AvalehtOrganisatsioonSõudmineVõistlused ja tulemusedRegulatsioonidPublikatsioonidToetajadGalerii
     

Vahur Mäe, toimetaja

Reede, 29. juuli, oli Eesti sõudmiskoondise jaoks sümboolselt tähtis päev, märkides kauaoodatud äralendu Brasiilias toimuvatele Rio de Janeiro olümpiamängudele. Vahetult Tallinna Lennujaama suundumise eel ajasime Pärnus juttu koondise peatreeneri – staažika ja kogenud Matti Killinguga, kelle jaoks tema enda olümpiadebüüt toimus juba 1992. aastal Barcelonas, mil pärnakas juhendas paarisaeru kahepaadil 4. koha saavutanud Roman Lutoškini ja Priit Tasase duetti.

Matti Killing foto err.ee
Koondise peatreener Matti Killing (foto: www.err.ee)

 Kuidas kulges viimane treeninglaager Viljandis ja millise teadmisega sealt meeskond Riosse lendab?

Laager läks korda ning mingeid tagasilööke ei esinenud. Ilmastikuolud soosisid meid ning kõik kavandatu sai ellu viidud. Ka Allar kohanes meeskonnaga ning veidi on selleks aega veel ka Rios. Niiet ma usun, et praegu on kõik kontrolli all.

Kui võrdled paatkonna hetkeseisu Euroopa meistrivõistluste eelse ajaga, siis mida sealt järeldada saab ja kas üldse saab? Kas võrdlusmomente on tekkinud?

Ilmataat soosis meid Brandenburgis tugevalt. Ega me nii head tegelikult olnudki. Kõik võis kujuneda nii ka seetõttu, et olime tugeva vastutuule sunnil vee peal tavapärasest 50 sekundit rohkem. Meil olid ju samal ajal käsil jõu- ja mahutreeningud. Kõik klappis. Tänaseks oleme kindlasti kiiremad. Tõde selgub Rios ning ega me ei tea, kui heaks on suutnud vastased end selle paari kuuga teha.

Kas Viljandi tegi kaariks ka Allar Raja seisud tema koha osas paadis?

Kõige paremini istub kooslus, mis on aastaid kokku sõitnud. Andrei Jämsä potentsiaal avaldub tänu tema omadustele vööris ehk number 1 peal istudes. Ta on tuntud ergutaja, ennastsalgav treeningutel, motiveeritud ning jõuline spordimees. Kuna Allar oli seljavigastuse tõttu pikalt eemal, kohanes ta ajutiselt number 1 peal kiiremini. Nii nagu kunagi oli meil E8 projekt, kus igal mehel oli oma kindel koht (alla 23-aastaste meeste kaheksapaat koondnimega E8 võitis 2007. aastal suurüllatusena eaklassi maailmameistrivõistlustel kuldmedali – V.M).

Kui palju töötunde meestel aasta algusest tehtud on?

Ma pean arvestust küll, aga rõhutan, et tundide arv ei tee tulemust. Nii paljut saan öelda, et oleme veidi planeeritust maas. Üle 24-tunniseid nädalaid pole me teinud. On esinenud väikeseid haigusi ja muud taolist. Oleme püüdnud planeerida ideaalilähedaselt, kuid palju sõltub taustsüsteemist, vahel vääramatust jõustki. Kasvõi lennuaegadega või maanteel paadikäru vedades. Ühtegi treeningut ei saa ette ega tagantjärgi teha. Kui miskit on vahele jäänud, siis ju see on millekski vajalik olnud.

Kus te Rios elate ja kui kaugel elukohast asub võistluspaik?

Seame end sisse olümpiakülas. Me ei ole varem oludega tutvumas käinud ega tunne neid. Nii palju tean, et bussisõit kahe keskuse vahel kestab ligi 70 minutit. Siit tekib analoog Pekingiga. Arvan, et mõttetu on mujalt kohta otsida ja maksta kõrget hinda võistluspaiga kõrval elades. Loodan, et see meeskonda ei tapa.

Millest sõltus äralennupäeva valimine – 29. juuli?

Lennu valisime põhimõttel, et 6-tunnise ajavahega aklimatiseerumiseks vajame kuute päeva. Laias laastus kehtib lihtne tõde, et ühe päevaga on võimalik kohaneda ühe tunni jagu. Teiseks oluliseks faktoriks pean võimalikult hilist, ent õigeaegset kohale saabumist, kuna elu on näidanud, et liiga pikalt ette minnes tekib tüdimus ning see võib mõjuda halvasti viimaste päevade sooritusele. Hea tahtmine peab säilima ka kurnava võistluse lõpuhetkedel.

Sul ja sportlastel on põhjalik kogemus lendamisel läänest itta. Nüüd aga liigute vastupidi. On seal mingeid mõjusid?

Ameerika mandril oleme kõik ennegi käinud ja siin vahet pole.

Milliseid veetingimusi meeskond Riost enim loodab?

