Eesti SõudeliitSõudmineVõistlusedReeglidPublikatsioonidToetajadGalerii
     

Vahur Mäe, toimetaja

Laupäeval, 23. mail, stardivad Tsehhis Racices Euroopa noorte meistrivõistlused, kuhu Eesti koondise ridades lähetatakse kuus paatkonda. Koondise projektijuht loodab ka ühte finaalikohta.

2015 ERJCH Racice
Sõudeliidu juhatus kinnitas esindusvõistkonna koosseisu ühepaadil sõudvad Nikita Konstantinovi ja Uljana Borodatšova, kes mõlemad treenivad Narvas. Poiste paarisaeru kahepaadil said loa startida Pärnu kalevlased Johann Poolak ja Marko Laius ning üksikaeru kahesel Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi liikmed Rasmus Tensing ja Joonatan Kama.

Eesti on esindatud ka suurte paatkondadega – poiste paarisaerukvartett on komplekteeritud erinevate klubide liikmetest ning sinna kuuluvad viljandlane Markus Toom, Tartu Ülikooli klubi esindaja Karl-August Ruusalepp, Margus Kodasma Pärnu Sõudeklubist ja Ander Koppel Pärnu Sõudekeskus Kalevist.

Tütarlaste neljasel lähevad veele Kristel Gustavson (Pärnu SK Kalev), Leena Kattel (SAK Tartu), Eliisa Alliksaar (Pärnu SK Kalev) ja Kärolyn Mäesaar (Viljandi Sõudeklubi).

Mai alguses lausus koondise projektijuht Heigo Tiidemaa, et ühtegi turisti Tsehhimaale ei lähetata ning igas paatkonnas on peidus potentsiaal. Enim lootvat Tiidemaa Poolakule-Laiusele, kes heal päeval võiksid tema arvates ka finaali murda.

„Euroopa meistrivõistlused saavad olema ka Brasiilias toimuvate noorte maailmameistrivõistluste katsevõistlusteks ning koondise koosseis peab meil maikuus selge olema”, põhjendas projektijuht toona EM-i võtmetähtsust.

Lisaks Tiidemaale lähetati koondise taustajõududena Racicesse treenerid Ruth Vaar, Reet Palm-Killing, Valeri Osmokesku ja Roman Lutoškin. Bussijuhi ja meediku ametit peab Arno Ruusalepp.

Tutvuge võistluste esialgse ajakavaga.

Vahur Mäe, toimetaja

Laupäeval, 16. mail, toimusid Pärnus Eesti karikavõistlused. Klubide arvestuses võitis Pärnu Sõudeklubi, Pärnu Sõudekeskus Kalevi ja SAK Tartu ees.

Enim oodati meeste paarisaeru kahepaatide võistlust, sest seal tegi kaasa Euroopa meistrivõistlusteks valmistuv meestekoondise paremik. Paremuse panid maksma paadiklassi 2009. aasta MM-i pronksmedallistid Kaspar Taimsoo ja Allar Raja, võites karika tulemusega 6.25,8. Järgnesid paadiklassi spetsialistid, ka Euroopa esivõistlustel startivad, Andrei Jämsä-Kaur Kuslap 6.27ga ning 6.40,2ga Tõnu Endrekson-Sten-Erik Anderson.

Naiste samas paadiklassis kuulus esikoht 8.08,9ga narvalannadele Uljana Borodatšovale-Polina Varšavskajale.

Tüdrukute paarisaeru kahepaadil võitsid 7.52,4ga karika pärnulannad Nora ja Mona Küüts. Meeste roolijata kahepaadil olid võidukad tavaliselt paarisaerupaatidel sõudvad Joosep Laos ja Geir Suursild Pärnu Sõudekeskus Kalevist (7.15,5).

Ühepaatidel edestasid konkurente Andreas Lünekund Pärnu Sõudeklubist (7.28,5) ning viljandlanna Erli Mat (8.37,8).

Naiste üksikaeru neljapaatidel olid karikat väärt viljandlannad. 7.18,7ga distantsi läbinud kvartetti kuulusid Krete Koovit, Eelika Naarits, Erli Mat ja Kärolyn Mäesaar. Meeste roolijata nelikutest oli 6.37.6ga kiireim Pärnu Sõudekeskus Kalevi koosseis Martin Laius, Geir Suursild, Joosep Laos, Rait Merisaar.

