AvalehtOrganisatsioonSõudmineVõistlused ja tulemusedReeglidPublikatsioonidToetajadGalerii
     

Laupäeval, 6. veebruaril, peab 85-ndat juubelit omaaegne sõudja ja üle poole sajandi pika treeneristaažiga Ülo Tölp.

Ülo Tölp1954. aastal toonase Tallinna Polütehnilise Instituudi (TPI) hüdrotehnikainsenerina lõpetanud Tölp alustas sportimist hoopis poksijana, kuid mängis ka jalgpalli. Sõudmise juurde jõudis mees 1950. aastal Tallinnas. Tölbi auhinnakappi kuulub neli Eesti meistritiitlit – 1956. aastal roolijaga kahepaadil ning aastatel 1957, 1960 ja 1961 kaheksapaadil.

Juba 1951. aastal liitus Pärnust pärit spordimees Erich Seileri korraldatud treenerite ettevalmistamise kursusega, et hakata juhendama TPI-s õppivaid sõudesportlasi.

Tölbi teeneks saab lugeda ka 1956. aastal algatatud kõrgkoolide vahelist kaheksapaatide regatti, mis võttis matti maailma vanimast regulaarselt korraldatud spordivõistlusest - Oxfordi ja Cambridge’i ülikoolide vahelisest kaheksapaatide võiduajamisest.

Alates 1976. aastast töötas juubilar sõudetreenerina Tartu erinevates spordikoolides ja TÜ Akadeemilises Spordiklubis. Tema tuntumateks õpilasteks on Jevgeni Dobrus, Henn Elmet, Vassil Laak, Enno Lamp, Mihkel Mardna, Kalli Meriste, Toivo Ormisson, Jaan-Imant Pedaste, Rein Põldme jt.

Lisaks treeneritööle on Tölp andnud panuse ka teadusesse. Tema sulest on ilmunud „Akadeemilise sõudmise tehnika“ (1990) ning ta oli kaasautor Hugo-Herbert Artma poolt koostatud teosele „Eesti sõudespordi ajalugu“.

Sõudeliit õnnitleb juubilari ning soovib tugevat tervist ja jaksu!

Vahur Mäe, toimetaja

Soomlane Joel Naukkarinen ei andnud Eesti parimale sisesõudjale Tõnu Endreksonile tänavusel Alfa sõudevõistlusel sõnaõigust, juhtides meeste võistlusklassi sõitu algusest lõpuni.

Korraldajate pressiteade vahendab, et ajaga 2:42,9 1000 meetrit sõudnud Soome roolijata kahepaadi liige võitis Endreksoni lõpuks 1,5 sekundiga. Kolmandaks platseerus Allar Raja.

2016 Alfa meeste esikolmik foto korraldajad
Meeste esikolmik: Endrekson, Naukkarinen, Raja. Foto: korraldajad

Endreksoni sõnul oli juba poolel maal näha, et soomlast täna ei püüa. „Just lõppenud Portugali veelaagrist on veel natukene väsimust sees,“ nentis pärnakas.

Eesti neljapaadi treener Matti Killing tunnistas, et olümpiaks valmistumine läheb plaanipäraselt. „Laagris tehti kõva tööd, ega täna erilisi rekordeid meestelt ei oodanudki,“ ütles ta. Neljase sõudjad sõidavad kohe ka Portugali tagasi järgmisse laagrisse. Alfa võitnud Joel Naukkarinen peab erinevalt eestlastest olümpiakohta alles püüdma.

Seekordsel Alfal sündis mitmeid võistluse rekordeid. Meeste vabaklassis võidutses ajaga 2:54,8 Ain Altermann, naiste kergekaalus uuendas endale kuuluvat rekordit lätlane Olga Svirska, kes lõpetas ajaga 3:31,3. Poiste C-klassi uus rekord on tänasest Leo Muiste käes, kelle aeg oli 3:14,0. Vanemate kui 60aastaste meesveteranide uus tippmark 3:08,1 kuulub lätlasele Valdis Meikališsile.

Juba 23. korda toimunud Alfal startis üle 400 sportlase. 

Telia sisesõudesari jätkub Eesti meistrivõistlustega 5.märtsil Väike-Maarjas, kus starditakse 2000 meetri distantsil.

Vahur Mäe, toimetaja
Eesti Sõudeliit, foto

Vaid loetud tunnid on jäänud 30. jaanuaril toimuva suure sisesõudmise võistluse „Alfani“. Maailma mastaabiski kõrgetasemeline jõuproov toob kohale kogu Eesti paremiku ning arvukalt välismaiseid rivaale.

