Sõudeliit tunnustas olümpia-aasta parimaid

Vahur Mäe, toimetaja   |   1. dets. 2016, 12:56

Läinud kolmapäeval, 30. novembril, kuulutati Tallinna Lennusadamas välja 2016. aasta parimad sõudjad, treenerid ja taustajõud. Mõistagi pälvis pidulikul õhtugalal enim tähelepanu olümpiapronksi võitnud meeste sõudenelik.

Lahkuv olümpia-aasta on olnud Eestile väga edukas. Lõviosa panusest väikeriigi tänavusse spordiedusse andsid peamiselt Eesti meessõudjad ning neid tulemustele juhendanud koondise peatreener Matti Killing, sest võitsid nii Euroopa meistritiitli kui ka Rio olümpiamängude pronksmedali.

Kaspar Taimsoo, Tõnu Endrekson, Allar Raja ja Andrei Jämsä krooniti tänutäheks kõik parimateks meessõudjateks ning galaõhtul öeldi selgelt välja ka uus suur eesmärk, milleks on järgmisel aastal Sarasotas Floridas toimuvatel maailmameistrivõistlustel kuldmedali võitmine.

2016 Aasta parimad foto Rein Kilk
Sõudenelik ja nende treener Killing tunnustust vastu võtmas

„See on auhind, mida meil kellelgi veel pole“, märkis ekipaaži üks kogenuimaid, Andrei Jämsä. Ainsa mitte-pärnakana paati kuuluv viljandlane Kaspar Taimsoo lisas: „Eesmärk võiks olla täidetav, ent selle taustal ei tasu kindlasti ära unustada, et me peame kõik end suutma uuele tasemele viia“.

Sõudeliidu president Rein Kilk teadvustas, et absoluutsest unelmast, kuldmedalist, jäi puudu, kuid unistus täitus.

„Olles kahe jalaga maa peal, mõistame me kõik, et see oli üks hiilgav hooaeg. Paigutades sõudjate tulemuse terviklikult Eesti spordi konteksti, tegime hindele viis pluss“, arvas Kilk ja lisas, et riigi sport tervikuna ja sõudmine said küllaga uut hingamist.

„Sõudeliidu uus suur ja meeskonda liitev ning laiendav eesmärk on järgmisel aastal olümpiameestest ja nooremast atleetide põlvkonnast löögijõulise kaheksapaadi moodustamine, mille plaanime saata näiteks maailmakarika sarja etappidele“, avas president tulevikuplaane.

Öelduga vihjas Kilk juba ka Tokyo olümpia suunas, mis peaksid avama kogenud meeste kõrval uksed uutele tulijatele.

Aasta treeneriks pärjati ligi pool sajandit ametis olnud ning nüüd neljapaadi suurte tiitliteni juhendanud Matti Killing.

Sõudeliidu aasta parimaks valitud neljapaadi liikmed ja treener Killing kandideerivad ka Eesti Olümpiakomitee „Aasta sportlane 2016“ auhindadele.

Kõigil spordifännidel on võimalus Eesti spordiaasta parimate valimisel oma arvamust avaldada. Hääletada saab internetilehe www.eok.ee kaudu.

Tänavuse parima naissõudja tunnustuse pälvis Eesti meistrivõistlustel mitmeid medaleid võitnud ja koondist rahvusvahelisel tasemel esindanud nooruke tartlanna Leena Kattel. Kuna Kattel on niivõrd noor, omistati talle ka parima neiu tiitel

U23 vanuserühma parimateks tunnistati paarisaeru kahepaadil duona debüüdi teinud pärnakas Geir Suursild ning tallinlane Martin Kivilo ja naiste arvestuses narvalanna Uljana Borodatšova.

Aasta noormehe tiitel omistati paarisaeru kahepaadil võistelnud pärnakale Rain Harjusele ning Narva poisile Mihhail Kušteinile.

U23 sõudjaid juhendavad parimad treenerid on Reet Palm-Killing Pärnu Sõudekeskus Kalevist ning Valeri Osmokesku Narva Sõudeklubist. Tänavuse aasta edukaimad noortetreenerid on tartlane Reigo Pihlak ning pärnakas Roman Lutoškin.

Aasta veteransportlaseks tituleeriti äsja 50. juubelit tähistanud Tatjana Jaanson, kes jättis läinud suvel sõudeajalukku erilise jälje, kui ületas teadaolevalt esimese naisena merekindlal sõudepaadil ligi 80 kilomeetri pikkuse meretee Eesti ja Soome vahel.

Et sportlaste elu oleks murevaba, vajab koondis erinevate taustajõudude tuge. Nii tänati kaadrigi taga panustanuid. Neljapaadi asendamatuks varumeheks on olnud Sindist pärit Sten-Erik Anderson. Atleetide lihaseid turgutasid füsioterapeudid Liisbet Puust ning Danek Tšuškin. Koondise arsti ametit kandis doktor Mihkel Mardna ning auhtojuhina aitas logistikat korraldada Fred Killing.

Eraldi tunnustati aktiivseimat sõudekohtunikku, kelleks osutus Indrek Viil. Lisaks peeti meeles äsja suuri juubeleid pidanud Tatjana Jaansoni (50) ning aastakümneid sõudjaid abistanud, just 70. sünnipäeva tähistanud, doktor Muza Lepikut. Kunagi sõudeliidu presidendiametit pidanud ja ka rahvusvahelise kategooria sõudekohtunikuna tegutsenud Peeter Mardnat tänati tema 60-aastat väldanud panuse eest Eesti sõudespordi arendamisel.

Tunnustavalt ja tänuga vaadati alaliidu ja sportlaste sponsorite poole. Eesti Sõudeliitu on lepinguliste partneritena toetanud suursponsor AS Telia Eesti, sponsoritena AS Pärnu Sadam, AAS BTA Baltic Insurance Company Eesti filiaal, OÜ Freesport Trading, Olde Hansa ja OÜ Penteer. Spetsiaalselt olümpiameeskonda on omalt poolt täiendavalt tuginud AS Viru Keemia Grupp, OÜ Port Artur Grupp ja OÜ A2K. Andrei Jämsä ettevalmistusse on panustanud lisaks OÜ ValiceCar ning Allar Raja arengus on oma osa Pärnu Mets OÜ-l. YIT Ehitus AS-ile omistati tänukiri Tatjana Jaansoni mereretke toetamise eest.