Sõudenelik kindlustas MK-etapil võidu, Kushteyn – Poolak üheksandad

Vahur Mäe, toimetaja   |   1. mai 2021, 18:44
image_pdfimage_print

Horvaatias Zagrebis peetud hooaja esimene MK-etapp pakkus Eesti koondisele rahuolu, sest meeste sõudenelik kindlustas võimsa finišikiirendusega elegantse võidu. Noorte meeste paarisaeruline kahepaat sõudis B-finaalis, kus edestas mitut tugevat paatkonda.

Esiti kolm päeva kestma pidanud võistlus sai lõpu juba täna, kuna jõuproovi korraldajad võtsid arvesse tugevat tormi lubavat ilmaprognoosi, ega riskinud seetõttu finaale pühapäevale jätta. Avasõidud toimusid eraldistardist, et harjutada Tokyo OMi riskistsenaariumiks, mida võidakse seal kohaldada ettenägematute ilmaolude korral.

Eesti nelik treeningul (FOTO: Robert Väli)

Jüri-Mikk Udami (Tallinna SK), Allar Raja (SK Kalev), Tõnu Endreksoni (Pärnu SK) ja Kaspar Taimsoo (Viljandi SK) jaoks see suuri muudatusi ei tähendanud, kuna juba reedel avaringis tagasid nad parima ajaga stardikoha finaali. Seetõttu ei olnud end enam vajalik vahesõidus kurnata. Pärastlõunal toimunud finaalis ristati piigid Norra, USA, Tšehhi, Poola ja Saksmaaga. Kõige erksamalt läks stardist mõni nädal tagasi EMil Eestile kaotanud, esimesena pjedestaalilt välja jäänud Poola. Poolel distantsil oli poolakate edu Eesti ja Saksamaa ees kõigest paar kümnendiksekundit, ent seejärel tõusis esile sinimustvalge paadinina, millele rivaalid enam vastata ei suutnud. 5.48,03 kirja saanud Veikko Sinisalo juhendatavale nelikule järgnesid Poola 5.49,03, Saksamaa 5.49,65 ja 5.49,76ga ülinapilt medalita jäänud USA. Tšehhi sai kirja 5.53,88 ja kahekordse olümpiavõitja Olaf Tuftega mehitatud Norra 5.56,23. Endrekson teenis selles paadiklassis oma kolmanda, üldarvestuses viienda etapivõidu, ülejäänutele oli tegemist karjääri esimesega. Viimati triumfeeris Eesti paatkond MK-poodiumil 14 aastat tagasi, mil Jüri Jaanson ja Endrekson jäid teistele paaril korral püüdmatuks paarisaeru kahepaadil. Neljapaat käis viimati poodiumi kuldsel astmel 2005. aastal Luzernis ja Etonis.

Ligi 15 aastat esindusnelikusse kuulunud Raja sõnutsi andis teine järjestikune edukas võistlus enesekindlust. „Finaalis tunnetasime, et kui suudame pool distantsi teistega võrdselt sõita, ei tohiks probleeme tekkida lõpuski,“ rääkis Sindis sündinud spordimees, kelle hinnangul tegi meele eriti heaks kahekordse olümpiavõitja Saksamaa edestamine. Neliku ühe staažikama tegija arvates läks enesetunne peale EMi isegi raskemaks, mille põhjuseks võis olla raske töö. „Jätkasime kodus kurnavat treeningtsüklit ning selgi nädalal kihutasime lõike. Õnneks reageerib keha hästi ja see viitab tugevale vormile,“ hindas Raja. Tema hinnangul on olümpiapääsme hankimine reaalne, aga arvestada tuleb väga tugevate rivaalidega. „Ehkki Uus-Meremaa teatas mõni aeg tagasi, et nemad neljast välja ei pane, tuleb teiselt poolt lompi starti siingi võimsust näidanud USA. Lisaks on platsis kodus lennutunnet otsiv Leedu, alati tugevad Venemaa ja Ukraina, arvestama peab tšehhide, Austria ja Prantsusmaagagi,“ loetles Raja.

Üllatuse serveeris vahetult peale EMi kokku saanud Mikhail Kushteyni (Narva SK) ja Johann Poolaku duo, kes tagas kahepaadil avapäeval vahesõidust koha poolfinaali. Seal oldi küll Prantsusmaa, Tšehhi ja Poola järel neljandad, ent finaaliuks jäi vähem kui kolme sekundi kaugusele. Pealelõunal toimunud B-finaaliski andis Eesti paar rivaalidele kõva lahingu, jäädes 6.22,96ga alla vaid 6.21,04 kirja saanud Saksamaale ja 6.21,23ga finišeerinud Šveitsile. 14 duo seas üheksandaks tulnud Eestist jäid tahapoole Ungari (6.26,31), Soome (6.39,39) ja Horvaatia (6.47,98).

Kushteyn (vasakul) – Poolak Zagrebis (FOTO: www.worldrowing.com)

„Aegu võrreldes pani ennastki veidi kulmu kergitama, et nii hästi läks. Läksime julgelt välja ja tundub, et see tagaski edu,“ rõõmustas Poolak, kelle sõnul viib nende paati edasi tehniliselt ladus koostöö. „Treenergi andis enne võistlust natuke näpunäiteid, mille kallal tööd teha. Täna saime hea emotsiooni, et Luzernis hästi liikuda,“ andis Sinisalo käe all harjutav Poolak märku, et teda ja kaaslastki ootab paari nädala pärast eest kvalifikatsiooniregatt. Seal stardib Eestist teinegi paarisaeru kahepaat: Tokyosse ihkavad pääseda kergekaallased Elar Loot (SAK Tartu) ja Ander Koppel (SK Kalev).

Kvalifikatsioon toimub 16.-18. maini. Igas eestlaste osalusega paadirühmas selguvad veel kaks riiki, kes Jaapanis olümpiaveele pääsevad.