Räämal vinnati vanad paadid valmiva keskuse lae alla

Vahur Mäe, toimetaja   |   20. veebr. 2020, 15:41

Möödunud laupäeva varahommikul askeldati Räämal asuvas Pärnu sõudeklubi uues ellingus ootusärevalt: mitme põlvkonna sõudjad, teiste seas omaaegsed kuulsused Jüri Jaanson, Tiit Helmja, Rein Põlluste ning Peeter Sonntak olid kogunenud rammu nõudvatele talgutele, et äratada aastaid tolmukorra all olnud kaheksa- ja neljapaadid uuele elule.

100meetrine teekond uuest ellingust suveks valmisvasse spordimajja aitas vanad, NSV Liidu ajal suuri tegusid sooritanud alused sealse lae alla. Nii avaneb tulevikus uues keskuses treenijaile nostalgiline vaade, kus muuseumieksponaatide mõõtu paadid silma rõõmustavad.

Kaheksapaat teekonnal uude hoonesse (Toomas Rapp)

Klubijuht Toomas Rapp märkis, et Jaanipäevaks peab hoone valmis saama, seejärel asutakse kolima. „Suvist treeningtööd ning võistlusi soovime minimaalselt takistada: seepärast võtame uue hoone kasutusse kooliaasta esimesel päeval,“ avaldas projekti eestvedaja. Uusehitise muudab eriti põnevaks eksklusiivne sisu: nimelt paigaldavad USAst ekstra suvepealinna saabuvad töömehed siia Põhjamaadeski ainulaadse sisesõudebasseini, mis loob kohalikele atleetidele kvalitatiivselt uued võimalused. „Selliseid basseine on maailmas hetkel vaid 40. Kahe istekoha juurde monteeritakse automaatsed mõõtmisseadmed, mis võimaldavad sõudja tehnikat analüüsida. Võimaluste tekkides saame edaspidi etapiviisiliselt süsteemi täiendadagi – näiteks ühendada suured ekraanid ja nii veelgi mugavamalt analüüsida,“ rõõmustas Rapp.

Sõudejuhi sõnul kujuneb Rääma sõudekeskusest lähiaastatel moodne sportimipaik. „Ümber basseini hakkab kulgema jooksurada, lisaks tuleb avar jõusaal. Teisele korrusele tulevad sõude- ja muude jõumasinate ala, võimlemissaal ning õppeklass,“ loetles Rapp funktsioone. Organisaatorid on keskuse valmimise jaganud viieks etapiks ning pingutavad selle nimel et osaühingu Molumba võidutöö „Vesiliku“ saaks täielikult valmis ehitada. Kui kõnesolev hoone valmib, jõuab järg kohtunike- ja võistlusi teenindava maja kätte: siis moodustub tervik, kuna projekt näeb ette mõlema rajatise klaasgaleriiga ühendamist. Kahe maja vahelt avaneb seejärel kaunis vaade jõele. „Tervikuna hakkab kõik tööle alles siis, kui täidame lubaduse ning toome Jaansoni kallasraja uue hoonekompleksi ja jõe vahele. Mõistagi mõtleme linnarahvale ning tulevikus peaks Räämal olema ohtralt võimalusi erinevaid tervistavaid tegevusi nautida. Soovime teha koostööd koolidega ning pakkuda neile näiteks hommikusi treeningaegu,“ selgitas Rapp.

Enam kui kaks miljonit maksvat investeeringut finantseerivad Pärnu linn, riik kultuuriministeeriumi kaudu ning Pärnu sõudeklubi.