Sisesõudmise meistrivõistlustel krooniti kuningaks Allar Raja

Vahur Mäe, toimetaja   |   3. märts 2019, 14:13

Laupäeval, 3. märtsil Jüri spordihoones toimunud Eesti sisesõudmise esivõistlustel krooniti meistriks olümpiapronks Allar Raja.

2000 meetri distantsil toimunud jõuproov jättis viirushaigusest taastuva paljukordse Eesti meistri Tõnu Endreksoni kõrvale, mistõttu loodetud duell tema ja mitmekordse meistrikulla Allar Raja vahel jäi nägemata. Raja siiski enesele armu ei andnud ning pingutas uhkes üksinduses, sõudes ajaks 5 minutit ning  54,2 sekundit. Tänavune meistrikuld on Rajale läbi aegade viies. Teiseks platseerus 5.58,7ga Tallinna noormees Martin Kivilo ning pronksmedali võitis Jüri-Mikk Udam Tallinna sõudeklubist (6.03,5). Võitlus pronksi üle oli pingeline, sest autasule konkureerisid ka lõpuks neljandaks jäänud Sten-Erik Anderson (Pärnu SK Kalev, 6.03,6), viies, MM-pronks Kaur Kuslap (Viljandi sõudeklubi, 6.03,8) ja kuuendaks tulnud Kaspar Taimsoo (Viljandi sõudeklubi, 6.04,6).

“Õhk ei olnud kõige parem. Siin saalis on ikkagi suure saali kuiva õhuga probleem. Aga kõigil oli sama seis,” hindas vahetult peale sõitu Allar Raja. Võitja ei välistanud, et võib taas edaspidi alla 5.50ne tõmmata. Tema isiklik tippmark 2012. aastast on 5.49.

Nüüdsest on Allar Rajal 2000 meetri distantsil viis Eesti meistritiitlit (foto: soudespinning.ee)

Meeste kergekaalu (kuni 75 kg) kulla pälvis mullune pronksimees, viljandlane Kermo Randmäe (6.21,8). Järgnesid Karl August Ruusalepp (TÜASK, 6.27,8) ning Andres Nöps (TÜASK, 6.29,3). Naiskergekaallaste (kuni 61,5 kg) arvestuses jagasid poodiumit Eve Sankovski (Viljandi sõudeklubi, 7.55,1) ning tema klubikaaslane Silja Tooming (8.23,7).

Naiste rivaliteedis pani paremuse maksma SAK Tartu sõudja Kristel Tohu (7.17,2). Teiseks-kolmandaks platseerusid Maria Zankow (SAK Tartu, 7.29,1) ja tallinlanna Karmen Alnek (7.50,2). Õrnema sugupoole tugevaimad etteasted tehti alla hoopiski 23aastaste klassis: ajaga 6.59,8 võitis meistrikulla Pärnu sõudeklubi liige Liisu Mitt, kelle jaoks sisepoodium pole sugugi võõras – pärnulanna on medaleid kogunud nii rahvusvahelisel Alfal kui ka riigi meistrivõistlustelt. Vanusegrupi teise koha pälvis esimest aastast täiskasvanute arvestuses võistlev Grete Alttoa (Pärnu SK Kalev, 7.03,2) ning kolmandaks tuli Kärolyn Mäesaar (Viljandi sõudeklubi, 7.16,7).