Teisi võitjaid:

Poiste A paarisaeru kahepaat: Marko Laius, Johann Poolak (Pärnu Sõudekeskus Kalev, 6.52,4)
Poiste A roolijata kahepaat: Rasmus Tensing, Joonatan Kama (TÜASK, 7.34,8)
Poiste B paarisaeru kahepaat: Nikita Gorlov, Mikhail Kuštein (Narva SK Energia, 7.08,3)
Tüdrukute A ühepaat: Uljana Borodatšova (Narva SK Energia, 7.08,3)
Tüdrukute B paarisaeru kahepaat: Eliisa Alliksaar, Kristel Gustavson (Pärnu Sõudekeskus Kalev, 7.58,1)
Poiste A ühepaat: Nikita Konstantinov (Narva SK Energia, 7.35,).

Klubide Eesti karika võitis 152 punktiga Pärnu Sõudeklubi. Järgnesid Pärnu Sõudekeskus Kalev 133 ja SAK Tartu 71 punktiga.

Vahur Mäe, toimetaja

Eeloleval nädalavahetusel, 16.-17. mail, toimuvad Pärnus sõudmise eesti karikavõistlused ning omaaegse Pärnu spordijuhi ja sõja järgse sõudeelu taastaja Erich-Wilhelm Seileri memoriaalvõistlus.

Karikavõistlused toimuvad laupäeval ning stardivad kohe finaalsõitudega. Avasõna kell 14 saavad A-klassi tütarlapsed paarisaeru kahepaatidel. Päevakava lõpetab kell 17.15 lähte saav noormeeste A-vanuserühma ühepaatide finaal.

Põnevaid sõite võib ennustada mitmeid. Põhitähelepanu saab oleme meeste paarisaeru kahepaatidel, sest kõik meie Euroopa meistrivõistlusteks valmistuvad koondislased võtavad jõuproovil osalemist tugeva tühjendustreeninguna.  Nii on stardis 2009. aasta maailmameistrivõistluste pronksimehed Allar Raja ja Kaspar Taimsoo, Pekingi OM-hõbe Tõnu Endrekson koostöös noore neljapaadikolleegi Sten-Erik Andersoniga ning Euroopa meistrivõistlustel kahesel startivad Kaur Kuslap ja Andrei Jämsä.  Oodatud vastasseis stardib kell 15.45.

2015 MK 1 Bled M2x Kuslap Jämsä eelsõit Fred Killingu foto
Oma põhipaadil on stardis EM-il startivad Kuslap ja Jämsä (foto: Fred Killing)

Üksikaeru kahepaadil otsustasid koduklubi au kaitsta muidu paarisaeru sõitvad Joosep Laos ja Geir Suursild.  Meeste ühepaadil näeb aga võistlustules kunagist sõudmise imemeest Leonid Gulovit, kes Narva spordielu juhtimise kõrvalt on taas tugevamalt treenima asunud.

Eesti parim naissõudja Kaisa Pajusalu on sedakorda otsustanud roolijata neljapaadi kasuks, kus ta klubikaaslastega Pärnu Sõudekeskust Kalevist püüab maksimumpunkte võtta.

Veele on otsustanud taas tulla ka riigi läbi aegade kuulsaim sõudja  Jüri Jaanson, kes koos noorte klubikaaslastega Pärnu Sõudeklubist stardib üksikaeru neljapaadil.

Eesti karikavõistlused on võistkondlikud, kuid lisaks selgitatakse ka individuaalne paremusjärjestus. Iga osaleja saab koduklubile punkte tuua vaid ühes eelnevalt registreeritud paadiklassis.

Paljud karikavõistlustest osavõtjad jäävad suvepealinna ka pühapäevaks, sest siis toimuvad kunagise Pärnu spordijuhi Erich-Wilhelm Seileri mälestuse kandmiseks memoriaalvõistlused.  Seiler, kes ka ise tuli kuuel korral eesti sõudmismeistriks, panustas tugevalt sõjajärgse Pärnu sõudespordi taastamisse ja edendamisse. Tema käe all treenisid teiste seas Mihkel Leppik, Peeter Mardna ja Jaan Tults.

Vahur Mäe, toimetaja
Fred Killing, foto

Sõudmise maailmakarikasarja 1. etapil Sloveenias Bledis on pühapäev finaalsõitude päralt. Eelnevad etteasted - eelsõidud või poolfinaalid - ühelegi Eesti paatkonnale edu ei toonud ning finaaliuks jäi suletuks.

Nii meie paarisaeru neljapaat koosseisus Kaspar Taimsoo, Sten-Erik Anderson, Tõnu Endrekson ja Alla Raja, kui ka kogenum paarisaeru kahepaadi tandem Andrei Jämsä-Kaur Kuslap sõudsid pühapäevases B finaalis, kus jagunesid kohad alates seitsmendast. Noor ja vähekogenud Geir Suursilla-Joosep Laose kahepaadikooslus lõpetas võistlemise juba eelringis, piirdudes ühe sõiduga.

