Eesti SõudeliitSõudmineVõistlusedReeglidPublikatsioonidToetajadGalerii
     

Vahur Mäe, toimetaja
Fred Killing, foto

Prantsusmaal Aiguebelette’i järvel on neil päevil käimas sõudmise maailmameistrivõistlused. Teisipäev kujunes nii Eesti kahe- kui neljapaadile mõneti eksamipäevaks, sest kaalul oli edasipääs tugevamate sekka veerand- ja poolfinaalides.

2015 WRC AiguebeletteNeljapaat koosseisus Andrei Jämsä, Allar Raja, Tõnu Endrekson ja Kaspar Taimsooo võttis pöidlahoidjatel pinged maha, sest näitas poolfinaalipileteid jagavas vahesõidus maailmaklassiga sõitu. Meie nelik loositi ühte vahesõitu USA, Itaalia, Hiina ja Prantsusmaaga. Eesti paatkonna algus oli kõige energilisem, kuid ka distantsiosa suudeti kindlalt läbida – ¾ võistlusmaast liiguti liidrina ning vaid lõpu eel suutis Itaalia särtsakam olla ning ajaga 5.46,55 võita.  Eesti sai ajaks 5.47,40 ning 3-ndana poolfinaali pääsenud USA 5.48,92. Nõrgimasse, ehk C finaali, kukkusid mullune finalist Hiina (5.51,06) ja kodupubliku marulisel toel võistelnud Prantsusmaa (5.55,34).

„Kui eelsõidus olime tasemel 500 meetrit, siis täna 1500. Eesootavaks poolfinaaliks oleme hoo üles saanud ning seal on vaja kõva olla 2000 meetril“, rõõmustas vee pealt saabuvaid atleete parasjagu paadisillal vastu võtnud Matti Killing.

2015 M4x MM eelsõidus2 Fred Killing
Neljapaadi stiilinäide Aiguebelette'il

„Ilmaennustuse kohaselt tõmbas suure kuuma maha ja need olid meie olud. Kui medalivõimeliseks sai MM-i eel pidada ligi kümmet tiimi, siis juba näeme, et mitmed soosikud on liimist lahti ja poolfinaalist väljas“, viitas Killing Venemaa ja Hiina teise ešeloni jäämisele.

Esimesest vahesõidust mahtusid poolfinalistide sekka Suurbritannia (5.45,91), valitsev maailmameister Ukraina (5.46,03) ja Kanada (5.46,25).

Poolfinaalid sõidetakse neljapäeval, 3. septembril, Eesti aja järgi kell 12.52 ja 12.59. Eesti neliku vastased on juba teada - teises poolfinaalis stardivad ka Kanada, Suurbritannia, Uus-Meremaa, Saksamaa ja Poola. Finaali pääseb 3 esimest. Esimeses sõidus lähevad vastamisi USA, Itaalia, Austraalia, Šveits, Leedu ja Ukraina.

Ka noored Sten-Erik Anderson ja Kaur Kuslap tegid paarisaeru kahepaadil vahesõidus head tööd. Neil oli kaalul edasipääs 24 veerandfinalisti sekka. Eesmärgiga tulid mehed kenasti toime, sest tagasid ajaga 6.30,18 Läti paari Zunde-Adamaitise ees (6.36,04) seljavõidu. Joone alla jäid 6.39,22ga finišeerinud peruulased ning Iisrael (6.42,25).

Treener Killing oli duo sõidu üle rõõmus ning pidas oluliseks vedada paralleeli Läti meeste liikumisega: „Oleme Zundele-Adamaitisele jõudsalt lähenenud. Seni on Kaur ja Sten-Erik olnud tagaajaja rollis, ent nüüd läks teisiti. See sõit tõstis enesekindlust“.

Kahepaatide veerandfinaalid sõidetakse neljapäeva pealelõunal. Eesti stardib neljandas sõidus kell 13.19, rivaalideks Taani, Suurbritannia, Prantsusmaa, Norra ja Hispaania. Poolfinaali jõuab 3 kiiremat.

Kolmapäeval mõlemad tiimid taastuvad ning päevakavas on tunnetuse hoidmiseks kerged treeningud.

