Eesti sõudenelik lunastas ülipingelises finaalis olümpiapääsme

Vahur Mäe, toimetaja   |   21. mai 2024, 14:04

Luzernis toimuval olümpiamängude kvalifikatsiooniregatilt tuleb täna häid uudiseid, sest Eesti neljapaat kindlustas ülimalt pingeliseks kujunenud finaalis teise kohaga pileti Pariisi.

Eelsõidust otse finaali pääsenud nelik Mikhail Kushteyn (Narva SK Energia), Allar Raja (Pärnu SK Kalev), Tõnu Endrekson (Pärnu SK) ja Johann Poolak (Pärnu SK Kalev) ristasid seal aerud Norra, USA, Prantsusmaa, Ukraina ja Austraaliaga.

Eesti nelik eelsõidus (Foto: Detlev Seyb)

Terava stardikiirenduse teinud Eesti oli 500 märgis teine, veidi tagapool Norrast ja napilt ees teistest rivaalidest. Mida aeg edasi, seda pinevamaks võistlus läks, sest esimesed neli paatkonda mahtusid paari sekundi sisse. Norralased suutsid tempot ja ligemale kümnemeetrist vahet Eesti ja USA ees hoida, teised kaks vahetasid omavahel pidevalt positsioone.

Sõidu võitis 5.50,89ga Norra ja nina ninas kulgenud sõidu teise olümpiakoha tagas viimase välja pigistanud Eesti (5.52,2). Esimesena jäi pääsmest ilma USA (5.52,33), kellele järgnesid Prantsusmaa (5.55,74), Ukraina (6.00,48) ja Austraalia (6.03,11).

Eesti nelik väljateenitud sertifikaadiga poseerimas (Foto: Detlev Seyb)

Tiimi juhendaja Veikko Sinisalo sõnul andsid tema hoolealused endast kõik. “Poisid läksid täie panga peale välja ja näitasid end tiimina parimast küljest.”

Eesti meeskonna staažikaim, oma kuuendatele olümpiamängudele siirduv Tõnu Endrekson võis rahuolevana paati pakkima asuda.

“Sõit tuli vägevalt välja ja mis saab veel parem tunne olla, kui on täidetud eesmärgist,” rääkis vanameister, kes saab veel mitu kuud tipptasemel sõudmisele pühenduda.

“Arvasin, et kuninglik Henley regatt jääb mulle viimaseks, aga pensionipiletit seal veel välja ei teeni,” muheles Eesti aegade üks tituleeritumaid atleete.

Lisaks Norrale ootavad Eesti kvartetti Pariisi olümpiaveel mulluselt MMilt pileti hankinud Holland, Itaalia, Poola, Suurbritannia, Šveits, Saksamaa ja Rumeenia.

Olümpiakatsetel sai ühepaadil tuleristsed tallinlane Uku Siim Timmusk, kes sõudis D-finaalis ja oli seal 7.25,12ga neljas, kokkuvõttes 22. Sõidu võitis 7.17,65ga rootslane Eskil Borgh. Finaalis olid kaks esimest, tagades pääsme Pariisi, iirlane Konan Pazzaia ja norralane Kjetil Borch.

“Oli raske, ent väga hea kogemus,” rääkis Timmusk.

Uku Siim Timmusk D-finaalis (Foto: Detlev Seyb):