Kõige olulisem, et tuuled ei puhuks külgedelt. Peaasi, et kõigil on võrdsed tingimused.

Kuidas on läinud paatkonna varumehel, Riosse kaasa lendaval Sten-Erik Andersonil?

Sten on teinud kõik üldtreeningud kaasa. Asendas kuu aega Allarit, kui ta vigastust ravis. Tegemist oli minu meelest küllaltki võrdse vahetusega, mistõttu läheme Riole vastu kindla tundega. Kui Londoni eel treenisime vahel kolme mehega, siis nüüd olid seisud paremad. Antud vahetus õigustas end igati.

Sinu esimeseks olümpiaks oli 1992. aasta Barcelona. Kas on  ka mingeid nippe, mida oma koondisetreeneri karjääri algaastatest tänaseni kasutad ja endas kannad?

Eks igaühel ole tarkusi ja kogemusi. Nii on ka minu pikk karjäär kogemustepagasit rikastanud ja üht-teist õpetanud.

Mis saab paatkonnast peale Riot? Kas keegi mõtleb ka pensioni peale?

Avaksin nii palju, et Euroopa meistrivõistluste kuldmedal andis meestele kaheks aastaks palga ja ettevalmistusrahad. Kui me päriselt ei põru, siis aasta pärast toimuvatel maailmameistrivõistlustel püüame kirkamaid medaleid kui siiamaani.

Kuidas meeldivad Sulle Montoni-tiimi loodud olümpiarõivad?

Väga meeldivad.

Vahur Mäe, toimetaja

Peale selle, et Tatjana Jaanson sai hakkama ootamatu ja hullumeelsena näiva teoga, sest läbis sõudepaadil vahemaa Eestist Soome, toimusid sel nädalavahetusel Jaansoni kodulinnas Pärnus ka sõudmise Eesti meistrivõistlused. Rio-lootuseks peetav neljapaat tegi mitu tugevat kontrollstarti ja taas edu toonud rivistuses.

Kokku jagati välja 18 medalikomplekti – neist kaheksa laupäeval ning 10 pühapäeval. Enim kõneainet tekitas mõistagi Rio olümpiamängude ettevalmistuse lõpusirgele jõudnud meeste paarisaeru neljapaat, kes soovis tugeva treeningkoormuse saamiseks startida mõlemal päeval. Laupäeval võideti ajaga 5.58,2 ülekaalukalt Pärnu Sõudekeskus Kalevi ning Tallinna Sõudeklubi kvartette, kes said tulemuseks vastavalt 6.17,8 ja 6.22,4.

2016 EST MV M4x Postimees
Neljapaat pühapäevase sõidu finišis. Foto: www.postimees.ee

 

Pühapäevaks tegi kohtunike žürii eliitneljasele harvaesineva erandi ning lubas neil startida võistluste viimases finaalis koos meeste kaheksalistega. Ei tulnud üllatusena, et ka siin oli nobedaim neljane, saades sel korral 2000 meetri ajaks 6.01,5.

„Saime kolm olulist starti ning kahes neist end veidi rohkem piitsutada. Need meistrivõistlused pidid kahtlemata aitama ka enesekindlust tõsta ja vahepeal lünklikuks jäänud koostööd lihvida“, viitas paatkonna treener Matti Killing pikalt Alla Rajat vaevanud seljaprobleemile.

„Raja on paadis tagasi ning suudab endast taas maksimaalse anda. Tohtrid on küll peale pannud kerged valuvaigistid, ent need pigem aitavad valuaistingu teket ennetada“, teadis juhendaja, et tegemist ei ole tugevatoimeliste medikamentidega.

Kui laupäeval vahetasid Jämsä ja Raja omavahel paadis positsioonid, siis pühapäevases sõidus kaheksapaatide vastu oldi taas tavapärases järjekorras.

„Et Rajal ja tervel paatkonnal lasta kohaneda“, täpsustas Killing meeste vangerdamisega seotut taktikat. „Kuna Allar on eemaloleku tõttu veidi tehniliselt muutunud, peame koostööd ühtlustama ning see samm aitab kaasa. Hetkel on suur-suur eesmärk saada tiim samas rütmis ja asetuses tööle“, nägi Killing võimalust, et Rios ollakse tavapärastes positsioonides valmis veele naasma.

Meeste kaheksapaatide kuld kuulus mitme klubi ühendkoosseisule

Põnev kaheksapaatide heitlus tõi Pärnu Sõudeklubi ees küllaltki napi kuldmedali Pärnu Sõudekeskus Kalevi, Tallinna ja Viljandi sõudeklubide koondoktetile, kes sai tulemuseks 6.12,2. Kullakaheksalises sõudsid Sten-Erik Anderson, Rain Harjus, Oskar Kuzmin, Joosep Laos, Geir Suursild, Johann Poolak, Marko Laius ja Ander Koppel. Paatkonda roolis Siim Schvede. Kolmandaks platseerus 6.16,2ga Viljandi ja Tallinna klubide ning Tartu Ülikooli atleetidest moodustatud ühendus.

