Eesti sõudenelik kindlustas EMil avastardis koha medalisõitu

Vahur Mäe, toimetaja   |   25. apr. 2024, 20:25

Täna koitis Ungaris Szegedis Eesti koondisele tähtis päev: olümpiahooaja hakul EMil tehtud edukas avastart tõstis sinimustvalge sõudeneliku vägeva sõiduga otse medalimängu.

Rahule jäid nii treener kui spordimehed, sest hooaja hakul ei tea kunagi, milliseks vahekorrad rivaalidega kujunevad. Pealelõunal tehtud avastart näitas, et Mikhail Kushteyn (Narva SK Energia), Allar Raja (Pärnu SK Kalev), Tõnu Endrekson (Pärnu SK) ja Johann Poolak (Pärnu SK Kalev), said momentaalselt hea hoo üles ja näitasid 2000 meetrit pika distantsi teises pooles, et suudavad tõmbesse võimu juurdegi panna.

Eesti nelik eelsõidus (Foto: Detlev Seyb)

Juba algusmeetritest sai edu sisse brittide sõudenelik, kes tegi esimese stardi juba mõni nädala tagasi MK etapil Vareses. Eesti kvartett jõudis 500 meetri märki neljandana, ent hakkas seejärel pressima, tõustes peale poolt võistlusmaad teiseks. Vahepeal medalikonkurentsis olnud Ukraina langes teiselt neljandaks ja esimesel veerandil Eestit edestanud Šveits oli finišile vastu minnes kolmas.

Juba mullu olümpiapileti kindlustanud Suurbritannia tagas 5.42,07ga võidu, eestlased ponnistasid lõpuni teisena, aeg 5.43,2. Joone alla ehk vahesõitu langesid olümpiapääsmega Šveits (5.43,49), Ukraina (5.47,70) ning kahvatult esinenud Tšehhi (5.56,24).

Eesti koondise juhendaja Veikko Sinisalo tunnustas hoolealuseid ja pidas avastarti kordaläinuks.

„Näitasime stardist lõpumeetriteni tasemel sõitu,“ rääkis treener, kelle hinnangul oli aegki võrreldes teise eelsõiduga samast klassist.

Teise sõidu põhijõududeks olid otse finaali edenenud Poola (5.41,46) ja Itaalia (5.43,55), vahesõidust lähevad uut võimalust otsima Holland (5.45,67) ja Rumeenia (5.48,19). Koduveel võistelnud Ungari pidi võistluse pooleli jätma, kuna nende paat ei vastanud kaalunõuetele.

Eesti neliku staažikaim liige, juunis 45 aastaseks saav Tõnu Endrekson jäi esimese sõiduga silmnähtavalt rahule.

„Vahetult enne poolele maale jõudmist tegime 20 kiiremat, mis mõjus hästi,“ rääkis kahekordne olümpiamedalist, kelle hinnangul polnud esimeses sõidus mõistlik bluffima minna.

„Vastastega pokkerit mängida pole mõtet, sest kui sa oled esimeses stardis, ei pruugi sul olla tiimi võimetest täit ülevaadet ja siis loeb enda jaoks paika pandud üldine pilt,“ ütles tituleeritud sõudja.

„Sõitsime nii, nagu ette nägime ega lasknud end esimesel 500 meetril verest välja viia,“

Enam kui 30 aastat sõudmisele pühendunud Eesti spordi suurkuju on legendaarses aerutajate Mekas Szegedis esimest korda ning oli stardi eel enda sõnutsi üsna murelik.

„Kuna võistluskanal ja soojenduseks mõeldud ala asuvad kõrvuti, olles omavahel väikeste kanalitega ühendatud, surus trassile teatud kohtades lainet,“ tõdes spordimees, kelle sõnul siiski keerulisi olukordi ei tekkinud.

Szegedis valitsevad heitlikud ilmaolud, ent laupäevaks, mil toimub neljapaatide finaal, peaks ilmajaama infole tuginedes soojemaks minema ja tuul vaibuma. Medalisõit on Eesti aja järgi kavas kell 15.40.

Kogu võistluste infoga saab tutvuda siin.