Eesti SõudeliitSõudmineVõistlusedReeglidPublikatsioonidToetajadGalerii
     

Vahur Mäe, toimetaja
Fred Killing, foto

Pühapäeval, 12. aprillil, jätkusid Horvaatia pealinnas Zagrebis balkaniriigi hooaja avavõistlused, millest võttis osa ka Eesti koondise maailmameistrivõistlusteks valmistujate grupp.

Kui esimesel võistluspäeval sõideti peamiselt ühepaate, siis pühapäeval kuulusid programmi paarisaeru kahe- ja neljapaat. Seejuures kujunesid põnevaks just kahepaatide etteasted, sest need tulemused pidid peatreener Matti Killingut suunama edasisi hooaja plaane sättima.

Kõige paremini said kahepaadi liikuma Sten-Erik Anderson ja Tõnu Endrekson, kes lõpetasid eelsõidu 2. kohaga ning kohtusid seejärel finaalis tugevate horvaatide ja serblastega. Eeldatult võitsid koduvetel sõudvad valitsevad paadiklassi maailmameistrid, vennad Martin ja Valent Sikovic, saades ajaks 6.11,43. Neile järgnesid tuntud serblased Marko Marjanovic ja Aleksandar Filipovic tulemusega 6.19,50. 3. koha võitlesid endale vähetuntud ungarlased Bendequz Molnar-Gergely Marton Papp (6.29,23). Endrekson ja Anderson lõpetasid 4. kohal, saades ajaks 6.34,93. Südilt esinesid ka Andrei Jämsä-Kaur Kuslap, kes said resultaadiga 6.39,70 tasuks 5. koha.

2015 Croatia Open Anderson ja Endrekson Foto Fred Killing
Anderson ja Endrekson tänavusel Croatia Open'il

Geir Suursild ja Joosep Laos ponnistasid B finaalis, mille lõpetasid horvaatide Derici-Sljucici järel teisena, mis kokkuvõttes tähendas noorele koosseisule 8. kohta.

Kaspar Taimsoo ja Allar Raja osalesid küll eelsõidus, kuid kehv enesetunne ning samal päeval toimuv paarisaeru neljapaatide võistlus jättis nad B finaalist nende omal soovil kõrvale.

Treener Killing jäi kahepaatidel näidatud tulemustega rahule ning pidas hooaja algust igati kordaläinuks.

„Kõik paarid liikusid neile pandud ootuste kohaselt ning hetkel julgen väita, et igas kombinatsioonis on eduks vajalikud elemendid olemas. Jälgisin huviga Andreid ja Kauri ning nägin, et algus oli veidi krobeline, kuid distantsi lõpuosa sõitsid nad igati tempokalt ja tugevalt. Ka Suursillas ja Laoses on ainest pingilt tulla ja vajadusel põhikoosseisu mehi asendada”, kalkuleeris peatreener võimalusi erinevaid paatkondi moodustada.

2015 Croatia Open Laos Suursild foto F.Killing
B-finaalis sõudnud Laos ja Suursild

Eesti võitis koduvetel sõudnud Horvaatia esindusnelikut

Päeva teises pooles istusid Taimsoo, Endrekson, Anderson ja Raja neljapaati ning tulid horvaatide neliku ees ajaga 6.02,00 võitjaks. 6.08,84ga finišeerunud Horvaatia kvartetis ei sõudnud küll vennad Sinkovicid, ent sinna kuulusid maailmameister David Šain ning tuntud tegija Mario Vekic. Lisaks testiti nelikus uusi mehi Kolobarici’t-Cavrlj’t. Treener Killingu sõnul Horvaatia alaliidul nüüd mõtteainet jagub, sest esimeses sõidus saadud suur kaotus eestlastele just head algust ei tähendanud.

Märkimist väärib noorte paarisaeru kahepaadisõudjate Marko Laiuse ja Johann Poolaku hõbemedal, mis tuli austerlaste Neubaueri-Brandner’i järel (6.43,20) ajaga 6.46,00.

Juhendaja Killing pidas noorte sõitu asjalikuks ning hindas pärnakate väljavaateid eaklassi maailmameistrivõistlustel tugevaid sõite teha, tõenäoliseks.

Noorteklassi kuuluv viljandlanna Kärolyn Mäesaar võistles ühepaadil B-finaalis, kus oli ajaga 8.48,68 teine.

Meie sõudekoondis viibib Horvaatia laagris eeloleva laupäevani. Kui seni keskenduti režiimsetele treeningutele ning peamiselt sõuti pikki distantse, siis järelejäänud nädalal harjutatakse Jaruni kanali võistlusradadel.

