The Boat Race tulekul: 46aastane James Cracknell teeb Thames’il ajalugu

Vahur Mäe, toimetaja   |   1. apr. 2019, 00:33

Pühapäeval, 7. aprillil on kavas kuulus Oxfordi ja Cambridge’i ülikoolide vaheline kahekspaatide võiduajamine. Juba enne starti on suurüllatuse valmistanud 46-aastane britist kahekordne olümpiavõitja James Cracknell.

Maailma vanim järjepidevalt toimunud spordivõistlus on alati pälvinud kõrgendatud tähelepanu: telerite vahendusel elab maailmakuulsate Londoni ülikoolide vahelisele jõuproovile kaasa mitu miljonit ning Thames’i äärde koguneb mitmesaja tuhande pealine vaatajaskond.

Viimasest kuuest võistlusest neljal domineerinud tumesiniste aerulabadega Oxfordi meeskonna (Dark Blue) keskmine kaal on 90 kg ning pikkus 194 cm ja selle liikmete keskmine vanus on 22 aastat.

Helesinises võistlusvormis (Light Blue) Cambridge’i vastavad näitajad on 89,8 kg, 194 cm ja 26 aastat. Keskmise vanuse viib tublisti üles kahekordne olümpiavõitja James Cracknell, kes nüüdsest on oma 46 aastaga ülekaalukalt vanim atleet võistluse ajaloos (Seni kuulus rekord Mike Wherley’le, kes 2008. aastal Oxfordi eest sõudes oli 36aastane – V.M.). Sydney ja Ateena olümpiamängude kuldmedalist, teiste seas viiekordse olümpiavõitja söör Steve Redgrave’iga paati jaganud Cracknell teeb neil päevil inimese evolutsiooniteoorias magistrikraadi ning peab lähenevat suurvõistlust ihaldusväärseks väljakutseks. „25 aastat noorematega ja nooremate vastu sõudmine on tohutu väljakutse. Vanad kopsud ja süda vajavad toetajatelt emotsionaalset tuge,“ lausus legendaarne sõudja mõned nädalad enne võistlust.

Lisaks meestele sõuavad Putneyst Mortlake’i viival ligi 6,8 km pikkusel distantsil naisedki. Õrnema sugupoole esindajad stardivad kell 16.13, mehed lähetatakse võistlustulle kell 17.10.

Võistluse otseülekanne on nähtav BBC kanalis ning korraldajate YoutTube’is.

Eestlasedki on olnud legendvõistluse osalised: Elo Luik esindas 2016. aastal võidukat Oxfordi naiskonda ning Meelis Lootusel oli 2011. aastal au osaleda sama ülikooli meeskonna valiksõelas, kuigi paati ta ei kvalifitseerunud.

Postituse foto: James Cracknell on mitmel aastal töötanud võistluse spordikommentaatorina (The Guardian)