Sõudeliit testis Endreksoni-Jämsä MK-kõlbulikkust

Vahur Mäe, toimetaja   |   5. juuli 2010, 00:00
Viimase, Luzerni maailmakarikasarja etapi eel, seisis Eesti Sõudeliit Shveitsi sõitva koondise komplekteerimise küsimuse ees. Kuigi enamus võistlevaid koosseise olid juba varasemalt paigas, tekkis probleem paarisaeru kahepaatide võistlusklassi osas.
Nimelt plaaniti Müncheni MK-etapi järel, et Uus-Meremaal toimuvate maailmameistrivõistluste koondis selgitatakse Luzernis ja seal läheb veele koguni kolm Eesti paarisaeu kahepaati. Lisaks meie esiduole, Kaspar Taimsoole-Allar Rajale, plaaniti võistlustele lähetada Andrei Jämsä ja Tõnu Endrekson ning Vladimir Latin ja Valeri Prosvirnin. FISA reeglid sätestavad, et viimasel etapil saab riiki esindada vaid kaks võistkonda. Sisemist intriigi tekitas juunikuus valitsenud seis, kus Endrekson ja Jämsä jäid Müncheni etapil 20 paatkonna seas alles 16. kohale ja nii nõudsid Prosvirnin-Latin katsevõistlust, et püüda lunastada Luzerni sõidu piletit.
Tonu Endrekson
Tõnu Endrekson
Endreksoni-Jämsä kindel ülekaal
Laupäeva hommikul peetud võistluses näitasid mitmete tiitlitega pärjatud Endrekson ja Jämsä, et Prosvirninist ja Latinist pole neile vastast, sest ligi 12 sekundiga võidetud katsevõistlus tähendas mäekõrgust edu. Seega on kindel, et Luzerni sõidavad Raja ja Taimsoo ning Endrekson ja Jämsä. Seal selgub, milline paatkond sõidab Eestit esindama oktoobri lõpus Uus-Meremaal toimuvatele tiitlivõistlustele. Samas on MMi eel üsna tõenäoline ka see, et Latini-Prosvirnini tase poleks piisav, et selle baasilt moodustuks tugev ja konkurentsivõimeline paarisaeru neljapaat näiteks Luzernis nõrgemat tulemust näitava Eesti paatkonnaga.

Andrei Jämsä              
Endreksoni ja Jämsät treeniv Tatjana Jaanson oli Sõudeliidu otsuse üle korraldada maailmakarika eelne katsevõistlus, ilmselgelt imestunud. „Üle aastate on tekkinud seis, kus kevadiste koondise katsevõistluste parimate tase pandi kordustestile. See, et mehed Münchenis paati liikuma ei saanud, ei tähenda teel erakorralisele, alles hilissügisel toimuvale MM-ile, märkimisväärselt palju“, kommenteeris treener Jaanson kesksuviseid arenguid, millega tema sõnul tühistati hooajahaku testvõistluse tulemused.
Tõnu Endrekson jäi erakorralise katsevõistluse stardiga rahule. „Minek oli korralik. Leidsime Andreiga mõnusa rütmi ja füüsiliseltki tundsime end hästi. Saime enne Luzerni korraliku kontrollstardi ja täitsa huvitav oleks näha, mil määral oleme üle saanud Müncheni mõõnast“, andis olümpiahõbe lootust, et seis võiks olla mõnevõrra paranenud.
Luzerni maailmakarika etapp sõidetakse 9.-11. juulil.