Alfa logoVeidi tavapäratult toimub seekordne „Alfa“ Tallinna Spordihalli asemel Audentese Spordikeskuses. Eelinfo kohaselt on osavõtjate arv võrreldes mullusega paisunud, sest starti on oodata üle 400 osaleja. Tänavust võistlust iseloomustab välisvõistlejate innukas huvi, sest Lätist on eelregistreerunud pea sadakond, Leedust üle 20 ning Soomest ligi 20 atleeti. Riikide geograafiat laiendab Suurbritannia ja Venemaa osavõtt.

Tipptasemel põnevust ja tulemusi tõotab meeste 37 osalejaga rivaliteet. 2015. aasta 16-st finalistist on stardis koguni 13, eesotsas paljukordse „Alfa“ võitja ja olümpiahõbeda Tõnu Endreksoni, mulluse hõbemedallisti, napilt Endreksonile alla jäänud Soome tipptegija Joel Naukkarise, Eesti neljapaadi teiste staaride Allar Raja, Kaspar Taimsoo, Andrei Jämsä ja ülejäänutega.

2015 Alfa võitja Tõnu Endrekson

Äsja Portugalist veelaagrist naasnud Allar Raja loeb õnnestumiseks poodiumikohta. „Kui Endrekson läheb Naukkarise vastu tiitlit kaitsma, siis mina pean suureks õnnestumiseks medallistide sekka pääsemist. Kuna kohal on ka soomlaste teine olümpialootus Antti Kilpeläinen ning meie teised tugevad, siis lihtne selle soovi täitmine ei saa olema“, arvas Raja.

Raja hinnangul on lõunalaager sõudemasina tunnetamist vähendanud, kuid reedene kiirustreening peaks aitama kõike sättida.

„Veekilomeetreid kogunes üle 400 ning seetõttu jäi aparaat veidi võõraks.  Tunnetan siiski, et võin homme (laupäeval – V.M) löögijõuline olla“, ennustas atleet.

Vastavalt esialgsele ajakavale stardivad 13-14. aastaste poiste (C-klass) sõidud kell 10.50. Meeste eelringe näeb alates kell 13.20.  Peale individuaalseid sõite kell 13.50 on kavas 500 meetril võistkondlikud etteasted, kus saavad osaleda põhikoolid ja gümnaasiumid, kaitseväe ja julgeolekuvaldkonna õppeasutused, spordiklubid ja teisedki tiimid.

„Alfal“ osalevad lisaks veteranid, parasõudjad, mitte-sõudjad ehk vabaklassi atleedid jt.

Finaalsõidud on planeeritud algama kell 15.00. Naiste ja meeste finaalid saavad lähte vastavalt 17.50 ja 18.00. Otsepildi toob huvlisteni Delfi TV.

 „Alfa“ on sõudeliidu suursponsori Telia sisesõudesarja III etapp. Võistlust korraldab Eesti Sõudeliit koostöös Tallinna Sõudeklubi, OÜ Penteeri ja toetajatega.

Laupäeval, 23. jaanuaril, peab 60-ndat juubelit omaaegne sõudejuht ja spordiala edendaja Margus Tammekivi.

Margus Tammekivi 60. juubeli uudise juurde

Viljandimaal Kõpus sündinud Tammekivi tõi spordiharrastuse juurde Nuia kergejõustiku treener Peeter Lapp ning seejärel käis tänane juubilar Ahto Jänese juhendamisel lennumudellismiringis. Sõudespordiga Tammekivi tegelenud pole, küll aga panustas ala spordijuhtimisse. Nimelt oli ta aastatel 1991-2005 Pärnu Sõudeklubi president.

Tammekivi oli pikki aastaid Pärnu abilinnapea ning juhatas Pärnu Linnavolikogu tööd aastatel 1989-1993 ja 2002-2005.

Eesti Sõudeliit edastab õnnitlused ning soovib tugevat tervist!

Foto juubilarist (autor: Pärnu Postimees)

Vahur Mäe, toimetaja

Üle kümne päeva tagasi Põhja-Portugali Pocinho väikeasulasse treenima lennanud paarisaeru neljapaadisõudjad said algavaks olümpiahooajaks enda käsutusse tuliuue Filippi-firma aluse ning naudivad meeldivaid ja professionaalseid treeningtingimusi.

Koondise peatreener ja neljapaadi juhendaja Matti Killing märkis, et itaallaste kuulus paadikompanii on juba alates 2009. aastast, mil Allar Raja ja Kaspar Taimsoo maailmameistrivõistlustel pronksi võitsid, tipptegijaid omalt poolt aidanud.

