Sisesõudmine

Iidsetest aegadest on imetletud sōudjate väga head füüsist ja kauneid kehavorme. Sellise vormi saavutamine olekski jäänud imetlejate helesiniseks unistuseks kui ameeriklased poleks välja töötanud sōudmisliigutusi imiteerivat treeningmasinat.

c2_ja_vee_peal

Esimese sõudeergomeetri (Concept 2, mis on ka tänapäeval tuntuimaks firmamärgiks) valmistasid vennad Dick ja Peter Dreissigacker’id 1981. aastal eelkōige sōudjatele talviseks harjutamiseks, kuid juba algusest peale kujunes välja nii, et seda hakkasid kasutama oma tervise eest hoolitsevad tavainimesedki.

C2_kodulehele

Sõudeergomeetri omapära seisneb selles, et treeningumasinat saavad oma lihasgruppide komplekseks arendamiseks kasutada nii vanad kui noored, profisportlased kui ka algajad – ühte sōudeliigutust tehes tuleb tööle panna kogu keha lihased, säästes samaaegselt liigeseid.

Oma väikeste mōōtmete ja universaalsuse tōttu on sõudeaparaat maailmas leidnud laia kasutuse klubides, büroodes, hotellides, tervise – ja taastusravikeskustes, loomulikult ka kodudes. Ergomeeter on vajalik treeninguvahend suurt vastupidavust nōudvatel erialadel – politsei, päästeteenistus, kaitsejōud, profisportlased jne.

Näiteks Briti armeel on 3000 trenazööri Concept2 ning seda treeningmasinat kasutavad enda vormishoidmiseks Subaru rallimeeskond ja Formel 1 “äss” David Coulthard.

Masinat kasutavad edukalt ekstreemsportlased, kuna sōudeergomeetril treenides saavutatakse parem painduvus ja seega väheneb vigastusteoht.

Ergomeeter on väga vastupidav treeninguaparaat ja on seetōttu kasutuses enamikes Eesti jōusaalides ja spordiklubides, kus harjutajaid jätkub hommikust ōhtuni. Esimesed sōudeergomeetrid jōudsid Eestisse 1986. aastal ja on mõnel pool siiani töös. Kasutades lisavarustust saab mōōta südametööd vōi ühendades ergomeetri arvutiga, on vōimalik interneti vahendusel osaleda kogu maailmas populaarsust võitnud virtuaalses sōudevōistluses.

Sisetingimustes sōudmine on muutunud omaette spordialaks, Maailmameistrivōistlusi peetakse alates 1982. aastast, Eestis korraldatakse rahvusvahelist ergomeetrite vōistlus “Alfa” 1993. aastast.

Täpsemat teavet sõudergomeetrite kohta saab www.concept2.ee.