Sama vanade meeste klassis võitis kuldmedali narvalane Nikita Konstantinov (6.07,9). Järgnesid Margus Kodasma (Pärnu Sõudeklubi, 6.12,1) ning Johann Poolak (Pärnu SK Kalev, 6.13,6). Poiste A-klassis (17-18-aastased) võidutses viljandlane Leo Muiste (6.15,2) tallinlaste Jaan Sander Kleini (6.21,3) ning Uku Siim Timmuski (6.26,3). Sama vanade neidude arvestuses krooniti meistriks Pärnu sõudeklubi liige Annabel Aron (7.10,7), kellele järgnesid Kadri Vilbaste (Pärnu SK Kalev, 7.12,4) ja Liisa-Marie Lääne (Tallinna sõudeklubi, 7.25,5). 15-16-aastaste poiste (B-klass) rivaliteedis tuli ülekaalukaks võitjaks Viljandi noormees Rainer Oras (6.33,4). Järgnesid SAK Tartu esindaja Markus Uibo (6.44,7) ning narvalane Gleb Forstiman (6.45,3). Tütarlaste B-grupis ei leidunud vastast Viljandi sõudjale Doris Meinbekile (7.37,2). Hõbedale tuli narvalanna Uljana Safonova (7.39,7) ning pronksi võitis Jane-Riin Nõmmsalu Pärnu SK Kalevist (7.40,9).

C-klassi nooratleedid võistlesid poole lühemal, tuhandel meetril. Poiste poodiumile mahtusid Kristho Kaldmaa (SAK Tartu, 3.26), tema klubikaaslane Karl-Joosep Orav (3.33,1) ning Narva noormees Anton Kašurnikov (3.42,1). Tüdrukutest oli võidukas Viljandi sõudja Gerli Endrekson (3.51,5) Berit Alttoa (Pärnu SK Kalev, 4.02,3) ja Mariann Musta (Pärnu SK Kalev, 4.03,8) ees.

Meistrimedaleid jagati ka veteranidele ja parasõudjatele. Meesveteranide 30+ rühmas võitis Risto Uustal (TÜASK, 6.27,4) Siim Avi (Piirissaare Kultuuriselts, 7.14,9) ees. M40+ klassis võitis ülekaalukalt Janar Rückenberg (Väike-Maarja RSK, 6.28,9). Järgnesid Argo Normak SAK Tartust (6.35,6) ning Sõudespinningu esindaja Indrek Tamm (6.40,5). M50+ meistritiitli pälvis Aivar Jürgenson (Kalevi Jalgrattakool, 6.29,1), kellele järgnesid Reigo Väli (7.06,9) ja ultrajooksjana tuntud Rain Vellerind (Estonian Ultrarunners Team, 7.14,4). M60+ vanuserühma valitses Väike-Maarja atleet Ants Einsalu (6.30) klubikaaslase Aare Kuuseoksa (6.58,3) ning briti sõudesõbra Simon Boughtoni (7.22,7) ees. Nooremate naisveteranide (N30+) meistritiitli võitis Pärnu SK Kalev esindaja Helen Tinkus (7.32,9). Järgnesid Nele Sumberg (Tripassion triatloniklubi, 7.41,7) ning Pärnu Sõudeklubi liige Riina Arva (7.44,9). N40+ kuldmedali võitis sõudespinningu esindaja Tiina Kapten (7.23,9) viljandlannade Reti Joandi (7.26,5) ning Heli Torimi (7.42,3) ees. N50+ meistritiitli võitis Tatjana Jaanson (Pärnu Sõudeklubi, 7.48,4) Tiia Riisi (Kaitseliidu Järva malev, 7.59,1) ees.

Parasõudjate naiste arvestuses võitis Birgit Nüppi (Pärnu Sõudeklubi, 9.09,2) Türi sõudespinningu liikme Marit Ojamaa (12.12,4) ja pärnulanna Anna-Friida Jürgensoni (14.23,4) ees. Meestest võitis Ergo Mets (Eesti Vigastatud Võitlejate Ühing, 7.17,3) Agor Tettermanni (Pärnu Sõudeklubi, 8.28,9) ees.

Võistluste finišiprotokoll on leitav siit.  Mahukas pildigalerii asub soudespinning.ee veebisaidil. Täispikka videosalvestust saab näha Postimehe kanalist. Neljast etapist koosnenud sisesõudmise sarja punktitabel avaldatakse lähiajal.