„Oleme hooaja alguses neilt tuliuue paadi saanud ning kui võistlused läbi, müüvad nad selle edasi. Ka olümpiahooajaks pakuti meile sama diili ning nii saime laagrisse minnes Donoraticos asuvast tehasest uue aluse juba kätte“, selgitas Killing.

2016 Filippi paaditehasest foto Fred Killing
Treileril on ka uued Filippi võistlusalused. Foto: Fred Killing

Rio-hooajal saavad eliitmehed aga maailmakarikasarja avaetapil Itaalias Vareses veel teisegi paadi, et siis tekiks võrdlusmoment, milline paat olümpiamängudeks Lõuna-Ameerikasse saata. Teisega jätkatakse ettevalmistust Euroopas.

„Idee poolest on mõlemad alused sama malli, kuid selge on ka see, et identseid pole olemas. Näiteks 2010. aastal katsetasime viite erinevat kahepaati, kuid ükski polnud nii hea, kui meie vana alus. Alles 2013. aasta Austraalias toimunud võistluse jaoks suudeti valmistada meile väga hea paat“, selgitas peatreener valikute keerukust ja tagamaid.

Ka tarnis Filippi uue kahepaadi Kaspar Taimsoole ning Tõnu Endreksonile, mida kohe ka katsetama asuti. Seni sõuti sakslaste Empacheril, mis peatreeneri sõnul on veidi erineva „jooksukultuuriga“.

„On hea, kui erinevad paadid on ühe malli omad. Need on detailid, mis suuresti treeningute kvaliteeti võivad mõjutada“, täpsustas Killing.

Kuidas on aga Filippiga suudetud toetustehinguni jõuda?

„Ühelt poolt on põhjuseks muidugi meie stabiilne ja tugev esinemine, teisalt aga saab kõik võimalikuks tänu headele suhetele“, märkis Killing, viidates sellega Baltimaades paadifirma toodangut edasimüüva Penteeri pealiku Mihkel Klementsovi tänuväärsele panusele.

Lisaks neljasemeestele on Portugalis harjutamas pärnakad Sten-Erik Anderson, Geir Suursild ning Tallinna mees Oskar Kuzmin. Koondislaste lihashooldusega tegelb füsioterapeut Liisbet Puust.

2016 Anderson ja Suursild Pocinhos POR foto Matti Killing
Sten-Erik Anderson (vasakul) ja Geir Suursild treeningul. Foto: Matti Killing

Pochinos on äsja lõppenud suur vihmaperiood, mistõttu jõevool on tavapärasest kiirem ja tülikam. „Nagu kevadine Tartu. Tuuled meid õnneks kimbutanud ei ole ning kui mõõdukam tuul puhubki, siis lainet siin ei teki“, kirjeldas treener ilmastikuolusid.

Kogu füüsiline keskkond ja sõudekeskuse tingimused on tipptasemel. Killingu sõnul on treenimiseks kõik olemas – 90 meetrit pikk ja korraga 60-le atleedile kasutamiseks mõeldud jõusaal, peagi ka ujula, mis pidavat töökorda saama veebruariks, mil sealkandis ollakse teist laagrit.

Saunagi lubatakse, aga selle mõnusid saab nautida hiljem – siis, kui katsetused saavad tehtud.  Uus sõudekeskus olevat eksklusiivne, personal sõbralik ja väga abivalmis.

„Puudustena saab välja tuua vabaaja veetmise võimaluste puudumise ning lähim pood asub 5 kilomeetri kaugusel. Ega meil seetõttu peale treenimise ja viinamarjade kasvatamise muud teha polegi“, muigas Killing.

teade

2015-2016 Telia sisesõudesari
ÜLDINFOJUHEND, TULEMUSED
DELFI TV

IV etapp 06.03.2016, Väike-Maarja

voistlus

Viimane kuu Veebruar 2016 Järgmine kuu
E T K N R L P
week 5 1 2 3 4 5 6 7
week 6 8 9 10 11 12 13 14
week 7 15 16 17 18 19 20 21
week 8 22 23 24 25 26 27 28
week 9 29


Uudised

SUURSPONSOR

 Telia Logo 

 

T O E T A J A D


EOK logo
Kultuurimin logo est

 

paf logo 

 BTA kindlustuse logo

freesport logo
 

 penteer logo

 

laine kylalistemaja logo

 

Treeneri tarkvara ja treeningpäevik - Sportlyzer

logo parnu sadam