Peatreener Jaan Tults: lõunalaagrites käib vilgas tegevus

Vahur Mäe, toimetaja   |   11. apr. 2014, 09:27

Rahvusvaheline sõudehooaeg on startinud ning võtab järk-järgult tuure üles. Eeloleval nädalavahetusel saavad hooaja-alguse tuleristsed pea kõik Eesti koondisse ihkajad. Siiani on pikalt laagrielu elatud – enamik tegijaist Horvaatias, kuid Tõnu Endrekson ja Andrei Jämsä Hispaanias.

Eestlaste stardinimekiri Croatian Open’il

Koondise peatreener – hiljuti Horvaatias hoolealuste tegemisi jälginud Jaan Tults on Horvaatias nähtuga rahul, uskudes uute tegijate esiletõusu.

2014 Skradinis Anderson ja Kuslap skkalev.ee
Kaur Kuslap ja Sten-Erik Anderson treenimas kahepaadil. Foto: skkalev.ee

Jaan Tults, millised on vahetud muljed käigust Horvaatiasse Skradinisse?

Skradinis valitseb meeldivalt töine ja treeningutesse tõsiselt suhtuv õhkkond. Ka ilmad on siiani olnud väga head ja soosivad, mistõttu treeningplaanid on kenasti elluviidud. See väikelinnake või pigem külake on koondise talviseks baaslaagriks juba teist aastakümmet ning tingimuste taha ei jää kindlasti midagi – ole ainult usin ja treeni.

Kes Horvaatias ja kui pikalt harjutavad?

Meeste paarisaerulisele neljapaadile on Horvaatia kujunenud varakevadisel perioodil juba nagu teiseks koduks. Väikestega vahedaga ollakse seal treener Matti Killingu juhendamisel alates 10. märtsist kuni 26 aprillini, kord Skradinis ja siis jälle Zagrebis.
Mõned päevad tagasi tehti Suurbritannia teadlase Valeri Klesnjovi eestvedamisel Zagrebi kanalil videoanalüüsiga päädinud testid, mis võimaldavad vajadusel sõudetehnikat korrigeerida ning sealt nii mõndagi õppida. Seega on treeningkorralduse kvalitatiivne taust põhjalik ning annab loodetavasti grammikene lisaväärtust.

Noored mehed Sten-Erik Anderson ja Kaur Kuslap on kogenud Allar Raja ja Taimsoo kõrval palju õppinud ning neis on tugeva ja motiveeritud spordimehe hinge.

Lisaks täiskasvanutele laagerdavad noortekoondisse ihkajad, Viljandi Sõudeklubi noored ja U23 koondis, kes viibivad lõunas 25. märtsist 13. aprillini.

Kui kõik meie hetkel Horvaatias viibivad sõudjad kokku lugeda, siis ulatub see arv koos tugijõududega neljakümneni. Kohal ollakse 5 väikebussi, kolme paadiveotreileriga ja veel paari sõiduautoga. Majutustingimused on väga head, samuti võib söögiga rahule jääda. Kõige olulisem on muidugi see, et meie atleedid õigustaks sõudeliidu usaldust ja jätkaks hooajaks ettevalmistust kodus samas mahus ja sama konstruktiivselt.
Kevadine treeningkogunemine lõpetatakse rahvusvahelise Croatian Open’iga, mis ühtlasi on ka esimeseks tõsiseks katsevõistluseks. Saame ju siis tugevas konkurentsis talvistele treeningutele üldhinnangu anda.

Kas järelkasv kannab juba kaela ning lubab loota edule?

Tänu korralikule talvisele ettevalmistusele, mis kajastus sisesõudevõistluste tulemustes, on meie järelkasv tegemas kvalitatiivset hüpet – treeningud vee peal näitavad seda. Oleme usaldanud treenereid ja võtnud selleks hooajaks eesmärgid konkurentsivõimeliste neidude neljapaatide komplekteerimiseks ja võimalusel ka üliõpilaste maailmameistrivõistustele naiste kaheksapaadi lähetamise.

Samuti ootame ka häid sõite U23 klassi noormeestelt, kes oma ergomeetritulemustega on jõudnud juba meeste koondise tasemele. Just seetõttu on huvitav oodata, kuidas see kajastub vee peal. Ootan põnevusega, et lõpuks saame näha ka tugeva meeste üksikaerupaadi esilekerkimist. Plaan ongi täita koondis selliselt, et oleks esindatus erinevates paadiklassides, mitte aga nii, et suudame välja panna kolm ühepaati ja kaks paarisaerulist kahepaati.

Kuidas on läinud Andrei Jämsäl ja Tõnu Endreksonil?

Mehed on taas Hispaanias Castrelo de Minhos – kohas, mis vahetati tänavu Sevilla laagripaiga vastu välja. Töö käib Rio olümpimängude nimel ning esimeseks testvõistluseks on sel nädalavahetusel Itaalias Piedilucos startiv Paolo D’Aloja memorial, kus starditakse paarisaeru kahepaadil.