Vahur Mäe, toimetaja
Fred Killing, foto

Prantsusmaal toimuvatel sõudmise maailmameistrivõistlustel tegid esmaspäeval paarisaeru kahepaadil avastardi Kaur Kuslap ja Sten-Erik Anderson. Noormehed peavad 24 parema sekka pääsemiseks läbima siiski ka vahesõidu.

2015 WRC AiguebelettePaadiklassis teevad kaasa 29 riigi koondised. Kuna osalejaid on arvukalt, asuti esmalt selgitama veerandfinaliste, ehk 24 parema sekka saajaid. Eesmärgi täitsid need, kes platseerusid avasõidus vähemalt neljandaks. Eesti mehed paraku ülesannet ei täitnud, sest olid 6.25,35ga viiendad, tagapool Prantsusmaast, Uus-Meremaast, Austraaliast ja ka Aserbaidžaanist. Eestist tahapoole jäi mullune MM-finalist Bulgaaria.

Siiski pole MM meie duo jaoks läbi, sest veel on võimalus veerandfinaali pääseda läbi 1. septembril toimuva vahesõidu, mis stardib kell 12.15. Kuslapi-Andersoni vastasteks Peruu, Iisrael ja Läti. Edasipääsu tagavad kaks paremat, teised langevad nõrgimasse – E-finaali.

Teisipäeval kell 12.15 sõuab vahesõidus paarisaeru neljapaat, rivaalideks Hiina, Itaalia, USA ja Prantsusmaa.

2015 M2x MM Foto Fred Killing

Vahur Mäe, toimetaja
Fred Killing, foto

Pühapäeval, 30. augustil, startisid kauaoodatud ja erilise tähtsusega sõudmise maailmameistrivõistlused, sest lisaks tiitlitele jagatakse seal välja lõviosa 2016. aasta Rio olümpiamängude piletitest.

2015 WRC AiguebeletteKõrgete lootusega on Prantsusmaal Aiguebelette’is kohal Eesti meeste paarisaeru neljapaat, mis toodi taas kokku Londoni olümpia aegses rivistuses – eessõudja tööd teeb viljandlane Kaspar Taimsoo, tema taga, niinimetatud mootoriruumis sõuavad väga kogenud pärnakad Tõnu Endrekson ja Allar Raja ning vööri-poolseimal kohal istub kahekordne MM-pronks Andrei Jämsä.

MM-ile läks olümpiapääsmeid püüdma 16 kvartetti. Pühapäeval alustati läbi kolme eelsõidu poolfinalistide sõelumisega, kuid paraku Eesti neliku osas väga häid uudiseid ei tulnud. Liikumaks otse 12 parema sekka, vajanuks tiim kohta kahe parema seas. Paraku piirduti eelviimase – 5. kohaga. Kaks kvalifitseerujat olid Austraalia 5.43,37 ning Poola 5.43,67ga. Joone alla jäid mullune maailma- ja Euroopa meister Ukraina (5.47,08), Itaalia (5.48,60) ning Eesti järel 6-ndana lõpetanud Venemaa (5.51,66).

2015 M4x MM eelsõidus Fred Killing
Eesti neljapaat MM-i avapäeval

Siiski ei ole meie neliku lootused helgele tulevikule kustunud, sest juba eeloleval teisipäeval, 1. septembril, jagatakse pääsmeid vahesõitudes. Eesti stardib kell 12.15 teises sõidus, vastasteks Hiina, Itaalia, USA ja Prantsusmaa.  Esimeses vahesõidus kell 12.10 konkureerivad kolmele kohale Norra, Ukraina, Kanada, Suurbritannia ja Venemaa. Poolfinaalid sõidetakse kolmapäeval, 2. septembril.

Peatreener Matti Killing oli kindel, et paanikanupule vajutama ei pea: „Kindlasti on tulemusele mõjunud väga pikk tugevate sõitude paus ning tänase palavaga ilmaga ei suutnud raskemad võistkonnad piisavalt särtsakad olla. Esimesed 500 meetrit sujusid kenasti, kuid seejärel kadus teravus ning sattusime justkui vati sisse“.

Killing leidis vahesõitu sattumisest positiivsetki: „Otse poolfinaali pääsenuna oleks meil kolm võistlusvaba päeva. Samas vajame tugevaid starte ning teisipäevane sõit annab siin oma panuse“.

