Eesti kaheksapaat võistles Peterburis

Vahur Mäe, toimetaja   |   13. juuni 2011, 16:01

Golden_Blades_2011_Petersburg_logo

Pühapäeval, 12.juunil toimus Peterburis rahvusvaheline sprindiregatt „Golden Blades“, mis ametlikult koondub rahvusvahelise sõudeliidu FISA egiidi alla, sarja „World Rowing Sprints Events“.

Võistlused viidi läbi 250 meetri distantsil Neeva lisajõel Fontankal, kusjuures lisaks klassikalisele võistlussõudmisele olid kavas ka mere- ja kirkovenesõudmine. Sündmuse patrooniks oli viiekordne olümpiavõitja sir Steve Redgrave, kohal viibis ka suur osa FISA täitevkomitee liikmetest ning alaliidu president Denis Oswald isiklikult.

Võistlustele pääses kutsetega ja Eesti ülikoolide sõudjatest moodustatud koondkaheksapaat oli üks nendest kui 2010. aastal toimunud Presidendi Regati võitja.

Eesti meeskond koosseisus eessõudja Martin Laius, Jaan Laos, Sten- Erik Anderson, Kaur Kuslap, Alo Kuslap, Rauno Talisoo, Carel Kivimaa, Ronald Väli ning roolija Ander Koppel konkureeris Suurbritannia Oxfordi Ülikooli, Saksamaa, Itaalia, Poola, Horvaatia, Peterburi I ja Peterburi II meeskonnaga ning läbis eelsõidu võidukalt , tagades pääsu poolfinaali, kuhu vastaseks tuli Saksamaa. Ka poolfinaalis saatis Eesti oktetti edu ja nii jõuti finaali, vastaseks Peterburi Ülikooli eliitkoosseis.

20110612_Golden_Blades_2011_069
Miljööpilt sportlase alalt.             Foto: Robert Väli

Kuigi Eesti paatkond näitas kogu distantsi vältel kindlat üleolekut, tagades sõidu võidu 0,19 sekundilise edumaaga, sai neile saatuslikuks konkurendi rajale eksimist, mis tähendas kuldmedalist ilma jäämist.

Nimelt oli Peterburi võistkond esitanud protesti ja see ka rahuldati. Eesti paatkonna osaks jäi seega hõbemedal. Eesti ainus rahvusvahelise kategooria kohtunik, võistkonnaga Peterburis viibinud Robert Väli märkis, et antud juhtum läks reeglistiku paragrahvi „võistkonna vastutus“ alla.

„Kõik sõudjad võistlevad oma sõitudel vastavalt võistlusreeglitele ja vastutavad ise oma roolimise eest. Igale meeskonnale on kasutamiseks reserveeritud oma võistlusrada ning nad peavad jääma täielikult (sh üksik- ja paarisaerudega) oma võistlusrajale kogu võistluse kestel. Kui meeskond lahkub oma võistlusrajalt, teeb ta seda omal riisikol. Kui nad segavad või takistavad sellega mõnd konkurenti või saavad seeläbi mingeid eeliseid, võib neid karistada“, resümeeris Väli võistlusmääruste punkti, mis Eesti oktetile saatuslikuks sai.


20110612_Golden_Blades_2011_110
Peale võidukat poolfinaali sakslaste üle, vasakult: roolimees Ander Koppel, Martin Laius, Jaan Laos, Sten-Erik Anderson, Kaur Kuslap, Alo Kuslap, Rauno Talisoo, Carel Kivimaa, Ronald Väli.                   Foto: Robert Väli 

20110612_Golden_Blades_2011_071
Vasakult paremale: Alo Kuslap, roolimees Aner Koppel, eessõudja Martin Laius, Kaur Kuslap, Sten-Erik Anderson, Carel Kivimaa, Jaan Laos, Ronald Väli, Rauno Talisoo
Foto: Robert Väli

20110612_Golden_Blades_2011_133
Finaalheitlus suurelt ekraanilt nähtuna: kollasel paadil Eesti meeskond, valgel paadil Peterburi I
Foto: Robert Väli

 

20110612_Golden_Blades_2011_102
Vaade distantsile Nevski prospekti Anitšikovi sillalt  Foro: Robert Väli