Uudiseid Pekingist

Vahur Mäe, toimetaja   |   23. apr. 2006, 14:41

Rahvusvahelise Sõudeliidu FISA tehniline delegatsioon naases heade uudistega Pekingi Olümpiamängude tulevasest sõudmise ja aerutamise võistluspaigast. FISA raport annab teada, et tulevase Olümpiapaiga Shunyi Veepargi sõudekanali valmimine on jõudmas lõppjärku. Ehitustööd on kulgenud rekordkiirusel ning viimati tegevuspaika viis kuud tagasi külastanud delegaatide sõnul on ligi 2/3 töödest tehtud. Vesi lastakse sisse septembris.

FISA ühe võtmefiguuri, tegevdirektori Matt Smith’i sõnul sai tehisveekogu projekteeritud nii, et küljetuulte mõju võistlustulemustele oleks minimaalne. „Start antakse lõunast, finish on suunaga põhja ja selline kanali kulgemine eeldab sõudjatele võimalikult soodsat ja kerget vastutuult”, vahendas Smith. Mitu kuud järjest seitse päeva nädalas on objektil töötanud 600 inimest. Lähinädalatel kasvab see arv koguni 1400 tööliseni, kõik ühel eesmärgi nimel – objekt soovitakse tellijale üle anda juba juulis, mis tähendab, et kanal täidetakse veega septembris. „Ettevalmistus on kulgenud äärmiselt kiirelt ja professionaalselt. Oleme tõeliselt rahul siinsete arengutega”, võttis Smith lühidalt kokku.

Esimesena saavad uut võistluspaika testida kohalikud võistlused. Peaproovina viiakse 2007. aastal Shunyi’s läbi Juunioride maailmameistrivõistlused. Siis on veel varuks aasta, mille jooksul puudusi kõrvaldada.

Unikaalne võistluskompleks.

Ekspertide sõnul on võistluspaik unikaalne mitmes mõttes. Finishitsoonile väga lähedal asub ka süstaslaalomi võistluspaik ja kuna sealgi toimuvad sündmused õhtupoolikul, on loota, et rahva huvi saab tavalisest tunduvalt kõrgem olema. Veepark asub Olümpiakülast kõigest 30 minuti autosõidu kaugusel ja olenevalt liiklustihedusest on Pekingi kesklinna kuni 50 minutit liiklemist. Võistlusareeni külje alla on suur põllumajanduslik piirkond, teisel pool asub poole miljoni elanikuga Shunyi linnake. Kõige suurem mure on seotud õhu kvaliteetiga. Teadaolevalt on Peking maailma üks saastatumaid suurlinnasid ning seetõttu kardavad korraldajad natukene sportlaste tervise pärast. Kvaliteediseired on siiski näidanud, et soodsalt puhuvad tuuled leevendavad olukorda tunduvalt. Kuna Pekingi Paraolümpiamängude kavas saab läbi aegade esmakordselt olema ka akadeemiline sõudmine, on kogu keskus projekteeritud ka puuetega inimeste vajadusi ning eripärasid silmas pidades.