Tudengid panid Thamesil legendaarses sõudelahingus taas paadid joonele

Vahur Mäe, toimetaja   |   27. märts 2023, 11:28

Oxfordi ja Cambridge’i ülikoolide tudengite vahel peetud legendaarsel kaheksapaatide mõõduvõtul kindlustas nii meeste kui naiste seas võidu Cambridge.

Tegemist on maailma ühe vanima järjepanu toimunud võistlusega, mis peeti esimest korda 1829. aastal. Tänapäeval toob spordipidu Thamesi kallastele sadu tuhandeid ning naelutab televiisorite ette miljonid pealtvaatajaid. Pühapäeval toimunud sõite valitses nii meeste kui naiste seas helesinises vormis Cambridge, niisamuti oli mehepoegade reservpaatkondade arvestuses parem Cambridge’i Goldie.

168. korda 6,8 kilomeetrit pikal distantsil peetud mõõduvõttu ilmestas väga heitlik ilm – pidevalt keerutav, üle keskmise tugev tuul, mis tekitas kõrgeid laineid. Lisaks pidid sõudjad arvestama tõusuvee mõjudega.

Cambridge’i meeste võistkond (Foto: @benedict_tufnell @row_360)

Ekspertide hinnangul kujunes meeste võistlus ajalooliseks, sest loosi tahtel ebasoodsast väliskurvist startinud Cambridge’il õnnestus teha ootamatu manööver: enda valitud kaldapoolele kindlaks jäädes vaiksemas vees Oxford enda kõrvale meelitada ja neid pikalt kurnata. Ehkki Oxfordi oktett suutis lõpu eel kaotusmeetreid tagasi võtta, pingutus 18.18ga finišeerinud Cambridge’i vastu ei aidanud. Tumesinises vormis sõudnud Oxfordi eessõudjale Felix Drinkall’ile mõjus võistlus nii rängalt, et ta minestas, vajades meedikute tähelepanu.

Enam kui pool aastat kestnud ränkraskes ettevalmistustöös osales ka tallinlane, St. Catharines’i kolledžis loodusteadusi studeeriv Nikita Zogla, kes viibib hetkel Eesti kaheksapaadi meeskonnaga laagris Itaalias Sabaudias.

Naiste sõitu valitses niisamuti Cambridge, edestades rivaale nelja ja poole paadipikkusega, aeg 20.29.

Cambridge’i naiste oktett (Foto: @benedict_tufnell @row_360)

Mõlemad sõidud on järelvaadatavad: