Sõudmise MM:eelvaade

Vahur Mäe, toimetaja   |   26. aug. 2011, 10:33

Pühapäeval, 28. augustil stardivad Sloveenias Bledis tänavused sõudmise maailmameistrivõistlused, mis vältavad 4. septembrini, tuues kokku 68 riigi 1200 sportlast.

World_Rowing_Champ_2011Algavad tiitlivõistlused on erilise tähtsusega, kuna lisaks medalikomplektidele lähevad loosi ka 2012. aasta Londoni olümpiamängude pääsmed, mis annaksid piletiomanikele kindlama enesetunde tähtsaimaks jõuprooviks ette valmistuda. Need riigid, kes tänavu ei kvalifitseeru, säilitavad kordades väiksemad võimalused mängudele jõuda läbi olümpiaeelse kvalifikatsiooniregati, mis sõidetakse järgmise aasta mais Luzernis.

Eesti paatkondi on Bledis väljas kolm. Meie lipulaevaks on kahtlemata paarisaeru kahepaat koosseisus Kaspar Taimsoo-Allar Raja, kes tunamulluste pronksmedallistidena, eelmisel aastal aga alles 8. kohale jäänuna ihkavad kaasa rääkida finaalikohtade jagamisel, sealt aga edasi on kõik võimalik.

Taimsoo-Raja_Luzern_2011_Rein_Kilk
Raja ja Taimsoo viimasel MK-etapil Luzernis.     Foto: Rein Kilk

Taimsoo-Raja soovivad mullust tulemust parandada

Meie meestel on konkurente 21, sealhulgas tulevad veele 2008. aasta olümpiavõitjad, austraallased David Crawshay-Scott Brennan, 2009. aasta maailmameister Saksamaa, keda toonasest koosseisust esindab Stephan Krüger, uueks paariliseks Hans Gruhne ning britid Matthew Wells-Marcus Bateman. Kindlasti tasub silm peal hoida Sydney olümpiavõitjatel, kodupubliku meeleheaks taas ühtsena võistlustulle sukelduvatel Iztok Copil-Luka Spikil, kes viimasel MK-etapil Luzernis hoiatasid, et medalimõtted on taas mõlgutamisel.

Paarisaeruduosid pääseb tänavu olümpiale 11, järgmisel aastal jääb jagamiseks vaid kaks kohta.

Kindlasti oodatakse huviga, mida suudab Bledis koosseisu värskendanud meeste paarisaeru neljapaat, kus ühelt poolt valitsevad Tõnu Endreksoni ja Andrei Jämsä suured kogemused, teisalt noorte Sten-Erik Andersoni ning Kaur Kuslapi uljus. Ka paarisaeru neljapaatide vahel jagunevad olümpiapääsmed samuti kui kahepaatide puhul. Võistlustel osaleb 20 kvartetti, sealhulgas Horvaatia mulluse maailmameistrina, Austraalia, Saksamaa, Suurbritannia, Prantsusmaa, Uus-Meremaa, Poola jt. Huviga oodatakse, milleks on võimeline Poola, kes on välja vahetanud vigastuse tõttu eemale jäänud eessõudja Adam Koroli, asendusmeheks Piotr Licznerski.

Pajusalu eesmärk B finaal

MMil läheb vähemalt B-finaali ootustega starti ühepaadisõudja Kaisa Pajusalu, kes tänavusel hooajal on juba võitnud tiitlivõistluste medali – alla 23.aastaste MM-pronksi. Pärnulannal on vastaseid 19, neist tuliseimad legendaarne valgevenelanna Ekaterina Karsten, tsehhitar Mirka Knapkova, leedulanna Donata Vistartaite, Uus-Meremaa esindaja Emma Twigg, venelanna Julia Levina, rootslanna Frida Svensson, serblanna Iva Obradovic jt.

Londonisse pääsuks vajab Pajusalu vähemalt 9. kohta, kuid kõik märgid ning varasemad tulemused näitavad, et heade juhuste kokku langemisel on eesmärk reaalselt saavutatav.

Traditsiooniliselt on Eestit suurvõistlustel esindanud meesühepaadisõudja. Nii ka nüüd, sest loa koondise eest tegusid teha sai pärnakas Joosep Laos, kes on olnud edukas noorte tiitlivõistlustel ning nuusutab nüüd 36 atleedi seas maailma absoluutset konkurentsi.

Eesti spordipublikut alati huvitanud paadiklassi on üles rivistatud kõik selle maailma vägevad – belglane Tim Maeyens, valitsev maailmameister tsehh Ondrej Synek, üle pikkade aastate uue hingamise leidnud sakslane Marcel Hacker, kahekordne olümpiavõitja, norralane Olaf Tufte, tema hea kolleeg Rootsist – Lassi Karonen, Uus-Meremaa esindaja Mahe Drysdale jpt.

Tänavu lunastavad olümpiapileti 11 edukamat ühesemeest.

Eesti invasõudmine jõuab ala maailmakaardile

Esmakordselt saavad maailmameistrivõistlustel loa startida ka Eesti invasõudjad, kelle jaoks läksid kontrollvõistlustena kirja eelmisel nädalavahetusel toimunud Eesti meistrivõistlused. Juhendaja Mihkel Klementsovi käe all jõudsid Bledi LTAmix4+ paadiklassis Ahti Tomp, Alar Õige, Jelena Pipper, Rea Kukk ja roolija Karolina Rebane. LTA on lühend võistlusklassist legs, trunks and arms, kus saavad loa startida atleedid, kes lisaks ülakehale-kätele suudavad tõmbesse rakendada ka alakeha.

Taustajõududena kuuluvad Eesti koondise koosseisu treenerid Roman Lutoskin, Mihkel Klementsov ja Matti Killing, sportlaste lihaste eest hoolitseb massöör Katrin Vares.

Sõudmise tiitlivõistlustest teeb ülekandeid ka ETV. Saatekavaga saab tutvuda siin!