Uudiseid Bledi rahvusvaheliselt regatilt

Vahur Mäe, toimetaja   |   8. mai 2015, 20:04

Foto: Fred Killing

Eeloleval nädalavahetusel Sloveenias startiv maailmakarikasarja hooaeg sai reedel, 8. mail, prelüüdi rahvusvahelise Bledi regatiga. MK-l startiv Eesti koondis tegi täies rivistuses läbi ka selle võistluse.

Koondis on Bledis väljas kolme paatkonnaga. Kõrgeimate lootustega on stardis uuenenud koosseisuga paarisaeru neljapaat ning kaks paarisaeru kahepaati.

Kaspar Taimsoo, Tõnu Endrekson, Sten-Erik Anderson ja Allar Raja startisid kohe finaalis, sest lisaks neile tegi eelmängus kaasa vaid kolm rivaali – Šveitš, Hiina ja Poola.

2015 Bledi rahv võistl finaal M4x Fred Killing
Neljapaat Bledi rahvusvahelisel regatil – finaalsõidus

Kõik paatkonnad liikusid üsna võrdselt ja lõpetasid 2 sekundi sees. Ajaga 5.48,42 võitis Hiina, kellele järgnesid 5.49,02ga Poola ning mulluse MM-i 6. koht, Šveitš, resultaadiga 5.49,65.

Tehniliselt ebastabiilse sõidu teinud Eestile kuulus tulemusega 5.50,29 sõidu viimane koht.

Kvarteti juhendaja ja koondise peatreener Matti Killing pidas nigela etteaste peamiseks põhjuseks liialt pehmet tõmbe algust ning liigset rabistamist.

„Mehed ei suutnud stardist tulles distantsitempole ümber lülituda, mistõttu tekkis olukord, kus tõmme jäi ebaefektiivseks või siis tegeleti saagimisega nagu sõudjakeeli öeldakse”, põhjendas Killing.

„Hea kõige selle juures on ühine arusaam, et vead tuleb parandada. Muudame ka roolijalga ning tüürima asub selles osas kogenuim, Endrekson”, rääkis  treener.

Laupäeval startiva Eesti neliku vastu tuleb 7 paatkonda. Eesti stardib 2. eelsõidus, kust leiab ka reedel meid edestanud ja samas rivistuses Hiina, reedese võistlusega mõnevõrra muudetud kujul Poola ning Prantsusmaa tugeva kvarteti. Uuenenud, vahesõitudeta, võistlussüsteem näeb ette, et 3 esimest liiguvad A-finaali ning 4. koht langeb B-finaali.

Esimeses eelringis kohtuvad Tsehhi, maailmameister David Šainiga tugevdatud Horvaatia, 2014. aasta MM-finalist Šveitš ning Londoni olümpiavõitja Saksamaa.

Mõlemal võistlusel on väljas ka kaks paarisaeru kahepaati. Bledi regatil oli stardis 12 alust. Hommikune programm pakkus Andrei Jämsä ja Kaur Kuslapi südi etteastega meeldiva üllatuse, sest mehed võitsid päeva teise ajaga oma eelsõidu ning võisid enesekindlalt õhtusele finaalile vastu minna.

Paraku kujunes finaal tagasihoidlikuks, sest 6. koht ning ligi 20-sekundiline kaotus võitjale Prantsusmaale tõstatas mitmeid küsimärke.

Matti Killingu arvates oli finaalsõit toores ning tõmmet sisuliselt üldse paika ei õnnestunud 2000 meetrisel distantsil saada.

Noored Geir Suursild ja Joosep Laos olid eelsõidus kuuendad ning jätkasid B-finaalis. Seal õnnestus neil võitja Sloveenia teist koosseisu, mis kokkuvõttes andis 11. koha.

2015 Bledi rahv võistl M2x Fred Killing
Geir Suursild ja Joosep Laos Bledis

MK-etapil stardib 16 paatkonda. Suursild ja Laos lähevad veele teises eelsõidus, vastasteks Hispaania, Holland, Iisrael ja Serbia.

Jämsä-Kuslapi viis loos kolmandasse eelsõitu, kus rivaalideks on Ungari, Bulgaaria, Austria ja Tsehhi.

Esmalt käib mäng 12 poolfinaalikoha pärast – igast sõidust 4 paremat pääsevad edasi, et sama päeva õhtul kuue finaalipääsme pärast võidelda.