Vaata, milline on sõudekirjanduse esiviisik

Vahur Mäe, toimetaja   |   29. apr. 2020, 15:46

Üleilmse koroonaviiruse põhjustatud seisak ning sotsiaalse distantseerimise nõue annavad võimaluse senisest rohkem hobidega tegeleda. Näiteks lugeda. Rahvusvaheline sõudeliit koostas ülevaate populaarsest sõudekirjandusest. Esimese viie soovituse sekka platseerunud teose seast leiab nii treeningtööd, sõudetehnikat, spordipsühholoogiat, ajalugu kui ka inspiratsiooni käsitlevad žanrid.

Viies koht: „Thor Nilsen. Rowing’s Global Coach“, autor Christopher Dodd

Spordiajaloolasest sõudeekspert Dodd toob lugejani legendaarse treeneri Thor Nilseni imelise karjääri. Sõudesporti värskeid tuuli toonud globaalse haardega meest tuntakse humoorika ning täiuslikkuse poole püüdleva aktivistina. Pika karjääri jooksul on Nilsen inspireerinud vee peal ja sõudemasinate taga loendamatul hulgal treenereid ja atleete. Tunnustatud treeneri auhinnakapist leiab kaheksa olümpiakulda ning enam kui 40 maailmameistritiitlit.

Neljas koht: „Mind Over water“, autor Craig Lambert

See pole tüüpiline sõuderaamat ega räägi olümpiakullast unistamisest, samas ei käsitle amatöörsportigi. Lamberti stiiliks on mahlakad ja sisutihedad – detailideni viimistletud – kirjeldused sõudemaailma võludest ja valudest. Teost ilmestavad arvukad inspiratsioonitsitaadid, pakkudes põnevat lugemist motivatsioonisüsti otsijaile.

Kolmas koht: „The Kiwi Pair“, autorid Eric Murray ja Hamish Bond

Teos võtab luubi alla Uus-Meremaa staarid Hamish Bondi ja Eric Murray. Juttu tuleb The Kiwi Pair’i – nagu neid üleilmselt tuntakse – otsustuskindlusest, tiimitööst ning ohverdustest, mida on tulnud teha maailmatasemel tegijateks saamise nimel. Minavormis autobiograafiline jutustus viib lugeja pikale reisile, pannes tundma, justkui viibiks kõigi nende aastate jooksul tippsõudjate kõrval. Nii elatakse koos läbi mineviku katsumusi, takerdutakse probleemide rägastikku ning juubeldatakse triumfihetkedel. Tulemuseks on lugeja ja lookangelaste vahel tekkiv tugev side.

Teine koht: „Biomechanics of rowing“, autor Valery Kleshnev

Sõudespordi tippteadlane Kelshnev lahkab sõudetehnika erinevaid teooriaid, keskendudes tõmbe-tehnilise dünaamika mõõtmise protsessidele ning paadi ja aerude seadistamisele. Teaduslik lähenemine pakub teooria tõestamiseks mitmeid kõnekaid näiteid.

Esikoht: „The Boys in the Boat“, autor Daniel Brown

Tõsielul põhinev, aegade üheks menukamaks sõuderomaaniks hinnatud teos vaatleb üheksa USA poisi kullaheitlust 1936. aasta Berliini olümpiamängudel. Washingtoni ülikoolis tudeerivaid noori jälgitakse nende teekonnal ihaldatud sihtmärgini – olümpiale. Ajastuhõnguline lugu viib lugeja Hitleri aegse Saksamaa olustikku.

Postituse foto: Sõudelugude menuki  “The Boys in the Boat” esikaas