Vahur Mäe, toimetaja

Laupäeval, 11. aprillil, toimus maailma vanim järjepidevalt korraldatav spordivõistlus – Oxfordi ja Cambridge’i ülikoolide kaheksapaatide duell, rahvusvaheliselt tuntud kui “The Boat Race”.  Võitjana väljus viimaste aastate valitseja Oxford.

 

Vaid tunnike peale seda, kui Oxfordi naistudengid võidutsesid Cambridge’i rivaalide üle, jõudis kord meeste kätte. Juba 161. korda, taas sadade tuhandete Thames’i kaldale kogunenud pealtvaatjate ning miljonite televaatajate ees.

2015 The Boat Race võitja Oxford foto ametlikult kodulehelt
Võidukas Oxford. Foto: spordisündmuse ametlik kodulehekülg


Oxfordi eessõudja ehk presidendi Constantine Louloudise jaoks oli seoses õpingute lõppemisega tegemist viimase võistlusega ning kaalul oli valitseva maailmameistri (Louloudis on 2014. aasta kuldmedallist brittide kaheksapaadi eessõudjana – V.M)  4-kordse võitja staatusesse tõusmine, millega ta kinnistaks end valitud 13 sekka, kes läbi ajaloo vägitükiga hakkama on saanud.

Võistluste traditsioon näeb ette, et käänulisel Thames’il toimuva jõuproovi radade asetus tehakse selgeks liisuheitmise teel. Õnn naeratas Cambridge’ile, sest nemad said valida Surrey-nimelise kurvi kasuks, ehk trajektoori, mis jättis neile esimese sisekurvi.

Vaatamata õnnestunud loosile, jäi helesinist vormi kandev Cambridge stardis tehniliselt rabedaks, mida aga Oxford momentaalselt ära kasutas ning kerge edu sisse sõitis. Just stardist saadud edu võimaldas neil rasked hetked üle elada ning füüsiliselt tuntavalt võimsamale Cambridge’ile vastu astuda (Oxfordi kesmine kaal roolimeheta 85,7 ning Cambridge’il 91 kg – V.M). Sõit kaotas oma võlu viimasel distantsikolmandikul, sest Cambridge’i vastupanu murdus ja seda võimendas lisaks psühholoogilisele pingele ka keerutav külje- ja vastutuul.

Tehniliselt perfektselt sõudnud Oxfordile oli edasine juba võidu vormistamise küsimus. 6,8 km pikkuse distantsi läbimiseks kulus neil aega 17.34. Cambridge jõudis pärale 20 sekundit hiljem.

Oxfordi peatreener, 21-aastat võistluse karussellis tiirelnud Sean Bowden märkis, et vaatamata tema meeskonna tagasihoidlikumale füüsisele määrasid võidutulemuse taktikaline vaist ning tehniliselt ladus sõit. Ka ei olevat vähetähtis olnud distantsi alguses määravaks saanud Surrey rajalõigu detailne tundmine ning seal sõudmise kogemus.

Aastal 1829 tudengite Charles Merivale’i ning tema nimekaimu Charles Wordsworth’i poolt ellu kutsutud duelli üldseis on peale tänavust sõitu 81-78 Cambridge’i kasuks. Oxford on viimastel aastatel üldkaotust jõuliselt vähendanud ning kui nende võitudejada jätkub, viigistub seis 2018. aastal.

Vahur Mäe, toimetaja

Pikalt Horvaatias harjutanud Eesti sõudekoondise jaoks on käesolev nädalavahetus tähtis üleminekuaeg, sest balkaniriigi toimuvate rahvusvaheliste võistlustega avatakse Rio olümpiapääsmeid jagav hooaeg.

Tulemused

Laupäev, 11. aprill, tõi veele väikesed paadiklassid. Paraku eestlastele rõõmusõnumeid ei jagunud, sest Rio mängudeks valmistuvad tipud jäid ühepaadil kahvatuks.  Ehk et nagu koondise peatreener Matti Killing resümeeris: „Saime korralikult peksa“.  Enesekriitiline hoiak tähendas seda, et meeste parimana jõudis ühepaadil finaali vaid olümpiahõbe Tõnu Endrekson, piirdudes seal pigem statisti rolliga.

