Tallinna Sõudeklubi kutsub noori pealinlasi paati

Vahur Mäe, toimetaja   |   12. apr. 2019, 00:25

Jõed ja järved on jääst vabanenud ning enamikes Eesti sõudeklubides käib vilgas elu: sätitakse inventari, paigaldatakse paadisildu, moodustatakse uusi treeninggruppe ning oodatakse pikkisilmi vee peale pääsemist.

Ilmad aga on jätkuvalt jahedad ning sõudmas saavad seni käia vaid kogenumad. Ent soojapügalate tõustes pääsevad vetele nooredki. Tallinna ainsas sõudeklubis Harku järve kaldal on plaanid tegemisel. Klubi on alustanud uute noorte sõudetreeningutele kutsumisega, reklaamides sõudmist kui mitmekülgset ja atraktiivset spordiala. Sõudmine teeb poisid edevaks ja tüdrukud ilusaks, räägib sõudeklubi noortetreener Aleksei Lipintsov ning tutvustab klubielu lähemalt.

Kui kaua on pealinnas sõudmisega tegeletud ning kuidas elab sealne spordiala vedur, Tallinna Sõudeklubi?

Tallinnas on sõudesporti pikalt harrastatud: algselt Pirital sealse jahtklubi juures ning siis koliti Harku järve äärde, kus nüüdki Sõudebaasi teel klubieluga toimetame. Tänasest tuttava Tallinna sõudeklubi asutasid 1994. aastal omaaegsed sõudjad Toivo Zoova ja Mihkel Klementsov ning Marian Vahuri. Pea veerandsaja aasta jooksul on klubis olnud vähemalt üks noortega tegelev treener, vahel kakski. Mihkel keskendub praegu klubi juhtimisele, mina tegutsen treenerina ning vajadusel saab Toivolt head nõuannet. Meil on 54 erinevas eas aktiivset liiget ja eraldi grupp sisesõudmist harrastavaid täiskasvanuid.

Tallinna Sõudeklubi (foto: Aleksei Lipintsov)

Eestis ja kitsamalt Tallinnas on võimalik harrastada väga erinevaid spordialasid. Miks peaksid noored valima meelisalaks tugevat vaimu ja füüsist nõudva sõudmise?

Minu meelest on sõudmine väga vaheldusrikas spordiala, sest lisaks aerude sikutamisele tehakse baasaladena muudki: jooksmist, suusatamist, ujumist, jõutreeninguid, mängitakse korv- ja jalgpalli. Elu näitab, et seal, kus sõudjad kaasa löövad, on nad ka pea alati edukad. Kui võtta kasvõi koolide vahelised võistlused.
Sõudjate treeningud on suunatud vastupidavuse arendamisele ning aeroobne koormus tugevdab loomulikult tervist. Aga kui panete tähele, siis sõudjad on edukad õppimisel ning tähelepanuväärsed tegutsejad elus üldisemalt.

Kui vanalt tasub sõudmistreeningutele tulla ning millised on alaga tegelemise eeldused?

Meie klubi kõige nooremad on 10aastased ning see võikski olla vanuse alampiiriks. Samas on näiteid, kus harrastama tulevad 35aastased, saavad suurepärasesse füüsilisse vormi ning suudavad tulemusi näidata. Õnneks on meil tasemel varustus ja suudame turvaliselt vee peale suunata ka kõige nooremad. Treeningutele ootame kõiki: noori ja vanu, poisse ja tüdrukuid. Hetkel on uute õpilaste värbamine käimas, sest hooaeg on startimas. Kõikidele huvilistele ja lapsevanematele teadmiseks, et treeningud Harku sõudebaasis toimuvad regulaarselt esmaspäeviti ja kolmapäeviti algusega kell 16. Lisainfo on leitav Tallinna Sõudeklubi veebilehelt.

Kas sõudmine sobib ka tüdrukutele?

Olen alati arvanud, et sõudmine sobib absoluutselt igaühele – ole sa poiss või tüdruk, tegemist on kasuliku alaga. Tüdrukud muudab sõudmine kauniks ning poisid heas mõttes edevaks. Sõudmist karta ei tasu, see on puhas nauding.

Mida sinu praktika ütleb, kui kaua võtab aega, et noored iseseisvalt vee peal hakkavad käima?

Kogemus näitab, et keskmiselt suudame algaja iseseisvalt vee peale saata juba kolmandal-neljandal treeningkorral. Kaasaegne varustus on tasemel ning toetab kiiret väljaõpet.

Mida Tallinna sõudklubis veel põnevat tehakse? Korraldate ühisüritusi ja elate aktiivset klubielu?

Korraldame jalgsi- ja jalgrattamatku, kus osalevad inimesed nii klubist kui väljastpoolt. Lisaks kavandame 12-15aastastele lastele linnalaagreid, et sõudmist tutvustada ning spordiala edendada. Aktiivselt töötame Harjumaa koolide suunal – aitame organiseerida sisesõudmise võistlusi. Usun, et klubi tulevik on kena ja palju on veel ees. Klubi juhtkond on ambitsioonikas ning motiveeritud.

Keda pead kaasaja Tallinna sõudmise suunanäitajateks ja noorte eeskujudeks?

 Minu enda tegutsemise ajast saan esile tuua mitmeid nimesid: Ronald Väli, Grete Piirsoo, Kadi Kuusik, Valeri Prosvirnin, Oskar Kuzmin, Liisa-Marie Lääne, Kristjan Lindsalu, Daniil Ovsjannikov, Jaan-Sander Klein ja Uku Siim Timmusk. Need on nimed, kes võitnud klubile riigi ja rahvusvaheliste regattide medaleid. Prosvirnin, Udam ja Kuzmin on võistelnud MK-etappidelgi, kusjuures Udam võib kiidelda Euroopa noortemeistri tiitli ning Londoni olümpiamängudel osalemisega.