Ruth Vaaril 30 aasta tööjuubel

Vahur Mäe, toimetaja   |   4. aug. 2018, 01:00

1. augustil pidas oma 30 aasta tööjuubelit Viljandi treener Ruth Vaar, kelle tuntuimad õpilased, Kaspar Taimsoo ja Kaur Kuslap on jõudnud maailmaareenile.

Viljandi lähistel Võistres lapsepõlve mööda saatnud ning kooliteed alustanud Vaar sattus sõudmise juurde tänu tuntud treenerile Anne Freimuthile. Peamiselt tüdrukute grupina alustanud, ent ka mõne poisi, teiste seas mitmekordse olümpiahõbeda ja maailmameistri Jüri Jaansoni osalusel moodustatud noorteseltskond oli Viljandis esimene, kes sõudetreeninguteks kokku tuli. Sel põhjusel oli palju katsetamist, iseõppimist, mis kõik sillutas teed Vaari tõsisele huvile sõudmise vastu.

Ruth Vaar õnnitlemas oma tituleerituimat hoolealust Kaspar Taimsood 2015. aasta MM-i pronksmedali võitmise puhul (Foto: Sakala)

Treeneriametitki proovis Ruth Vaar Anne Freimuthi innustusel, kusjuures unistust sportlaste juhendajaks hakata alguses polnudki. Hiljem astus treener uue ameti ajel Tartu Ülikooli kehakultuuri teaduskonda, et senisest veelgi teadlikumalt treeneriametile keskenduda.

Vaari tuntuimateks juhendatavateks on olümpiapronks ja paarisaeru neljapaadi eessõudja Kaspar Taimsoo ning 2017. aastal maailmameistrivõistlustel neliku koosseisus oma esimese suure medali, pronksi, võitnud Kaur Kuslap.

Oma õpilastele sisendab Ruth Vaar seda, et nood võistleksid eelkõige iseendaga.

„Tööd tuleb teha nii, et sa oleksid kõigepealt endast parem. Siis näed arengut ja saad kinnituse, et tehtud töö kannab vilja. Alles seejärel tulevad võidud teiste üle,“ on Vaar  ühes varasemas intervjuus öelnud Viljandimaa lehele „Sakala“.

Neil päevil alustavad kümned Viljandi noored Vaari juhendamisel Pärnus taas suvist veelaagrit, mis tipneb augusti teises pooles peetavate Eesti noorte meistrivõistlustega. Sõudeliit soovib tegusale treenerile jätkuvat indu noorsportlaste ettevalmistamisel ning edu Viljandi ja Eesti sõudespordi arendamisel.