Teised kuldmedallistid

Meeste ühepaat: Geir Suursild, Pärnu Sõudekeskus Kalev, 7.23,8
Naiste roolijata neljapaat: Karoli Loot, Leena Kattel, Kristel Tohu, Marliis Reinkort, SAK Tartu, 7.26,1
Meeste roolijata kahepaat: Daniel Liik, Markus Ritson, Pärnu Sõudeklubi, 6.55,4
Naiste paarisaeru kahepaat: Liisu Mitt, Nora Küüts, Pärnu Sõudeklubi, 7.30,1
Naisveteranide roolijata neljapaat (1000 meetrit): Vita Antone, Ulvi Lutoškin, Renate Line, Rita Maier, Läti/ Pärnu Sõudekeskus Kalev/Pärnu Sõudeklubi, 3.41
Naiste kergekaalu ühepaat: Aleksandra Kulitskaja, Narva Energia 9.06,9
Naiste kaheksapaat: Jessica Karoliina Tõnisalu, Krete Koovit, Erli Mat, Eelika Naarits, Gitta Kivilaan, Natalija Garankina, Kärolyn Mäesaar, Ann Silva Ermaste, Hanna Kristin Kivistik, Viljandi Sõudeklubi, 7.03,2
Meesveteranide roolijata neljapaat (1000 meetrit): Indrek Salk, Urmas Hein, Tanel Kliiman, Lauri Pind, SAK Tartu, 3.17
Meeste kergekaalu ühepaat: Andres Nöps, Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi, 7.41,5
Naiste roolijata kahepaat: Krete Koovit, Erli Mat, Viljandi Sõudeklubi, 8.11,3
Meeste roolijata neljapaat: Sten-Erik Anderson, Oskar Kuzmin, Joosep Laos, Geir Suursild, Pärnu Sõudekeskus Kalev/Tallinna Sõudeklubi, 6.24,8
Kaheksapaatide segavõistkonnad Mix (1000 meetrit): Selena Tammiste, Indrek Salk, Urmas Hein, Tanel Kliiman, Lauri Pind, Piret Silm, Marju Hein, Sirje Rand, Katre Pind, SAK Tartu, 3.14
Naiste ühepaat: Leena Kattel, SAK Tartu, 8.21,6
Meeste paarisaeru kahepaat: Geir Suursild, Martin Kivilo, Pärnu Sõudekeskus Kalev
/Tallinna Sõudeklubi, 6.43,4Meesveteranide ühepaat (1000 meetrit): Tanel Kliiman, SAK Tartu, 3.59
Naisveteranide ühepaat (1000 meetrit): Sirli Kruusmaa, Tallinna Sõudeklubi, 4.41
Naiste paarisaeru neljapaat: Krete Koovit, Eelika Naarits, Kärolyn Mäesaar, Erli Mat, Viljandi Sõudeklubi, 7.22,0.

Vahur Mäe, toimetaja

Laupäeva õhtul kell 23.10 sõudepaadil Piritalt Soome poole startinud sõudetreener Tatjana Jaanson täitis eesmärgi ja jõudis pühapäeva hommikul õnnelikult kohale.

Vahur Mäe, toimetaja

Omaaegne sõudetipp, Eestit 1993. aastal maailmameistrivõistlustel esindanud, seejärel tippatleete treeninud ning hetkel Pärnus noorsõudjaid juhendav Tatjana Jaanson asub 23. juuli hilisõhtul vastu inimvõimete piire kompavale katsumusele, millega loodab tõmmata tähelepanu Pärnu Sõudeklubi noorsõudjate treeningtingimuste parandamise vajadusele. Kui katse meresõudmiseks kohaldatud Liteboat-brändi paadil õnnestub, saab Jaansonist teadaolevalt esimene naine, kes läbinud 82 kilomeetrit pika meretee Tallinna ja Helsingi vahel.

Vahur Mäe, toimetaja

Eeloleval nädalavahetusel, 23.-24. juulil, koguneb veteranide ja täiskasvanute sõudeparemik Pärnusse, kus toimuvatel Eesti meistrivõistlustel jagatakse välja 18 medalikomplekti.

teade
 
23-24.07.2016, Pärnu
Eesti meistrivõistlused
TULEMUSED
*
30-31.07.2016, Pärnu
ESS Kalev lahtised meistrivõistlused
JUHEND; LIIKLUSSKEEMID

voistlus

Viimane kuu Juuli 2016 Järgmine kuu
E T K N R L P
week 26 1 2 3
week 27 4 5 6 7 8 9 10
week 28 11 12 13 14 15 16 17
week 29 18 19 20 21 22 23 24
week 30 25 26 27 28 29 30 31


Uudised

SUURSPONSOR

 Telia Logo 

 

T O E T A J A D


EOK logo
Kultuurimin logo est

 

paf logo 

 BTA kindlustuse logo

freesport logo
 

 penteer logo

 

laine kylalistemaja logo

 

Treeneri tarkvara ja treeningpäevik - Sportlyzer

logo parnu sadam