Sõudjad lähetati tänusõnade saatel Pärnust Pariisi

Vahur Mäe, toimetaja   |   15. juuni 2024, 12:16

Neljapäeval toimus Pärnus Port Arturi kaubanduskeskuses neljapaadimeeste sümboolne Pariisi lähetamine.

27. juulil alguse saava Pariisi olümpiamängude regati eel panid Mikhail Kushteyn (Narva SK Energia), Allar Raja (Pärnu SK Kalev), Tõnu Endrekson (Pärnu SK) ja Johann Poolak (Pärnu SK Kalev) spordisõprade närvid pingule, sest Luzerni valikregatil kindlustasid ülipõnevas finaalis viimasena olümpiapääsme. See on Eesti sõudjatele omaette saavutus, kuna Endrekson läheb juba kuuendatele, Raja viiendatele mängudele. Ehkki Poolak osales Tokyo OMil neljapaadi varumehena, on see nii tema, kui Kushteyni jaoks elu esimene sedavõrd kaalukas tiitlivõistlus.

Olulise verstaposti tähistamiseks kogunes mõni päev tagasi suvepealinnas väärikas seltskond – sõudjad ise, sponsorid ja toetajad era- ja avalikust sektorist ja spordiala arendajad – sõudmise pikaajalise toetaja Port Arturi kaubanduskeskusesse, et anda sportlastele ja nende treenerile Veikko Sinisalole Pariisi sõiduks sümboolselt hoogu.

Mihkel Mardna (esireas vasakul), Viljo Vetik (esireas paremal), neljapaadimehed ja nende treener Veikko Sinisalo (Foto: Ants Liigus)

„Korraldasime tiimile kujundliku Pariisi lähetamise ja tänasime sõudjate ja alaliidu poolt toetajaid, kes on aidanud spordiala arengule tõhusalt kaasa,“ rääkis sõudeliidu peasekretär Robert Väli, kelle sõnul ühendasid toetamiseks jõud Viljo Vetik, alaliidu ekspresident Rein Kilk ja praegused organisatsiooni juhid: president Mihkel Mardna ja juhatuse liikmed Mihkel Klementsov ja Tanel Kliiman ning omaaegne telenägu Even Tudeberg.

„Port Arturi tiimi nimel andis vaprate sõudemeeste kannatlikele naistele kingituse üle Viljo Vetik ja endine telemees Even Tudeberg kinkis meestele erilist kalarooga,“ rääkis Väli, kelle sõnul kuulub väga suur tänu Pärnu linnalegi.

„Omavalitsuse toetuseta poleks meil uusi paate, mille soetamiseks kulus 30000 eurot.“

Pärnu abilinnapea Ene Täht meeneid üle andmas (Foto: Ants Liigus)

Mihkel Mardna rääkis oma tänukõnes unistamise filosoofiast.

„Unistused muudab väärtuseks üksnes see, kui suudame loobuda kõigest kõrvalisest, mis segab nende täitmist,“ rääkis nooruses isegi sõudmist harrastanud spordijuht, kelle auhinnakappi kaunistab 1991. aastal Eesti meistrivõistlustel paarisaerulisel neljapaadil võidetud hõbemedal.

„Tõstaksin eraldi esile Tõnu ja Allari panuse, kelle roll Eesti sõudespordis on määratult palju suurem, kui äsja kindlustatud Pariisi pilet,“ mõtiskles Mardna, kelle arvates polnud OMile pääsemine kohustus, vaid pigem lõpetamata töö – unfinished job –, mis avab ukse medali eest võitlemiseks.

„Pole vahet, kelle jaoks on see esimene, kelle jaoks viimane võimalus, ning peamine on teha kõik, et soodsad olud enda kasuks pöörata,“ arvas Mardna.

Linn, keda tänuüritusel esindasid sporti kureeriv abilinnapea Ene Täht ning spordinõunik Johanna Lepp, kinkis omalt poolt Pärnu sõudeklubile ja Pärnu sõudekeskus Kalevile tänumeened ning kogu seltskonna poolt anti sõudjatele üle sümboolne Pärnu-Pariisi pilet, sest kolmveerand tiimist on pärit suvepealinnast.

Ants Liiguse tehtud fotosid saab näha siin.