Neljapaatide konkurents on Bledi MK-l jäänud hõredaks, sest starti tuli kõigest kaheksa ekipaaži. Eesti paatkonnal jäi laupäevases eelsõidus napilt finaalikohast puudu, mistõttu kukuti B-finaali, kuhu vastaseks tuli vaid Horvaatia.

2015 MK 1 Bled M4x eelsõit Fred Killingu foto
Neljapaat laupäevase eelsõidu stardis 

Selles sõidus Eesti rivaalidele võimalust ei andnud ning võitis 5.58,75ga Horvaatia 6.09,29 vastu. Kokkuvõtvalt annab tulemus Eestile üldarvestuses 7. koha.

Koondise peatreener Matti Killing võrdles meeskonna etteastet eelmistega ega jäänud sugugi rahule. „Stardist väljumine oli mõnevõrra parem ja kiirem, ent distantsiosa tehnilise poolega ei jää ma endiselt rahule. Sõidus oli liialt vähe vabadust, täpsust, kokkusõitu”, loetles juhendaja järjest faktoreid, mis Eesti mehi kammitsevad.

Jämsä ja Kuslapil oli tõsine tööpäev, sest B-finaali vastaseid oli 5: Hiina, Holland, Egiptus, Ungari ja Iisrael. Mitte kordagi ei suutnud eestlased distantsi jooksul ühtki konkurenti edestada ning sõudsid 6. kohal. Siiski saab tunnustada nende lõpuponnistust, sest viimased 500 meetrit läbisid nad 4. ajaga.

2015 MK 1 Bled M2x Kuslap Jämsä eelsõit Fred Killingu foto
Kuslap - Jämsä Bledis

B-finaali võitis ja kokkuvõttes 7. koha saavutas Holland 6.25,26ga. Järgnesid Ungari (6.28,91), Iisrael (6.29,76), Egiptus (6.29,80) ja Hiina (6.37,32). Jämsä-Kuslap said tulemuseks 6.37,32, mis kokkuvõttes andis MK-arvestuses 12. koha.

Treener Killing märkis, et edenemise märke oli raske märgata. „Ikka väga ebastabiilne. Hetkel ei ole ma meestelt endilt veel kommentaare jõudnud küsida, sest tegeleme Eestisse mineva paaditreileri komplekteerimisega. Nagu laupäeval ütlesin, kutsun Pärnus kokku nõupidamise, kust sünnivad edasised otsused”, teatas Killing.

29.-31. mail Poznanis toimuvate Euroopa meistrivõistlusteni on jäänud kolm nädalat. Tugeva ajalise surve tõttu võivad koondist puudutavad otsused, muuhulgas paatkondade koosseisud, saada selgeks eeloleval nädalal.

Vahur Mäe, toimetaja

Sloveenias Bledis startis laupäeval kolme Eesti paatkonna osavõtul sõudmise maailmakarika sarivõistlus. Mitte keegi sini-must-valgetest finaali ei pääsenud.

Esimest korda korraldusajaloos näeb MK-formaat ette vahesõitudeta ehk teise võimaluseta võistlussüsteemi, mis aga eksimuste ja vigade parandamiseks ruumi ei jäta.

Suurte lootusetaga sõitis Sloveeniasse paarisaeru neljapaat, mis võrreldes kahe varasema aastaga on veidi koosseisult muutunud – Kaspar Taimsoo, Sten-Erik Andresoni ja Allar Raja kõrvale toodi paati vanameister, Pekingi olümpiahõbe Tõnu Endrekson.

2015 MK 1 Bled M4x eelsõit Fred Killingu foto
Bledis eelsõidus

Esimesel etapil teeb kaasa 8 kvartetti. Kahest eelsõidust kummastki 3 paremat lunastas pääsme finaali, tahapoole jääjad leppisid B-finaaliga.

Teises eelsõidus startinud Eesti nelik pidi väga napilt tunnistama kõikide konkurentide paremust, jäädes ajaga 5.53,28 neljandaks ehk sõidu viimaseks. Parima tulemusega sõudis finaali Hiina (5.51,78), järgnesid Poola (5.52,19) ja Prantsusmaa (5.53,22).

Ka reedesel Bledi regatilt olid hiinalsed ja poolakad Eestist sarnase eduga üle. Kuna kõik paatkonnad sõudsid sisuliselt võrdselt, ei saa Eesti meeste etteastet ebaõnnestunuks kindlasti lugeda, puudu jäi ilmselgelt sportlikust õnnest.

Teist eelsõitu valitsesid 5.51,54ga saksalsed, Šveitši (5.57,47) ja Tsehhi ees (6.04,40). Need kolm kvartetti sõuavad seega pühapäeval Eesti aja järgi kell 14.03 startivas finaalis.

