Sõudenelik platseerus MMil viiendaks

Vahur Mäe, toimetaja   |   24. sept. 2022, 18:27

Tšehhis Racices toimuv sõudmise MM sai täna eestlaste jaoks joone alla medalisõidus meeste paarisaeruneliku esitlusega, kes platseerus tiimile endalegi üllatusena viiendaks.

Esimest hooaega koos sõudvad Mikhail Kushteyn (Narva SK Energia), Allar Raja (Pärnu SK Kalev), Tõnu Endrekson (Pärnu SK) ja Johann Poolak (Pärnu SK Kalev) startisid kuuendal rajal, vastasteks Rumeenia, Holland, Suurbritannia, Itaalia ja Poola.

Nagu ikka, alustas kõige teravamalt hoogsa alguse poolest tuntust kogunud Itaalia, kes pidi juba esimese distantsiveerandi järel liidripositsiooni Poolale loovutama. Britidki surusid tugevalt, said Poolale lõpus ohtlikult lähedale, ent jõud neist siiski üle ei käinud.

Sõudenelik finaalis (FOTO: Detlev Seyb)

Medalisõidust kujunes Vana Maailma nelikute mõõduvõtt, kus esimest viiulit mängis 5.40,08ga maailmameistriks kroonitud Poola, kellele järgnesid õhkõrna vahega britid (5.40,97) ja itaallased 5.42,14. Ideaalsetes oludes toimunud sõidus jäi esimesena medalist ilma Holland (5.43,14), järgnesid Eesti (5.45,52) ja pikka aega viiendal kohal sõudnud Rumeenia (5.46,08).

„Arvestades mõneti eksperimenteerivat hooaega – meil on uus eessõudja, lisaks teinegi värske mees –, on selline minek meeldivaks üllatuseks,“ rääkis vahetult peale sõitu Raja, kelle sõnutsi oli neil esiti plaan kaheksa hulka pääseda.

Kui midagi norida, on see staažika tegija hinnangul sõidu algusfaas. „Siin näen meil varu paremaks saada: peame vaeva nägema starditsoonist väljumisega, et konkurentidele liiga ohtralt alguses ära ei annaks,“ ütles Raja.

Peale finaali (FOTO: Detlev Seyb)

Mida oma pika karjääri jooksul enam kui kümme tiitlivõistluste medalit auhinnakappi hankinud tippmees edasi kavatseb teha: kas aerud seinale panna?

„Üks on kindel: jätkan treenimist, aga pole veel saanud mõelda, kas tippsportlasena. Kuna meresõudmine tuleb 2028. aastal uue atraktiivse alana OMi kavva, mine tea, ehk tekib tahtmine jätkata,“ muigas Sindist pärit sõudja.

Millise hinnangu annab hoolealuste etteastele peatreener Veikko Sinisalo? „Minu arvates läks MM igati korda: Miša ja Johann uute meestena paadis, tasuks koht finaalis – see on kõva sõna,“ hindas juhendaja, kelle sõnutsi on neljapaatide konkurents väga karm.

Tema arvates sõudsid väga soliidselt ka kergekaallased Ander Koppel (Pärnu SK Kalev) ja Elar Loot (SAK Tartu), näidates veerandfinaalis tipptasemel minekut ning surudes hambad ristis D-finaaliski. See tulemus andis neile kokkuvõttes 19. koha.

„Noored tegid aastaga suure arenguhüppe ja näitasid MMilgi, et nad pole ühe sõidu mehed: kolmveerand sõitudest olid väga head,“ kiitis Sinisalo.

Kergekaaluduo MMil (FOTO: Detlev Seyb)

Koppel ja Loot osalesid täna hommikupoolikul D-finaalis, mille võitsid 6.36,16ga. Järgnesid Ungari (6.39,88), Jaapan (6.40,26), Lõuna-Aafrika Vabariik (6.44,98) ja Türgi (6.59,66).

Finaalis krooniti maailmameistriks Iirimaa (6.16,46), järgnesid Itaalia (6.19,11) ja Ukraina (6.19,53).

„Läksime ühtlaselt, kontrollitud tempos, tunne oli üpriski hea,“ rääkis duo liige Koppel, kelle sõnutsi tuli neile väikese üllatusena, et konkurendid hakkasid distantsil tempole üle minnes liigselt rabistama.

„Poole maa peal tundsime, et nüüd läheme oma teed,“ ütles pärnakas, kelle arvates oli tiimi parim esitlus siiski veerandfinaalis.

Mida plaanivad noored sõudjad edasi teha?

„Elar peab treeningute kõrvalt kooli ära lõpetama, mina keskendun praegu üksnes sõudmisele,“ avaldas Koppel, et silmapiiril on olümpiamängud, mis teatavasti jäävad sellele paadiklassile viimaseks.