Poznani MK: eestlaste tagasihoidlik algus

Vahur Mäe, toimetaja   |   15. juuni 2006, 16:16

Täna algas Poolas Poznanis sõudmise maailmakarikasarja 2. etapp. Suurearvuline Eesti koondis alustas eelsõite väga tagasihoidlikult. Meeste kergekaalu ühepaadil startis tallinlane Valeri Prosvirnin. Teises sõidus osalenud sportlane oli stardikiirenduse järel küll neljas, kuid seejärel hakkas tempos järele andma ning lõpetas sõidu viimasena. Otse finaali kuue parema hulka said vaid kahe sõidu võitjad, kelleks olid Tim Male Suurbritanniast ning Itaalia esindaja Stefano Basalini. Prosvirnin saab nüüd finaalikohta püüda homme peetavas vahesõidus, kus ta peab tulema vähemalt teiseks. Naiste ühepaadil tegi oma MK sarja debüüdi tartlanna Sille Vaiksaar, startides teises eelsõidus. Starditsoonis langes ta kohe viimaseks ehk viiendaks ning jäi sinna lõpuni. Kuigi finishispurdiga liikus ta jõudsalt lähemale slovakitarile Anna Markulinovale, jäi viimane siiski napilt peale. Ka tartlanna saab uue võimaluse vahesõidus ning selleks, et pääseda poolfinaali 12 parema hulka, peab ta täna kell 17.42 toimuvas sõidus mahtuma kolme hulka. Andrei Jämsä-Tõnu Endrekson pääsesid otse poolfinaali Meeste ühestel peeti neli eelsõitu ning mõlemad meie mehed, Leonid Gulov (EST1) ja Silver Sonntak (EST2), sõudsid esimeses. Juba stardijärgselt langes Gulov 5. ning Sonntak 6. kohale. Need positsioonid ei vahetunud ka finishiks, kus vastavateks aegadeks fikseeriti 7.07,40 ning 7.28,93. Sõidu võitis Müncheni MK etapi võitnud inglane Alan Campbell (6.51,85) ning pääses otse poolfinaali. Teisest eelsõidust läks edasi 2005. aasta ühepaadi maailmameister uusmeremaalane Mahe Drysdale, kolmandast sakslane Marcel Hacker ning neljandast Ateena Olümpiavõitja, norralane Olaf Tufte. Ülejäänud seltskond üritab edasi jõuda läbi vahesõitude, kus 19 mehe vahel jagatakse välja 8 poolfinaali kohta. Meeste paarisaeru kahepaadil näitasid head sõitu Tõnu Endrekson-Andrei Jämsä. Selleks, et pääseda kohe poolfinaali 12 parema hulka, tuli olla vähemalt teine. Eesmärk sai täidetud, sest ajaga 6.28,96 sõidu võitnud sakslaste Rene Bertram’i-Robert Sens’i (1 MK etapi võitjad) järel tulid Endrekson-Jämsä 6.33,21-ga teiseks. Homme (16.06) peetavas poolfinaalis peab tulema vähemalt kolmandaks, et võistelda A-finaalis. Mäletatavasti sai sama koosseis Müncheni võistlus B-finaali 5. ehk kokkuvõttes 11. koha. Eestlaste jaoks vahest kõige huvipakkuvamaks pidi kujunema meeste kaheksapaadi teekonna jälgimine. Teeb ju U23 vanuserühma sportlastest koosnev meeskond oma MK-sarja debüüti ning Poznani osavõistlus on nende jaoks U23 MM-i järel tähtsuselt hooaja teine võistlus. Konkurente on Poznanis 11 ning kõik väga tugevad paatkonnad. Eesti koosseis (Rauno Talisoo, Alo Kuslap, Sten Villmann, Martin Absalon, Arur Maier, Alvar Räägel, Jaan Laos, Andrus Sabiin, roolimees Nikita Lunin) startis koos Valgevene, Inglismaa, Saksamaa, Hiina ja Egiptusega esimeses sõidus. Stardikiirenduse järgselt kaotas meile vaid Hiina, kes siiski varsti Eestist möödus ja nii jäädi sõudma viimasele positsioonile. Edaspidi enam midagi ei muutunud ning kuuendana ka lõpetati (5.56,51). Sõidu võitis Valgevene (5.45,95), järgnesid Inglismaa (5.49,11), Saksamaa (5.52,67), Hiina (5.53,10), Egiptus (5.54,63). Kõik pole meie meeskonna jaoks veel siiski kadunud, sest ees on veel homne vahesõit, kus finaalipääsu tagab vähemalt teine koht. Teisest kaheksapaatide eelsõidust läks võitjana edasi Austraalia (5.44,12). EELSÕIDUD