Poodiumikohad jagasid omavahel horvaadid Damir Martin (7.19,16), Martin Sinkovic (7.22,56) ja Valent Sinkovic 7.29,67). Endreksoni edestasid aga ka tugevad Serbia internatsionaalid Aleksander Filipovic (7.38,66) ja Marko Marjanovic (7.51,64). Terve distantsi 6. kohal sõudnud pärnakas finišeerus 8.14,39ga.

Ülejäänud Eesti mehed pingutasid C finaalis, kus jaotati kohad 13-18. Sõidu võitis 7.41,23ga Andrei Jämsä, Kaspar Taimsoo oli neljas (7.53,03) ning Sten-Erik Anderson tulemusega 8.09,18 kuues.

Treener Killing ei jäänud mõistagi hoolealuste etteastega rahule, ent ei pidanud ühepaatidel tagasihoidlikku esinemist ka kuristikku kukkumiseks.

„Vastupidiselt serblastele ja horvaatidele, on meie põhipaatideks treeningutel olnud kahe- ja neljapaadid. Lisaks võis nigelat esitlust mõjutada nädala alguse treeningplaani muudatus, sest keerulised ilmaolud ei võimaldanud veele minna. Seetõttu asendasime need kangitreeningutega“, avas peatreener tausta. Lisaks arvas Killing, et 2016. aasta hooaeg toob treeningplaanidesse muudatused ning ka jaanuaris on edaspidi vaja suusatamise asemel veekilometraaži koguda.

Esimese võistluspäeva säravaimate tulemuse eest hoolitsesid Marko Laius ja Erli Mat, kes mõlemad saavutasid 4. koha.  Ka Geir Suursild näitas U23 klassi ühepaadil sitkust, olles finaalis tulemusega 7.51,37 viies.

Südilt sõudsid nooremate tütarlaste võistlusklassis viljandlannad Kärolyn Mäesaar ja Hanna Kivistik, olles finaalis ajaga 9.07,79 viiendad.

Pühapäeval sõidetakse Zagrebis Jaruni kanalil peamiselt kahepaate, ent veele läheb ka eestlaste neljane.

„Otsustasime selliselt, et kahesed kombineerime Allar Rajast ja Kaspar Taimsoost, Kaur Kuslapist ning Andrei Jämsäst, samuti ka Andersonist-Endreksonist ning noortest Joosep Laosest-Geir Suursillast“, informeeris Killing.

„Põnevusega ootan just Kuslapi-Jämsä ning Laose-Suursilla duelli, sest lisaks tugevale neljasele vajame suurepärast kahepaati. Kui suudame võrdsed mehed konkureerima panna, on võimalik kombineerida. Visoonis näen kuue, võrdselt tugeva, mehe olemasolu“, avaldas juhendaja.

Päeva teises pooles istuvad Taimsoo, Endrekson, Anderson ja Raja neljapaati ning siis on näha, kuidas uus koosseis end liikuma saab.

Vahur Mäe, toimetaja
Fred Killing, foto

Sõudehooaja lähendes on paras hetk aimu saada, kuidas meie tippklassi kuuluvatel atleetidel ettevalmistushooaeg kulgenud on ning mida Rio mängude pääsmeid jagavast hooajast loodetakse. Peale veebruaris toimunud sisesõudmise esivõistlusi suundusid ühe mütsi alla koondunud tegijad tavapärasesse Horvaatia treeninglaagrisse, põikasid seejärel nädalaks koju ning pöördusid siis taas Vahemere äärsesse Skradinisse tagasi.  Koondise peatreeneri Matti Killingu sõnul on koostöö sujunud ning töö käib medalivõimeliste paatkondade moodustamise nimel.

Matti Killing, kes esimeses Horvaatia laagris harjutasid ning milliseid koosseise testisite?

Lõunalaagrisse pääsesid mõistagi kõik meie tipud ning koondise uksele koputajad. Seejuures on ülimalt oluline, et kõik harjutame koos ning erinevaid tiime, kes omapäi toimetaksid, enam ei eksisteeri. Nii on kohal kahel viimasel hooajal neljapaadis sõudnud Kaspar Taimsoo, Sten-Erik Anderson, Allar Raja ja Kaur Kuslap ning peale Londoni olümpiamänge mõnevõrra varjus olnud Tõnu Endrekson ja Andrei Jämsä. Ka uue hoo leidnud Kaisa Pajusalu lendas peale Ameerikas toimunud sisesõudmise MM-i siia ning on leidnud tiitlivõidust uut indu ja näib üha parem. Kindlasti on huvitav, mida suudavad olümpiakogemusega Geir Suursild ning tema klubikaaslane Joosep Laos. Noored on treeningutel näidanud staažikatele visa vastupanu.