„Oleme positiivsed ning teame, et vahesõidus on kõigil selg vastu seina surutud“, andis juhendaja mõista, et sõit tuleb vägagi raske.

2015 M4x MM eelsõidus2 Fred Killing

Teised eelsõidust läksid otse edasi Šveits (5.43,89) ja Uus-Meremaa (5.44,12) ning viimasest MK-sarja finaaletapi Luzernis võitnud Saksamaa (5.43,32) ja üllatusvõimeline noor Leedu nelik (5.45,22).

Esmaspäeval kell 13.20 teeb avastardi ka Eesti meeste paarisaeru kahepaat rivistuses Kaur Kuslap ja Sten-Erik Anderson. Kohe minnakse vastamisi mulluste finalistide Austraalia ja Bulgaariaga ning B-finalisti Uus-Meremaaga. Väga tugevad rivaalid on aga ka prantslased ning Aserbaidžaan.

Matti Killing hindab duo võimalusi heaks: „Viimased treeningud on näidanud, et paat liigub. Usun, et mehed on valmis endast maksimumi andma ning miks mitte, ka üllatama“.

Vahur Mäe, toimetaja
Fred Killing, foto

Peatselt, juba 30. augustil stardivad Prantsusmaal, alpide jalamil asuval maalilisel Aiguebelette’i järvel,  sõudmise maailmameistrivõistlused. Tänavused tiitlivõistlused on erilise tähtsusega, sest jagamisele lähevad Rio olümpiamängude pääsmed.

2015 WRC AiguebeletteEestist lähetati 1997. aastalgi MM-i võõrustanud tiitlivõistluste paika meeste paarisaeru nelja- ja kahepaat. Neljapaat on tänavusest taas koos Londoni olümpiamängude aegadelt tuttavas rivistuses ning viimasel MK-etapil pronksmedaliga päädinud esitlus, aga ka Viljandis tehtud kvaliteetsed treeningud, lisavad kindlust, et kvartett on MMiks kõik endast oleneva teinud, et tippkonkurentsis edukas olla.

Olümpiapileti lunastavad Kaspar Taimsoo, Tõnu Endrekson, Allar Raja ja Andrei Jämsä siis, kui mahuvad kaheksa parema sekka, ehk teisisõnu lõpetavad B finaalis minimaalselt 2. kohaga.

Kommentaari andes parasjagu Prantsusmaa poole paaditreilerit vedanud peatreener Matti Killing võib MM-i eelse tööga väga rahul olla ja kinnitab, et tehniline ja füüsiline võimakus on suurvõistlust arvestades paika rihitud.

2015 MK3 M4x finaal F.Killing
Nii nägi Eesti nelik välja Luzerni MK-etapi finaalis

„Laagerdasime MM-i eel Viljandis, kus on seisev ja sobilik järvevesi, mis lubas meil võimalikult sarnastes tingimustes harjutada. Meeste sõit on ilus ja nauditav ning vahepeal kiiruse pealt nähtud tehnilised tõrked on likvideeritud“, rääkis Killing.

„Kõik mehed on terved ja toonuses. On väiksemaid muresid, nagu tippspordis ikka, ent need ei sega meil maksimaalset pingutust sooritamast. Allar Raja valu teinud rannegi on lõpuks terveks ravitud“, toonitas Killing, viidates, et kõik endast olenev on nüüdseks tehtud.

Eelülesandmise põhjal on stardis 16 neljapaati. Teiste seas rivistuvad üles kõik mullused finalistid ning üsna sarnastes koosseisudes. Väikesed muudatused on vaid Saksamaa ja Šveitsi koosseisudes, aga muidugi ka eestlaste leeris. Lisaks eelmise aasta maailmameistrile Ukrainale lähevad medalijahile viimase MK-etapi võitja Saksamaa, Luzernis teiseks platseerunud Uus-Meremaa, Suurbritannia, Hiina, Venemaa, Austraalia jt.

Eesti mehed alustavad võistlemist pühapäeval. Eelsõitude stardiajad on Eesti aja järgi kell 13.50, 13.55 ja 14.00.  Kõigepealt sõidetakse poolfinaali pääsemise nimel. Igast sõidust kaks paremat paatkonda kvalifitseeruvad koheselt. Kui meie meestel ei peaks see õnnestuma, saadakse uus võimalus teisipäeval vahesõidus. Neid on kavas kaks ja mõlemast kolm kiiremat liiguvad poolfinaali. Poolfinaalid on kavas 3. septembril ning finaalid laupäeval, 5. septembril.

