U23 MM Trakais

Robert Väli   |   13. juuli 2012, 19:51

Robert Väli, toimetaja abi

11. juulil 2012 avati Leedus, Trakais maalilisel Galve järvel maailma meistrivõistlused sõudmises U23 vanuseklassile. Eestit esindavad seekord kaks paatkonda: Kalerija Raina (Narva) naiste kergekaalu ühepaadil ja meeste paarisaeruline neljapaat, mille koosseisus Karl Koppel, Joosep Laos, Sten-Erik Anderson (kõik kolm Pärnu Kalevist) ja eessõudjana Kaur Kuslap (Viljandi sõudeklubi).

WRU23Ch_2012_trakai

Kuigi võistlused avati juba kolmapäeva õhtupoolikul alustati võistlussõitudega päev hiljem ehk siis eile. Ja kuigi kodulehe toimetaja Vahur palus mind juba varakult tema puhkusel viibimise aegu mõned hädapärased reportaažid ära teha, siis enne tänast see ühel või teisel põhjusel ei õnnestunud. Ja ka praegu, neid ridu kirjutades ei tea ma veel kas need read Sõudeliidu kodulehele jõuavad või mitte. Ja kui jõuavad, siis millal, sest … sest ära oleme me (eestlased) hellitatud oma kõikjal vohava internetiga. Mis meile on juba nii iseenesest mõistetavaks saanud, see pole teps mitte nii isegi Vanas Heas Euroopas.

2007.aastal kirjutasin lugusid toonasest noorte MM-i toimumispaigast ehk siis Pekingi olümpiakanali lähistelt ning olin sunnitud tõdema, et interneti ühendus toimib neil seal samal kiirusel, millega suhtlesid omal ajal Lembitu ja Kaupo. Sama lugu tundub olevat siin, Trakais. Kirjutamiseks on vaja ju algmaterjali ja ühe asjana vajutasin allalaadimise nuppu ning näen all ekraani nurgas, et 73,1 kB (loe: seitsekümmend kolm koma üks kilobaiti) allalaadimise lõpuni on jäänud 6 (kuus minutit)! … ei … juba 8 …. 12 … 21 … hurraaa – atshkoo … nüüd hangus hoopis …

Mõtlesin, et kasutaks internetiühenduse tarvis oma mobiiltelefoni, niipea aga kui sisse lülitasin ilmus operaatorilt hoiatus, et nii ja naapalju baite maksab nõndapalju raha … no ei jõua peast arvutada palju selle kirjatüki lõpetamine koos piltide lisamisega maksma võiks minna, sest ükskord FISA kodulehe avamine võttis mu mobiilikontolt 525.- krooni ja kohe ei julgegi enam proovida …
Lõppude lõpuks aga … no ei saa olla, et MM-l ei saa vaksapikkust kirjatükki saadetud. Ootan keskkööni, äkki lähevad teised magama, siis “torus” minu saadetavate bittide-baitide jaoks ehk rohkem ruumi. Ups … vahepeal oli 73 kB-d kohale jõudnud aga 3 faili on veel vaja saada … seetõttu kirjutan …

… võistluspaigast.

2 nädalat tagasi toimus siinsamas traditsiooniline regatt “Merevaigust Aer” millel osales üsna suur kogus eestlasi. Kuna me teadsime, et MM on tulekul siis teadjate meestena uurisime-aasisime kohalike oskusi suurvõistlusteks valmistumisel. Sarkastiliselt sai küsitud, et … millal see MM pidi toimumagi …
Kuna tunneme kohalike aktiviste hästi, siis sai neiltki küsitud ja ega nad just rahulolevad ei olnud.

10 päeva hiljem olen siin tagasi ja pean tõdema, et  … ära tegid! Kõnnitee kive lõigati veel esmaspäeval, aga paigas nad on ja käia saab ilma komistamata. Ning ilma igasuguse irooniata ütlen, et kolleegid leedukad  on tublid ja said hakkama. Kui kuskil ka mingid puudused on, siis on need nii hästi varjatud, et välja ei paista. Kuna aga ise olen siin seotud vabatahtlikuna ja näen ka asjade köögipoolt, siis seda enam ütlen, et  lausa kadedaks teeb (heas mõttes), millega nad siin hakkama on saanud. Kui jah, see internetijama välja arvata. Kuid selles pole võistluste korraldajad süüdi vaid vastavat teenust osutav firma. Tõsi, annan endale aru, et hetkel, siin ja nüüd pole ühenduse aeglus mitte niivõrd “toru” enda pärast aeglane vaid seetõttu, et pea igal kodanikul on nutitelefon taskus ja kõik nad üritava ühel ja samal ajal kommunikeeruda kellegiga ja millegiga.