2015 Horvaatia laager foto Fred Killing
Ilmakuulsa Krka loodupargi serval, Skradini fjordides, treeningul

Peamiselt sõudsime ühepaatidel ning kombineerisime erinevaid võimalusi kahestel.  Põhimõtteliselt proovisin kõiki erinevaid variante ning täheldasin huvitavaid areguid. Kuna tänavuse hooaja peamiseks eesmärgiks on leida kaks koosseisu, kes oleks valmis olümpiapiletit lunastama, siis kõiki variante tuleb kaaluda ja testida.  Väga kenasti liikusid noored Suursild ja Laos, kes kohati olid sama head kui nende vanemad ja staažikamad kolleegid. Nendest loodan pingi tugevdamist ning näen potentsiaali edaspidi suuri tegusid teha.  Raja ja Endreksoni ning Taimsoo ja Endreksoni koosseisud olid pigem tagasihoidlikud, kuid vast üks paremaid oli Taimsoo ja Suursilla kombinatsioon.  Lõpuks selgus, et üks edukamalt  töötavaid rivistusi võiks olla Kuslap  ja Jämsä, mistõttu on üsna tõenäoline, et see koosseis ka katsevõistlusteks Horvaatia lahtistel meistrivõistlustel üles antakse. Kuslapi asemel neljapaadis hakkab aga tööle Endrekson, kes on tugevalt harjutanud ning peaks paatkonda oluliselt tugevdama.

Mida Horvaatia meistrivõistlused otsustavad?

Esmalt näeme kindlasti ära, kuidas võrreldes konkurentidega liigume. Kõik saavad proovida nii ühe- kui ka kahepaate. Väga põnev on näha, kuidas omavahelises võrdluses liiguvad Kuslap-Jämsä ning Laos-Suursild.  Seega, 10.-12. aprillil toimuv esimene jõuproov näitab meile kätte suuna, kuidas valmistuda maailmakarikasarja avaetapiks, mis peetakse 8.-10. maini Sloveenias Bledis. Õnneks on testimiseks aega ning selle töö teeme ära hooaja alguses.

Nagu öeldud, on eesmärgiks vähemalt kaks olümpiapääset ning põhiosas otsustatakse need tänavuste maailmameistrivõistluste tulemuste põhjal septembri alguses Prantsusmaal.

Peale esimest laagrit, kus keskendusite režiimsele tööle, põikasite kõik nädalaks koju, puhkasite pisut ning olete nüüd taas Skradinis. Mida teine laager andma peaks?

Uude, kolmenädalasse tsüklisse, jäävad Horvaatia meistrivõistlused, peale mida jääme Zagrebisse Jaruni kanalile radadele harjutama. Neid treeninguid on hädasti vaja, et võimalikult varakult tunnetada võistluskeskkonnas liikumist. Võimalik, et kui Eesti kliima ei luba, naaseme Vahemere äärde tagasi ning treenime enne MK-etappi taas seal.

Kuidas on läinud vahepeal tervisega kimpus olnud Kaisa Pajusalul?

Viimaste arengute põhjal saan kinnitada, et Kaisa on leidmas uut hingamist. Kindlasti mõjus innustavalt Bostonis võidetud MM-tiitel. Pajusalu tegi kaasa esimese Horvaatia-tsükli, kuid teiseks perioodiks jäi koju harjutama ja kooli lõpetama. Tõenäoliselt hakkab ta sõitma ühesel, ent sellele saame kinnituse esimestel võistlustel. Teine võimalus on paarisaeru kahepaat koos hetkel USA-s õppiva ja sealseteks üliõpilasmeistrivõistlusteks harjutava Marliis Reinkortiga. Pajusalu-Reinkorti duo moodustamine sõltub sellest, millal tartlanna Eestisse naaseb ning kuidas Kaisa ühesel end liikuma saab.

Võistluskalender näeb ette, et 1.-2. maini toimuvad Pärnus koondise katsevõistlused. Samas on teada, et otsustavaks saavad Horvaatia esivõistlused.  Mis kodustest katsetest saab?

Absoluutsele ladvikule jäävad need võistlused ära. Teatavasti toimub samal perioodil riigi läbi aegade suurim kaitseväe õppus „Siil“, kus osalevad ka Taimsoo, Jämsä ja Endrekson. Peale õppust istuvad mehed kohe lennukile ning suunduvad juba Bledi MK-starti. Natukene ebamugav logistika, ent selline on hetkel parim lahendus.

