Rio OM: Eesti neljapaat võitis eelsõidu ja pääses finaali

Vahur Mäe, toimetaja   |   6. aug. 2016, 17:48

Laupäeval startisid Rio de Janeiros Brasiilias kauaoodatud suveolümpiamängud, kuhu Eesti meeste paarisaeru neljapaat suundus suurte ootustega. Pöidlahoidjad pettuma ei pidanud, sest veenev eelsõidu võit viis neliku otse finaali.

2016 Rio logoKorraldajate otsuse põhjal nihutati võistlusprogrammi 15 minuti võrra edasi. Eesti startis esimeses eelsõidus, vastasteks Londoni olümpiavõitja Saksamaa, 2014. aasta maailmameister Ukraina, Kanada ja Uus-Meremaa.

Eesti alustas tavapäraselt rahulikult, püsides liidrite Saksamaa, Kanada ja Ukraina järel 4. kohal. Peale 500 meetri läbimist, kanali keskosas, tabas võistlejaid kõrgem lainetus, mis sundis veidi taktikat muutma. Peale 1000 meetri läbimist jõudis Eesti eessõudja Kaspar Taimsoo käiguvahetuse mõjul liidritele järele ning asus 1200 meetri peal Ukraina, Saksamaa ja teiste ees liidriks. 500 meetrit enne finišijoont takerdus Kanada sõudja aer kõrgesse lainesse, mistõttu langes kvalifikatsiooniregatilt Riosse pääsenud meeskond eelsõidu konkurentsist. Kuigi Ukraina ja Saksamaa tõstsid viimasel 300 meetril ohtlikult tempot, õnnestus Eestil siiski liidrikohta kaitsta ning sõit ajaga 5.51,71 võita. Järgnesid Ukraina (5.52,9), Saksamaa (5.53,63), Uus-Meremaa (5.59,13) ja siiski sõidu lõpuni läbinud Kanada (6.34,55).

2016 OM M4x eelsõidu võit postimees.ee
Eesti neljapaat eelsõidu järel. Foto: www.postimees.ee

„Meie taktikaline plaan töötas, sest olime alguse rahulikes oludes piisavalt tagasihoidlikud. 500 meetri peal kõrgesse lainesse jõudes suutsime just sel põhjusel juurde panna, Ukraina, Kanada ja Saksamaa seevastu mitte“, kirjeldas peatreener Matti Killing taktikavalikut.

Killingu sõnul oli Taimsoo, Tõnu Endreksoni, Allar Raja ja Andrei Jämsä sõit tehniliselt tugev ja jõureserve sisse ei jäetud. „Kui nägime, et sõitu on võimalik võita, vajutasime juurde. Nii tagasime finaalis keskmise raja ning ka loterii korral parima paigutuse“, viitas juhendaja võimalikele keerulistele ilmastikuoludele, mis annab sel juhul rajaeelise just eelsõidu võitjatele.

Tänane tulemus tagas Eestile ja Ukrainale otsepääsu 10. augustil sõidetavas finaalis. Veel enam, Eesti saab võitjana ka tugeva rajapaigutuse, startides kas 3. või 4. veelt. Kõik ülejäänud saavad finaalipääset püüda siiski veel ka esmaspäeval toimuvas vahesõidus.

Teisest eelsõidust läksid edasi favoriit Austraalia (5.50,98) ning Poola (5.51,28). Vahesõitu kukkusid Šveits (5.51,52), Suurbritannia (5.52,77) ja Leedu (5.58,7)