Paarisaeru kahepaadil lähevad võistlema varasemal kahel aastal neljapaadis tõmmanud Kaur Kuslap ja Sten-Erik Anderson. Kokku teeb kaasa 29 duot, teiste seas medalinõudlejad – mullused maailmameistrid ja esmakordselt alla 6 minuti sõitnud horvaadid Martin ja Valent Sinkovic, eelmise aasta hõbemedallist Itaalia, pronks Austraalia, Leedu, Saksamaa, Norra, Uus-Meremaa, Suurbritannia jpt.

„Eesmärgiks püstitasime pääsu 11 parema sekka. Kõikide asjaolude kokku langemisel on see võimalik. Vaadates stardinimekirja, on pilt aukartustäratav“, märkis Killing ja vihjas sellega, et võistlusklass on  üks kõige konkurentsitihedam.

Igal juhul olevat treeneri sõnul noormehed võrreldes hooaja algusega tunduvalt paremaks läinud.

Võistlussüsteem selgitab esmalt 24 parema hulka – veerandfinaali – pääsejad ning seejärel asutakse poolfinalistide sõelumise juurde. Kokku peetakse viis eelsõitu ning igast neli paremat liiguvad veerandfinaali. Prantsusmaal jagatakse välja paadiklassi 13-st olümpiakohast 11.

Võistluspaigas valitsevad küllaltki troopilised ilmaolud. Terav päikesepaiste ja ligi 30-kraadine õhusoojus sundivat Killingu sõnul treeningute järgselt kohe jahutusvõimalusi otsima. Selleks sobivat suurepäraselt jahutav järvevesi, mistõttu leiduvat hulganisti kaelani vees kükitavaid atleete.

Suurvõistlusest teeb otseülekande ETV. Ülekanded on kavas 3.-6. septembrini.

Vahur Mäe, toimetaja

Läinud nädalavahetusel, 22.-23. augustil, toimusid Pärnus Eesti noorte ja alla 23-aastaste vanuserühma meistrivõistlused.  Enim kuldmedaleid kogus Pärnu Sõudeklubi ning edukaim atleet oli pärnulanna Liisu Mitt.

Meistrivõistlused vältasid kaks päeva, seejuures olid paadiklassid avatud ka 13-14-aastastele, ehk C klassile. Kõik vanemad sõitsid 2000 meetrit, C vanusegrupile oli võistlusmaa poole lühem. Enim kuldmedaleid – 8 – kogus Pärnu Sõudeklubi. Järgnesid Pärnu Sõudekeskus Kalev 7 ning Narva Energia 5 kullaga. Kullakontole kogusid tiitleid ka Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi, Viljandi Sõudeklubi ja SAK Tartu.

Medalitabelit kommenteerides märkis sõudeliidu peasekretär Robert Väli, et jõudsalt on Pärnu klubidele lähenenud teistes linnades tegutsejad. Nii saab näiteks esile tõsta Narvat, kes mulluse 9 medali asemel kogus 11, seejuures kuldmedalite arv kerkis neil 2-lt 5-le.

Võistluste edukaimaks sportlaseks tõusis 4 kullaga Pärnu Sõudeklubis Ingrid Võsu käe all treeniv Liisu Mitt, kes võidutses tüdrukute A klassi paarisaeru kahe- ja neljapaadil, kaheksapaadil ning roolijata neljapaadil.

