Pühapäeval stardivad olümpiapileteid jagavad maailmameistrivõistlused

Vahur Mäe, toimetaja   |   29. aug. 2015, 13:50

Foto: Fred Killing

Peatselt, juba 30. augustil stardivad Prantsusmaal, alpide jalamil asuval maalilisel Aiguebelette’i järvel,  sõudmise maailmameistrivõistlused. Tänavused tiitlivõistlused on erilise tähtsusega, sest jagamisele lähevad Rio olümpiamängude pääsmed.

2015 WRC AiguebeletteEestist lähetati 1997. aastalgi MM-i võõrustanud tiitlivõistluste paika meeste paarisaeru nelja- ja kahepaat. Neljapaat on tänavusest taas koos Londoni olümpiamängude aegadelt tuttavas rivistuses ning viimasel MK-etapil pronksmedaliga päädinud esitlus, aga ka Viljandis tehtud kvaliteetsed treeningud, lisavad kindlust, et kvartett on MMiks kõik endast oleneva teinud, et tippkonkurentsis edukas olla.

Olümpiapileti lunastavad Kaspar Taimsoo, Tõnu Endrekson, Allar Raja ja Andrei Jämsä siis, kui mahuvad kaheksa parema sekka, ehk teisisõnu lõpetavad B finaalis minimaalselt 2. kohaga.

Kommentaari andes parasjagu Prantsusmaa poole paaditreilerit vedanud peatreener Matti Killing võib MM-i eelse tööga väga rahul olla ja kinnitab, et tehniline ja füüsiline võimakus on suurvõistlust arvestades paika rihitud.

2015 MK3 M4x finaal F.Killing
Nii nägi Eesti nelik välja Luzerni MK-etapi finaalis

„Laagerdasime MM-i eel Viljandis, kus on seisev ja sobilik järvevesi, mis lubas meil võimalikult sarnastes tingimustes harjutada. Meeste sõit on ilus ja nauditav ning vahepeal kiiruse pealt nähtud tehnilised tõrked on likvideeritud“, rääkis Killing.

„Kõik mehed on terved ja toonuses. On väiksemaid muresid, nagu tippspordis ikka, ent need ei sega meil maksimaalset pingutust sooritamast. Allar Raja valu teinud rannegi on lõpuks terveks ravitud“, toonitas Killing, viidates, et kõik endast olenev on nüüdseks tehtud.

Eelülesandmise põhjal on stardis 16 neljapaati. Teiste seas rivistuvad üles kõik mullused finalistid ning üsna sarnastes koosseisudes. Väikesed muudatused on vaid Saksamaa ja Šveitsi koosseisudes, aga muidugi ka eestlaste leeris. Lisaks eelmise aasta maailmameistrile Ukrainale lähevad medalijahile viimase MK-etapi võitja Saksamaa, Luzernis teiseks platseerunud Uus-Meremaa, Suurbritannia, Hiina, Venemaa, Austraalia jt.

Eesti mehed alustavad võistlemist pühapäeval. Eelsõitude stardiajad on Eesti aja järgi kell 13.50, 13.55 ja 14.00.  Kõigepealt sõidetakse poolfinaali pääsemise nimel. Igast sõidust kaks paremat paatkonda kvalifitseeruvad koheselt. Kui meie meestel ei peaks see õnnestuma, saadakse uus võimalus teisipäeval vahesõidus. Neid on kavas kaks ja mõlemast kolm kiiremat liiguvad poolfinaali. Poolfinaalid on kavas 3. septembril ning finaalid laupäeval, 5. septembril.

Paarisaeru kahepaadil lähevad võistlema varasemal kahel aastal neljapaadis tõmmanud Kaur Kuslap ja Sten-Erik Anderson. Kokku teeb kaasa 29 duot, teiste seas medalinõudlejad – mullused maailmameistrid ja esmakordselt alla 6 minuti sõitnud horvaadid Martin ja Valent Sinkovic, eelmise aasta hõbemedallist Itaalia, pronks Austraalia, Leedu, Saksamaa, Norra, Uus-Meremaa, Suurbritannia jpt.

„Eesmärgiks püstitasime pääsu 11 parema sekka. Kõikide asjaolude kokku langemisel on see võimalik. Vaadates stardinimekirja, on pilt aukartustäratav“, märkis Killing ja vihjas sellega, et võistlusklass on  üks kõige konkurentsitihedam.

Igal juhul olevat treeneri sõnul noormehed võrreldes hooaja algusega tunduvalt paremaks läinud.

Võistlussüsteem selgitab esmalt 24 parema hulka – veerandfinaali – pääsejad ning seejärel asutakse poolfinalistide sõelumise juurde. Kokku peetakse viis eelsõitu ning igast neli paremat liiguvad veerandfinaali. Prantsusmaal jagatakse välja paadiklassi 13-st olümpiakohast 11.

Võistluspaigas valitsevad küllaltki troopilised ilmaolud. Terav päikesepaiste ja ligi 30-kraadine õhusoojus sundivat Killingu sõnul treeningute järgselt kohe jahutusvõimalusi otsima. Selleks sobivat suurepäraselt jahutav järvevesi, mistõttu leiduvat hulganisti kaelani vees kükitavaid atleete.

Suurvõistlusest teeb otseülekande ETV. Ülekanded on kavas 3.-6. septembrini.