Tõnu Endrekson OMi avatseremooniast: „Emotsioonid on täitsa laes, võimas!“

Vahur Mäe, toimetaja   |   23. juuli 2021, 19:59

Täna avati Tokyo olümpiastaadionil suvemängud, kus teiste Eesti koondislaste seas marssisid mitmed sõudjadki eesotsas legendaarse Tõnu Endreksoniga.

Viiendatel olümpiamängudel võistlev, esimest korda avatseremoonial käinud Endrekson (Pärnu SK) sai vastutusrikka rolli kanda koos ratsutaja Dina Ellermanniga koondise eesotsas Eesti lippu. „Emotsioonid on täitsa laes, võimas! Ehkki publikut polnud, jagus melu siiski piisavalt. Kiidan jaapanlasi, kes on korraldamisega väga palju vaeva näinud,“ hindas hommikupoolikul avasõidu teinud Endrekson. Tema sõnutsi liikusid atleedid staadionile pika kolonni moodustanud bussides, mis andis võimaluse pilgu tänavatelegi heita.

Ellermann ja Endrekson ootamas hetke, mil staadioniväravad avatakse (FOTO: erakogu)

„Rahvast oli murdu, meile elati tuliselt kaasa,“ jutustas kahekordne olümpiahõbe. Mida põnevat staadionikatlas silma hakkas? „Saime väga hea emotsiooni, mis viis mõtted korraks eemale ja värskendas vaimu. Vahetasin teiste riikide esindajatega rinnamärke: näiteks on mul nüüd Usbekistani, Kasahstani ja mitmete eksootiliste väikeriikide sümboolikat,“ rääkis Endrekson, kes enda sõnutsi viibis tseremooniaga seotult olümpiakülast eemal vaid mõni tund ega pidanud auametit seetõttu kurnavaks.

Mida arvab koondise kogenuim Eesti olümpiavormist? “Paraadvorm on väga ilus, kenad on ka kõik muud rõivad. Eestlased tunneb tänu ilusale sinisele juba kaugelt ära: suures söögikohas pole mingit probleemi rahvuskaaslasi märgata ja õigesse lauda istuda,” rääkis spordimees.

Asendusmehena olümpiamelus viibiv Johann Poolaku (Pärnu SK Kalev) sõnul oli tühje tribüüne nähes kohati kurb tunne, ent üldist melu see ei rikkunud. „Tühjad istekohad ja kõlaritest kostuv ergutamine …, mis siis veel olnuks, kui kogunenuks täismaja,“ rääkis Poolak. „Kui kõlas “Estonia” ja kõik kaamerad peale tulid ja Tõnu võimsalt lippu lehvitas, käisid judinad kehast läbi,” kirjeldas sõudja emotsioone.

Poolak, koondise füsioterapeut Liisbet Puust ja Endrekson staadionikatlas (FOTO: erakogu)

Juba pühapäeval on Endreksonil, Jüri-Mikk Udamil (Tallinna SK), Allar Rajal (Pärnu SK Kalev) ja Kaspar Taimsool (Viljandi SK) vastutusrikas roll püüda vahesõidus finaalipiletit. Eesti neliku vastasteks on Saksamaa, Hiina, Suurbritannia, Norra ja Leedu. Medalisõitu juba koha taganud Hollandi, Austraalia, Poola ja Itaalia kõrvale pääseb kaks esimest.