Pavel Šurmei: “Kui ma lähen meelt parandama, siis granaadiheitjaga”

Robert Väli   |   20. märts 2023, 22:53

“Kui ma lähen meelt parandama, siis granaadiheitjaga” – nii naeruvääristas Lukašenka režiimi Ukraina eest võitlev Valgevene sõudja Pavel Šurmei,  kelle abikaasa on meilegi tuntud sõudja, ukrainlanna Olena Burjak.

Kahtedel olümpiamängudel (2004 ja 2008) osalenud Ukraina eest võitlev valgevenelane Pavel Šurmei reageeris irooniliselt asjaolule, et tema vastu algatati kodumaal kaks kriminaalasja äärmusluse ja vaenutegevuses osalemise eest. (vt ka Zerkalo) Ta tunnistas, et ei hooli isehakanud presidendi Aleksandr Lukašenka režiimist ning kõiki tema käsilasi karistatakse pärast võitu Venemaa üle ja režiimide langemist agressorriikides.

Šurmei ütles seda intervjuus väljaandele “Zerkalo”. Ta märkis, et mõned tema tuttavad Valgevenes kutsuvad teda üles naasma oma kodumaale ja kahetsema, samas kui tema arvates peaksid kartma Valgevene julgeolekujõud, kes ootavad kohtuid ja kannavad karistust kuritegude eest.

“Ma arutan seda oma sõbraga Valgevenest. Ma küsin: “Mida ma peaksin tegema? Mida teha?” Sõber soovitab “roomata põlvili ja kahetseda”. Leppisime kokku, et kui ma lähen meelt parandama, siis on see granaadiheitjaga. On vaid aja küsimus, enne kui nad hakkavad sind harjutama. Kui olete sõjas, kui iga teie päev võib olla viimane … Mis kuus aastat? Milline kohus tagaselja? Millest nad üldse räägivad? Keda nad sellega hirmutada tahavad? Kõigi nende üle mõistetakse kohut,” sõnas endine Valgevene sõudja.

*

Pavel Šurmei on ka mitmekordne rahvusvahelise sisesõudevõistluse ALFA võitja, tema abikaasa Olena Burjak (UKR) püstitas 2018. aastal Tallinnas ALFA-l maailmarekordi 1000m distantsil sisesõudmises.

Refereeritud väljaannetest Obozrevatel ja Zerkalo:

“Если пойду каяться, то с гранатометом”: Павел Шурмей – белорусский олимпиец, воюющий за Украину, высмеял режим Лукашенко (obozrevatel.com)

«Им надо бояться за себя». Гребец Шурмей, воюющий в полку Калиновского, — о возбуждении дела
Читать полностью: https://news.zerkalo.io/life/35017.html?c

На участника двух Олимпиад, воюющего в полку Калиновского, завели уголовное дело
Читать полностью: https://news.zerkalo.io/life/34993.html?c