Koondise peatreener Matti Killing arvas neljapaadi etteaste keskpäraseks ning hindas distantsi lõpuveerandit kriitiliselt. „Esimese poole ja sealt veidi edasi liikusime päris jõudsalt, ent siis prantslased kiirendasid ning vahepeal sisse saadud edu kahanes valusalt napiks kaotuseks. Küsimus on siiski ka liialt väheses kokkusõidus ning lõunamaa sõudjatega võrdluses on meie veekilometraaž väiksem”, arvas juhendaja ning lootis, et hooaja edenedes jõutakse nii tehniliselt kui füüsiliselt järgmisele tasemele. Varem on Killing öelnud, et olümpiahooajal on vajalik ka jaanuaris vee peale saada.

Veel ei ole selge, kas neljapaat stardib samas koosseisus ka mai lõpus Poznanis toimuvatel Euroopa meistrivõistlustel. Otsus tehakse koju tagasi jõudes.

Esmalt sõidetakse ära pühapäevane B finaal, kuhu Eesti ainsaks vastaseks tuleb Horvaatia.

Bledis on stardis kaks Eesti paarisaeru kahepaati. Tugevam ja kogenum duo – Andrei Jämsä ja Kaur Kuslap – finišeerusid eelsõidus Tsehhi (6.30,11), Ungari (6.31,20) ja Bulgaaria (6.33,06) järel 6.34,81ga neljandana ning pääsesid sõidust viimastena 12 parema sekka poolfinaali. Seal neil võimu ei olnud ja terve distantsi vältel sõuti 6. positsioonil. Sõidu võitsid sakslased Hacker-Krüger (6.26,21). Järgnesid tsehhid Plocek-Jirka (6.30,41) ning viimase finaalipääsejana Hispaania, rivistuses Guzman-Garcia (6.34,04). Ent Eestit edestasid paraku ka Egiptus (6.36,47) ja Iisrael (6.36,98).

2015 MK 1 Bled M2x Kuslap Jämsä eelsõit Fred Killingu foto
Kaur Kuslap (vasakult) ja Andrei Jämsä eelsõidus, mis lõpetati neljandana.

B-finaal sõidetakse pühapäeval Eesti aja järgi kell 11.05. Lisaks Egiptusele ja Iisraelile tulevad teisest poolfinaalist Kuslapi-Jämsä vastasteks Ungari, Holland ja Hiina.

Teine Eesti kahepaat – Joosep Laos ja Geir Suursild – olid teises eelsõidus 6.49,83ga kuuendad ning seoses sellega on nende jaoks võistlus ka lõppenud. Laose-Suursilla osalusel toimunud sõidu võitsid 6.29,34ga serblased Marjanovic-Filipovic, järgnesid hispaanlased Guzman-Garcia (6.32,20), hollandlased Knab-Broenink (6.33,27) ning viimasena poolfinaali jõudnud iisraellased Gonorovski-Fridman (6.37,53).

2015 MK 1 Bled M2x Suursild Laos eelsõit Fred Killingu foto
Ülevalt teised: Suursild-Laos, eelsõidus

Matti Killingu sõnul jäi mõlema ekipaaži sõit konarlikuks. „Võtame võistluse järgselt nõupidamise kokku ja analüüsime miks, kes ja kuidas. Stabiilsust on vaja, hetkel on olnud liiga vähe ilusaid momente”, ei jäänud juhendaja hoolealuste hetketasemega rahule.

Poolas Poznanis toimuvate Euroopa meistivõistlusteni on jäänud kolm nädalat. Usutavasti selguvad paatkondade koosseisud eeloleva nädala jooksul. 

teade

23-24.05.2015, Racice (CZE)
European Junior Championship
Startlist 23.05.2015
*
16.05.2015, Eesti karikavõistlused
TULEMUSED
*
17.05.2015 Erich-Wilhelm Seileri
mälestusvõistlused
TULEMUSED
*
MUDELAJAD 2015

voistlus

Viimane kuu Mai 2015 Järgmine kuu
E T K N R L P
week 18 1 2 3
week 19 4 5 6 7 8 9 10
week 20 11 12 13 14 15 16 17
week 21 18 19 20 21 22 23 24
week 22 25 26 27 28 29 30 31


Uudised

SUURTOETAJAD

2015 EMT Elion logo
EOK logo
Kultuurimin logo est

Alecoq_logo_2011

 

TOETAJAD

logo parnu sadam BTA kindlustuse logo
freesport logo laine kylalistemaja logo
Treeneri tarkvara ja treeningpäevik - Sportlyzer penteer logo