Siinkohal toome ära kõikide paadiklasside kuldmedallistid:

Poiste B klassi ühepaat: Rain Harjus - Pärnu Sõudekeskus Kalev, 7.47,7

U23 naiste paarisaeru kahepaat: Uljana Borodatšova, Polina Varšavskaja – Narva Energia, 7.41,6

Tüdrukute A ühepaat: Leena Kattel - SAK Tartu, 8.39,4

Poiste A paarisaeru kahepaat: Johann Poolak, Marko Laius - Pärnu Sõudekeskus Kalev, 7.01,4

Poiste C paarisaeru kahepaat (1000m): Vladislav Kostin, Aleksandr Ivlev – Narva Energia, 3.44,3

Tüdrukute C ühepaat (1000m): Annabel Aron – Pärnu Sõudeklubi, 4.18,0

Tüdrukute B paarisaeru kahepaat: Eliisa Alliksaar, Kristel Gustavson - Pärnu Sõudekeskus Kalev, 8.08,6

Poiste A roolijata kahepaat: Rasmus Tensing, Joonatan Kama – Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi, 7.22,9

Tüdrukute A roolijata neljapaat: Mona Küüts, Kätlin Strikholm, Liisu Mitt, Nora Küüts – Pärnu Sõudeklubi 7.51,0

U23 meeste paarisaeru kahepaat: Johann Poolak, Marko Laius - Pärnu Sõudekeskus Kalev, 6.52,1

Poiste B paarisaeru neljapaat: Handreas Karl Kivistik, Joonas Toom, Hugo Mengel, Rasmus Pihu – Viljandi Sõudeklubi, 6.40,2

Poiste A ühepaat: Nikita Konstantinov – Narva Energia, 7.38,1

Tüdrukute kaheksapaat: Celia Vaiksaar, Karoline Lünekund, Annabel Aron, Kätlin Strikholm, Greta Jaanson, Liisu Mitt, Mona Küüts, Nora Küüts, Liisa Aunapuu – Pärnu Sõudeklubi, 7.07,6

Poiste B paarisaeru kahepaat: Nikita Gorlov, Mihhail Kuštein – Narva Energia, 6.51,5

U23 naiste ühepaat: Polina Varšavskaja – Narva Energia, 7.58,3

Poiste A roolijaga neljapaat: Hendrik Rokk, Karl August Ruusalepp, Rasmus Tensing, Joonatan Kama, Signar Säde – Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi, 6.31,6

Tüdrukute A paarisaeru kahepaat: Karoline Lünekund, Liisu Mitt – Pärnu Sõudeklubi, 7.30,4

Tüdrukute B ühepaat: Kristel Gustavson - Pärnu Sõudekeskus Kalev, 7.58,1

U23 meeste roolijata kahepaat: Markus Ritson, Daniel Liik – Pärnu Sõudeklubi, 6.48,9

Poiste A paarisaeru neljapaat: Ander Koppel, Rain Harjus, Johann Poolak, Marko Laius - Pärnu Sõudekeskus Kalev, 6.03,6

Poiste C ühepaat (1000m): Handreas Karl Kivistik – Viljandi Sõudeklubi, 3.41,5

Tüdrukute C paarisaeru kahepaat: Annabel Aron, Merili Rohelpuu – Pärnu Sõudeklubi, 3.41,6

U23 meeste ühepaat: Geir Suursild - Pärnu Sõudekeskus Kalev, 6.57,8

Tüdrukute A paarisaeru neljapaat: Karoline Lünekund, Nora Küüts, Liisu Mitt, Mina Küüts – Pärnu Sõudeklubi, 6.44,2

Poiste kaheksapaat: Karl Metsaoru, Teet Tuulik, Tristan Lasn, Emil-Joosep Virkus, Markus Strikholm, Bertty Nurm, Martin Rahuoja, Margus Kodasma, Jan Oberacker – Pärnu Sõudeklubi, 6.05,8

teade
30.08-06.09.2015, Aiguebelette
2015 WRC Aiguebelette
*
M2x:
1/4-finaalid: 03.09, 12:04

M4x:
1/2-finaalid:  03.09, 12:52

voistlus

Viimane kuu September 2015 Järgmine kuu
E T K N R L P
week 36 1 2 3 4 5 6
week 37 7 8 9 10 11 12 13
week 38 14 15 16 17 18 19 20
week 39 21 22 23 24 25 26 27
week 40 28 29 30


Uudised

SUURTOETAJAD

2015 EMT Elion logo
EOK logo
Kultuurimin logo est

 

paf logo

 

 BTA kindlustuse logo

freesport logo

 

 

TOETAJAD

Alecoq_logo_2011 laine kylalistemaja logo
freesport logo Treeneri tarkvara ja treeningpäevik - Sportlyzer
 Port Artur logo penteer logo

 logo parnu sadam