.

Alla 19aastaste parimateks kuulutati Christopher Hein (Tallinna SK, treener Aleksei Lipinstov) ja Ruth Vaari käe all eaklassi EMile pääsenud tütarlaste paarisaeruline neljapaat koosseisus Sigrid Luts (SAK Tartu), Kaisa Olesk (SAK Tartu), Doris Meinbek (Viljandi SK) ja Gerli Endrekson (Viljandi SK). Tõhusa panuse eest noorte arengusse tõsteti U19-klassi aasta treenerina esile viljandlanna Vaari panus.

U23-klassi parimateks meessõudjateks nimetati Mikhail Netšajev (Narva SK Energia) ja Artjom Holostõhh (Tallinna SK). Aasta aktiivseima kohtunikuna tunnustati pärnakas Erik Amorit. Sõudeveteranide grupis paistsid aktiivsuse ja tulemustega silma SAK Tartu liikmed Urmas Hein ja Tanel Kliiman, kes pärjati veteranide kategoorias.

Tähelapanuta ei jäänud esimest hooaega kergekaalu paarisaeru kahepaadil sõudnud Elar Loot (SAK Tartu) ja Ander Koppel (Pärnu SK Kalev), kelle auhinna võttis neile üleandmiseks enda kätte juhendaja Sinisalo. Üle aastate noorte tiitlivõistlustele lähetatud poiste kaheksapaadi tegemiste taustal tõsteti esile treener Heigo Tiidemaa ning noormeeste südikus.

Eraldi märkimist väärisid sõudeliidu toetajad, kes pannud tiimile eri moel õla alla: Viljo Vetik (Port Artur), Kaupo Koplus (Visu spordipood), Mihkel Mardna (SportMed), Peeter Tiitson (Audi), Rainar Aamisepp (Synlab), Allar Levandi (PAF) ja Aivo Nadel (Freesport). Neljapaadimeeste tänu kuulus alaliidu peasekretärile Robert Välile, kes andis nende sõnul tõhusa panuse ettevalmistusprotsessi sujuvaks kulgemiseks.

Piduõhtu lõppes meeleoluka „Kuldvillakuga“, mille võitis Jüri-Mikk Udami teadmistele tuginedes Tallinna sõudeklubi.