Äsja anti Donoraticos asuvast Filippi-firma paaditehasest Eesti koondise käsutusse tuliuus neljapaat. Kuidas see liikuma on saadud?

Uuest paadist on jäänud positiivne mulje. Eks alguses on ikka tegeletud seadistamisega, kuid Filippi neljased on teada-tuntud kvaliteediga ning usutavasti saame meile sponsorluse korras kasutamiseks antud sõiduriista peagi tippvormi.

Vahur Mäe, toimetaja

Vahetult peale EMT-sarja viimase etapina kavas olnud Eesti sisesõudmise meistrivõistlusi on valminud koondkokkuvõte hooaja stabiilsemate ja parimate ergomeetrisõudjate arvestuses. Käesolevaga märgime ära sarja parimad.

2015 Alfa võitja Tõnu Endrekson

Meestest tegi kõigil neljal etapil kaasa 18 atleeti. Arvestust peeti kohapunktide alusel ning ühe etapi võis vahele jätta või halvima tulemuse maha arvata. C-klassi ning parasõudjate arvestuses osalemiseks pidi sõudma vähemalt kahel etapil.

Meeste arvestuses võitis oodatult olümpiahõbe Tõnu Endrekson, kes kogus võidupunktid nii Pärnumaa meistrivõistlustel, pikamaasõudmise Eesti esivõistlustelt ning rahvusvaheliselt Alfalt. Pärnakale järgnesid äsjane 2000 meetri Eesti meistrikuld Allar Raja ning tema paadikaaslane Kaspar Taimsoo.

Naiste konkurentsis tagas üldvõidu kolmel esimesel etapil parim olnud ja paar päeva  tagasi USA-s mitteametlikel ala maailmameistrivõistlustel kulla pälvinud  Kaisa Pajusalu. Talle järgnesid Kreete Koovit Viljandist ning vastne Eesti meister klassikalisel võistlusmaal – tallinlane Tiina Kapten.

Teisi võitjaid

Meeste kergekaal: Andres Nöps, Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi
Naiste kergekaal:  Anni Rava, Pärnu Sõudeklubi
Meeste vabaklass: Indrek Vaik, Sõudespinning.ee
Naiste vabaklass: Julia Kurbat
Parasõudjad, mehed: Kardo Ploomipuu, SK Meduus
Parasõudjad, naised: Anette Remmelgas, SK Meduus
Meesveteranid 60+: Madis Lõhmus, Sõudespinning.ee
Meesveteranid 45-59: Aivar Vaus, Kalevi Jalgrattakool
Meesveteranid 27-44: Marko Kadakas, Sõudespinning.ee
Naisveteranid 60+: Lehte Eeskivi, Pärnu Sõudeklubi
Naisveteranid 45-59: Linda Meiesaar, Viljandi Sõudeklubi
Naisveteranid 27-44: Tiina Kapten, Sõudespinning.ee
Poiste A klass: Nikita Konstantinov, Narva SK Energia
Tüdrukute A klass: Liisu Mitt, Pärnu Sõudeklubi
Poiste B klaas: Bertty Nurm, Pärnu Sõudeklubi
Tüdrukute B klass: Kärolyn Mäesaar, Viljandi Sõudeklubi
Poiste C klass: Handreas Karl Kivistik, Viljandi Sõudeklubi
Tüdrukute C klass: Annabel Aron, Pärnu Sõudeklubi

EMT-nimelise sarja arvestusse kuulusid Pärnumaa meistrivõistlused, pika distansti (6000 meetrit) Eesti meistrivõistlused, „Alfa“ ning Eesti meistrivõistlused 2000 meetri distantsil.

teade

2015 Emajõe karikavõistlused:
L. 25.04.2015, kell 14:00
P. 26.04.2015, kell 11:00
VÕISTLUSTE JUHEND

1. päeva TULEMUSED

***
MUDELAJAD 2015
C2 kontrollnormatiivid 2015

voistlus

Viimane kuu Aprill 2015 Järgmine kuu
E T K N R L P
week 14 1 2 3 4 5
week 15 6 7 8 9 10 11 12
week 16 13 14 15 16 17 18 19
week 17 20 21 22 23 24 25 26
week 18 27 28 29 30


Uudised

SUURTOETAJAD

2015 EMT Elion logo
EOK logo
Kultuurimin logo est

Alecoq_logo_2011

 

TOETAJAD

logo parnu sadam BTA kindlustuse logo
freesport logo laine kylalistemaja logo
Treeneri tarkvara ja treeningpäevik - Sportlyzer penteer logo