Tartu Ülikool võidutses Tudengipäevadel

Vahur Mäe, toimetaja   |   5. mai 2008, 11:20

Tartu Tudengite Kevadpäevade raames tehti kõige muu lõbusa kõrval ka tõsist sporti. Nimelt käisid omavahel mõõtu võtmas ülikoolide kaheksapaadid – peeti traditsiooniline akadeemiline Tartu Ülikooli ja Eesti Maaülikooli vaheline võiduajamine.

KLIPP

Suviselt soojas ja tuulevaikses Emajõe Ateenas oli see juba 14. kord, mil kõrgkoolide oktetid omavahelist paremust selgitasid (mullune Tallinna ülikoolide ja Tartu kõrgkoolide koondiste duell arvesse ei lähe).

593
TÜ (valgetes särkides) ja EMÜ  (tumedates särkides) meeskonnad

Kuigi Konsumi silla ehitus muutis oluliselt võistluste formaati (sõit jagati kaheks etapiks: traditsioonilise stardiga Kvissentalist kuni Ülikooli spordihooneni distantsiga ca 3000 meetrit ja seejärel rivistuti üles 500 meetriseks sprindiks, mis finisheerus Atlantise ees), oli tegemist millegi täiesti uue ning huvitavaga ja see pani meeskondi tõsiselt pead murdma võistlustaktika üle.

Stardisirge pani paremuse paika Eesti Maaülikool sai loosiõiguse rajavalikule ja nende eelistuseks oli distantsi algusosas eeliseid pakkuv vasakkallas. Reeglid nägid ette, et sprindiks pooled vahetatakse.

Tartu Ülikooli võistkond, kus tõmbasid Priit Purge, Mati Arend, Heigo Tiidemaa, Vahur Mäe, Raul Rämson, Jarek Mäestu, Jaan Laos, Tairo Talvis ja mida roolis Janika Kajara ja mis oma antropomeetriliste näitajatega – keskmiseks pikkuseks 185,5 sentimeetrit ja kaaluks 84,3 kilo – jäi oluliselt alla EMÜ numbritele – 190,1 sentimeetrit ja 91,4 kilo- pidi lootma parema vastupidavuse peale ning kohe stardist edu sisse tegema.

Tartu Ülikoolile hoiatus valestardi eest

Loodetud taktika kandis vilja ja nii hakatigi vaikselt põllumajandustudengite eest ära libisema, kuni esimese etapi finishiks oli märgata juba pea kahe paadi pikkuse jagu vaba vett. Ajaliselt tegi see TÜ eduks üheksa sekundit (ajad vastavalt 9.23 ja 9.32), mis sisuliselt tähendas ka juba võistluste lõpplahendust – vaid Alma Materi ebõnn mõne tehnilise rikke või „konna” näol oleks võinud nende liidripositsiooni ohustada ja võitu väärata.
Kuigi sprindietapil tegid TÜ-kad valestardi, saadi teisest lähtest määrustepäraselt siiski minema ja EMÜ-d, kus tõmbasid Ingmar Aija, Ahti Kala, Martin Puusepp, Vahur Keremäe, Tanel Häidkind, Reigo Pihlak, Argo Normak, Tanel Kliiman ja roolija Indrek Jõesaar, suudeti ka lühikesel maal piisavalt edestada – aegadeks saadi vastavalt 1.18 ja 1.21,49. Kahe etapi aegade liitmisel teeb see distantsi koguaegadeks 10.41 ja 10.53,49.

Eesti Maaülikool positsiooni loovutamas

Tartu Ülikoolile oli tänavune võit juba kaheksas. EMÜ-l on läbi aegade vastu panna kuus liidrikohta. Võistluste peasponsor oli Eestisse Concept 2 sõudeergomeetreid turustav OÜ Penteer.