2012_Trakai
Trakai distantsi finiš. Foto Robert Väli

Korraldusliku poole pealt ja üldse kogu siinse asja kohta tervikuna ütleks, et fiiling on võrreldav millegi sellisega, mis tekib Luzernis – suhteliselt väikesel maa-alal suur arv rahvast + paadid + kogu muu staff … lisaks kõigele imekaunis Trakai … 
Nii palju kui ma viimasel 6-7 aastal võistluspaiku läbi olen jõudnud käia, ja neid ikka on, siis asetan Trakai 2012 U23 MMi raudselt esimese kolme hulka. Kui isegi mitte esimeseks. Loodusliku külje pealt konkureerivad kindlasti Luzern ja Bled kuid kui kogu infra ja kõik-see-muu kokku võtta, siis Trakai teeb minu arvamuse kohaselt neile silmad ette. Ja siis veel see uus finišitorn …

Eesti koondis võistlustules

Eestlastest asus esimesena võistlustulle naiste kergekaalu ühepaadil Kaleria Raina Narva Energia spordikoolist. Kodus oli neiu olnud oma konkurentidest pea jagu üle ning üks vähestest kes täitis vajalikud normatiivid ja mudelid.
Siin, MM-l paraku nii hästi ei läinud. Naiste kergekaalu ühepaate on võistlemas 22, mis tähendab, et võistlejad olid jagatud 4 eelsõitu, kusjuures iga eelsõidu võitja sai otse 12 parema hulka, ülejäänud said uue võimaluse vahesõidu kaudu. Kuna ilmastikuolud olid muutlikud, siis väga põhjaliku analüüsi aegade põhjal teha ei saanud kuid siiski tuli tõdeda fakti, et meie sportlane jääb võistlema viimase 4-5 koha eest. Eelsõidus saavutatud aeg 9:00,78 oli parem veel vaid ühe osavõtja omast, sealjuures eelsõitude võitjate ajad olid vahemikus 8:02 kuni 8:13.
Ega muud kui tuli oma võimalusi proovida tänases vahesõidus.

2012_U23_Kalerija_Raina
Kalerija Raina teel starti. Foto: Jaan Vaiksaar

Vahesõite toimus 4 ning iga vahesõidu 2 paremat pääsesid edasi 12 parema hulka. Kahjuks pidi Kalerija jällegi leppima omas sõidu viimase kohaga. Kaotus sõidu võitjale oli ca 30 sekundit. Vastavalt kvalifikatsioonisüsteemile oli edasi võimalik võistelda vaid kohtadele 13 kuni 22 ehk siis C/D poolfinaalis. Õhtuses sessiooni vastav poolfinaal ka toimus. Kaleriajaga samas sõidus osalesid Belgia, USA, Kanada ja Ukraina neiud ning viimast õnnestus Kalerijal ka võita. Kuid 13-18 koha eest võistlemisel tulnuks saavutada kolmas koht, mis jäi aga ca 5 sekundi kaugusele. Ukraina sportlast Kaleri küll veenvalt võitis, kuid sellest jäi väheseks. Kahe võistluspäeva kokkuvõtteks jääb Kalerijale võimalus võistelda 19.-22. koha eest, ehk siis D-finaalis. Konkurentideks saavad olema Ukraina, Alžeeria ja Tuneesia neiud ning senise esinemise põhjal võiks oletada, et vähemalt D-finaali võidav meie sportlane küll ära. Kuid see selgu homme.

Meeste paarisaeruline neljapaat.

See paatkond on siinsel MM-l 3/4 ulatuses samas koosseisus nagu eelmisel aastal Amsterdamis toimunud U23 MM-l. Toona oli neljandaks liikmeks Martin Neerot (Viljandi), seekord aga neljandaks liikmeks Karl Koppel.

2012_U23MM_BM4x

Vasakult paremale: Karl Koppel, Joosep Laos, Sten-Erik Anderson ja Kaur Kuslap
Foto: Jaan Vaiksaar

2011 aastal Amsterdamis suutis meie neljane väga hea sõiduga sõuda ennast eelsõidust otse 12 parema hulka. Poolfinaalis tehti samuti väga tubli sõit kuid jäädi neljandaks, mis tähendas võistlemist B-finaalis ehk kohtadele 7-12. A-finaal jäi kõigest 0,3 sekundi kaugusele!

Eile oli eelsõitudes kokku 19 meeskonda kes jagatud  4 sõidu peale. Igast eelsõidust sai otse 12 parema hulka ehk A/B-poolfinaali 2 paremat ja selle ülesandega tuli meie meeskond suurepäraselt toime. Aeg 5:55,49 “lõhnab” A-finaali järele niivõrd kuivõrd erineavte eelsõitude aegu sünnis võrrelda on, sest ilmaolud just päris identsed ei olnud.
Samas, allakirjutanu rolliks on seekordsel võistluse olla arbiitrikaatri juhiks ja mõnesaja meetri ulatuses õnnestus meie meeskonna sõitu näha ning see jättis väga hea mulje.
Täna mehed võistlema ei pidanud, sest toimusid vahesõidud, milles meie meeskond osalema ei pidanud. Peale vahesõite selgusid ka meie meeskonna vastased homses poolfinaalis ja nendeks on Venemaa, Prantsusmaa, Austraalia, Uus-Meremaa ja Šveits.

Poolfinaali start antakse homme 14/07/2012 kell 15:22.