Sõudeveteranid tõid Ungarist kümme esikohta

Vahur Mäe, toimetaja   |   17. sept. 2019, 22:57

Pühapäeval, 15. septembril kulmineerus Ungaris maailma suurim sõudeveteranide regatt World Rowing Masters Regatta. Eesti koondis naaseb kodumaale muljet avaldava kümne esikohaga.

Osavõtjate arvult suuruselt ajaloo teine regatt tõi pealinnast Budapestist edelasse jäävale Velence’i järvele enam kui 3500 veteranatleeti 740 spordiklubist, ühtekokku 52 riigist. Arvestades, et enamik sõudjaid tegi mitu starti, arvutasid korraldajad, et võistlejaid jagus tervelt 13000-le sõudepingile. Enim osalejaid – 1030 – võistles meeste ühepaadil. Võistlusel osalemiseks pidi huviline olema minimaalselt 27aastane (A-klass), ent leidus M-klassis startijaidki (89aastased ja vanemad). Enamjaolt jäi võistlejate vanus vahemikku 50-60 aastat, seejuures oli kõige populaarsem 55aastaste eaklass.

Eestist väisas võistlust suurearvuline koondis

Sõudeliidu veteransõudmise eestvedaja tartlane Indrek Salk jäi küpses eas sõudeatleetide tegemistega rahule. „Kõik laabus, võistluspaik oli avar ning professionaalne ja meil läks väga hästi. Koondisse kuulus 26 erineva sõudeklubi veterani, kellest paljud tegid mitu starti,“ rääkis Salk. Küsimusele, kuhu liigub Maarjamaa veteranide sõudmine, vastas asjamees, et läheb paremaks. „Tartus on tugev seltskond, Pärnus avasid kohalikud entusiastid uue grupi, Viljandis tegutsetakse. Pealinnaski võiks oma punt olla, sest hetkel seal aktiivsust pole.“

Pärnu noortetreenerist edukas veteransõudja Ulvi Lutoškin tundis head meelt, et veteranatleetide pink on pikenenud. „Sõudeklubisse on liitunud uusi meesterahvaid. Oleksime rõõmsad, kui meid kuuleksid endised sõudjad, kes on kaua paadist eemal olnud ja taas sõudmist soovivad proovida. Meie tegevusi saadab sportlik ja aktiivne puhkus ning näeme missioonina Eesti sõudeveteranide lipu kõrgel hoidmist,“ innustas Lutoškin.

Tartlaste Dmix8+ klassi võidukas oktett (erakogu)

Eestlaste kontole, mõnelgi juhul kahasse teiste riikide sõudjatega kogunes märkimisväärne arv esikohti – kümme. E-klassi naiste (55aastased ja vanemad) kaheksapaadil ühendasid jõud Baltimaade sõudjad. Lätlannade ja leedulannade keskel jagus võidukas paatkonnas kohti Thea Miilbergile, Rita Maierile, Ingrid Võsule, Tatjana Jaansonile ning Ulvi Lutoškinile. Lisaks võtsid Jaanson ja Lutoškin Leedu ja Läti eakaaslastega ühendpaatkonnas võidu 50–54aastaste oktettide seas (D-klass). Võsu ja Lutoškin jätkasid edulainel D-klassi roolijata neljapaatide sõiduski, mille võitsid koostöös Riia sõudjate Line ja Antonega. E-klassigi roolijata neljasel saatis eestlannasid edu – võidu sepistasid Võsu, Maier, Lutoškin ja Jaanson.

C-klassi (43–49aastased) meeste roolijata neljapaadil näitasid ülemvõimu tartlased Urmas Hein, Tanel Kliiman, Heigo Tiidemaa ja Indrek Salk. Tiidemaa sai võidu kirja klass nooremategi meeste (B-klass, 36–42aastased) arvestuses, kui koos tartlastest klubikaaslaste Reigo Pihlaku, Argo Normaku ja Tairo Talvisega pandi paremus maksma. Taaralinna sõudeveteranidele kuulus üksikaeru neljapaadil kolmaski võit: D-klassis panid seljad kokku Hein, Kliiman, Argo Normak ja Indrek Salk. Tartlased ei piirdunud vaid neljastel osalemisega ning panid kokku võiduka C-vanuserühma kaheksapaadi. Pärnu roolimehe Thea Miilbergi juhendamisel kuulusid võistkonda Hein, Kliiman, Kristjan Kõrgesaar, Salk, Tiidemaa, Pihlak, Normak ja Talvis.

Tavapäraselt kuulus võistluste programmi segakoosseisuliste kaheksapaatide mõõduvõtt. Võistkonnad, kus tõmbavad segamini mehed kui naised, olid edukad nii D- kui E-klassi sõitudes (mix-klass). D-grupi oktetil särasid taas tartlased – Salk, Hein, Kliiman ja Lauri Pind võtsid kampa kaaslinlastest õrnema sugupoole atleedid Piret Silma, Marju Heina, Sirje Randi ning Katri Pindi ja tagasid esikoha. E-klassi mix kaheksapaadil sõudis venelaste ning lätlannade paatkonnas võidukalt Tatjana Jaanson.

Eesti sõudekoondise vanimate võistlejate au kuulus mitmeid poodiumikohti võitnud 72aastasele Juhan Paalole ning temast aasta vanemale Rein Põllustele. Tulemustega on võimalik tutvuda korraldaja veebilehel.