Viljandis selgusid tänavuse sõudeaasta parimad

Vahur Mäe, toimetaja   |   8. dets. 2013, 13:58

Foto: Meelis Heli

Läinud laupäeval, 7. detsembril, kuulutati Viljandis välja tänavuse sõudeaasta parimad sportlased, treenerid ja taustajõud.

Mulgimaa pealinna Pärimusmuusika Aidas toimunud pidulikul aastalõpugalal jagati tunnustust Aasta nais-ja meessõudjatele, noorsportlastele ning nende treeneritele. Lisaks pälvisid aupaiste needki, kes toimetavad eesriide taga, so. taustajõud ja funktsionärid ning mõistagi toetajad.

Aasta naissõudja tiitli saaja osas ei olnud taas küsimärke. Nii nagu loendamatutel aastatel järjepanu, krooniti sõudeaasta parimaks Pärnu Sõudekeskuses Kalev treener Matti Killingu käe all õpetust saav pärnulanna Kaisa Pajusalu. Sõudja rahvusvahelisele kaardile aidanud juhendajad Ulvi ja Roman Lutoškin andsid treener Killingule Pajusalu üle seisus, kus sportlase tänavuse aasta kontole jäävad MK-sarja I etapi 5. ning II osavõistluse 10. koht.

Säravaima tulemuse eest hoolitses Pajusalu Hispaanias Sevillas toimunud Euroopa meistrivõistlustel, kus ta lõpetas B finaali võitjana üldkokkuvõttes 7. kohal.

2013 Aasta naissõudja K.PajusaluF.Meelis Heli
Aasta naissõudja Kaisa Pajusalu

Taas neljapaat

Aasta meessõudja auhind kuulub jällegi paarisaeru neljapaadimeestele, sedakorda nooremas ja vägagi lootustandvas rivistuses. Mäletatavasti läksid tänavuse hooaja alguses mullusel Londoni OM-il 4. koha saavutanud Kaspar Taimsoo, Tõnu Endreksoni, Allar Raja ja Andrei Jämsä teed lahku.

Nii otsustasid Taimsoo, Raja ning nende treener Killing pakkuda vakantseks jäänud kohti pärnakale Sten-Erik Andersonile ning Viljandi noormehele Kaur Kuslapile. Vähesed uskusid, et eestlaste kondile sobiv paadiklass taas toimib, ent nii jällegi läks – varsti juba pea kümnendi erinevates koosseisudes stabiilselt finaalikohti lunastanud paat liikus võimsalt. Liikus nii, et kahel viimasel MK-etapil enne MM-i võeti pronksmedal ning Lõuna-Koreas toimunud maailmameistrivõistlustel jõuti parimatest parimatega võrdluses 5. kohale.

2013 Aasta meessõudjad M4x F.Meelis Heli
Aasta meessportlased Raja, Anderson ja Taimsoo. Pildilt puudub Kuslap

Treener Killingule edukaima treeneri staatus

Aasta treeneri tunnustuse pälvis arusaadavalt ja ainuvõimaliku valikuna Pajusalu ja neljapaadi juhendaja Matti Killing. Killing on töötanud sõudjatega aastakümneid ning tema koolkonna käekäik on olnud stabiilne ning jätkusuutlik. Ühes varasemas intervjuus on pärnakas maininud, et 2014. aasta peaeesmärkidena nähakse edukat esinemist Euroopa ja maailmameistrivõistlustel.

2013 JM1x Andreas Lünekund Aasta noorsportlane f. Peeter Heli
Aasta noorsõudja Andreas Lünekund

Aasta noorsõudjate tiitel läks kahele paatkonnale. Nendeks on tänavu noorte maailmameistrivõistlustel 13. koha saavutanud tütarlaste paarisaeru neljapaat koosseisus Kristel Tohu, Krete Koovit, Marliis Reinkort ning Erli Mat ning noormeeste ühepaadil samal tiitlivõistlusel 18. resultaadi kirja saanud Andreas Lünekund.

2013 Aasta noorsõudjad JW4x F.Meelis Heli

Aasta noorsõudjad – neidude paarisaeru neljapaat: Erli Mat, Marliis Reinkort, Krete Koovit, Kristel Tohu

Tunnustamaks noortega tehtavat tööd, pälvis Aasta noortetreeneri tiitli tartlane Reigo Pihlak. Aasta veteranssõudja 2013 on erinevates paadiklassides roolimehena tegutsenud Tea Miilberg.

Aasta sõudekohtunikuks kuulutati pärnakas Raivo Väinola.

Tänavuse aasta alaliidu tegijateks on sõudeliidu büroo tööd juhtiv ning edukasse FISA kohtunike konverentsi (FISA Coaches Conference) korraldusse panustanud Jane Kalda ning äsja kutseeksami sooritanud ning sellega rahvusvahelise kategooria sõudekohtunikuks akrediteeritud Priit Purge.

Eesti sõudmise toetajad on AS EMT, AS Eesti Loots, Viru Keemia Grupp AS, Port Artur Grupp OÜ, AS Pärnu Sadam, Freesport Trading OÜ, AS On24, AS Respo Haagised, Pärnu Mets AS ja OÜ A2K Sport.