Eesti SõudeliitSõudmineVõistlusedReeglidPublikatsioonidToetajadGalerii
     

Vahur Mäe, toimetaja

Möödunud nädalavahetusel, 27.-28. juunil, toimusid Trakais eestlaste osalusel rahvusvahelised „Merevaigust Aeru“ sõudmisvõistlused.

Eestit esindav sõudjatering oli lai, ulatudes klubide noortest ja veteranidest maailmameistrivõistlusteks valmistuvate tippudeni. Sõudeliidu kodulehekülg toob esile medalivõitjad ning MM-koondislaste tulemused.

Kindlasti väärib märkimist, et Eesti paarisaeru neljapaat on saanud end võrreldes hooaja algusega paremini liikuma, tõestades seda pühapäeval väga tugeva Leedu kvarteti alistamisega. Kaspar Taimsoo, Tõnu Endrekson, Allar Raja ja Andrei Jämsä on olnud hädas ladusa koostöö leidmisega ning Trakai-võistlus pidi näitama, kas vahepeal kodus tehtud treeningud on andnud tulemust. Võib öelda, et on.

Kuigi esimesel distantsipoolel suutsid leedulased Mascinskas, Ritter, Adomavicius ja Jancionis ligi 3-sekundilise edu sisse sõita, tõstsid eestlased tempot ning suutsid tugeva esitlusega napilt finišis paremad olla. Aegadeks märgiti vastavalt 5.44,74 ja 5.45,22. Vähetähtis ei ole fakt, et Leedu koosseis oli mais toimunud Euroopa meistrivõistlustel finaalis viies. Nelikust puudus toona vaid Ritter.

Prantsusmaal toimuvatel tiitlivõistlustel startivad Tõnu Endrekson ja Andrei Jämsä võtsid vahelduseks nõuks sõita ka ühepaate. Neist Endreksonil läks paremini, sest tagatud sai pääs finaali. Seal oli pärnakas maailma eliiti kuuluva leedulase Mindaugas Griskonise (6.45,86) ning teiste koduvetel võistlevate leedulaste järel ajaga 6.59,12 viies. Andrei Jämsä laeks jäi B-finaal, mille ta lõpetas Leedu esindaja Sigitas Klerauskase järel tulemusega 7.07,74 teisena ning oli kokkuvõttes kaheksas.

Meeste paarisaeru kahepaadil võistlesid Sten-Erik Anderson ja Kaur Kuslap. Eestlased jäid küll tulemusega 6.15,44 neljandaks, ent seda üsna napilt. Võidu resultaadiga 6.05,64 jätsid kodupinnale väga heasse vormi tõusnud Rolandas Mascinskas-Saulius Ritter. Neile järgnesid tugevad lätlased Gints Zunde-Dairis Adamaitis (6.13,95) ning rahvusvahelistel regattidel osalevad leedulased Dominikas Jancionis-Aurimas Adomavicius (6.14,06).

Laupäeval tõi Eestile ainsa kuldmedali noortest koosnev paarisaeru neljapaat, kes alistas Leedu ja Läti konkurendid. Paatkonda kuulusid Oskar Kuzmin, Markus Ritson, Erik Amor ja Daniel Liik. Kergekaalu paarisaeru kahepaadil startinud Andres Nöps ja Kermo Randmäe võitsid tulemusega 6.40,86 hõbemedali, jäädes napilt alla vaid Poola duole (6.39,92). Edukad olid mõlemad naiste kaheksapaadidki – Pärnu Sõudeklubi oktett koosseisus Kätlin Strikholm, Karoline Lünekund, Annabel Aron, Greta Jaanson, Liisu Mitt, Nora Küüts, Mona Küüts, Jessika Scholz ja Tea Miilberg finišeerus urkainlannade järel 6.42,18ga hõbedal ning SAK Tartu, Narva Spordikool „Energia“ ja Pärnu Sõudekeskus Kalevi koondvõistkond rivistuses Karmen Alnek, Aliide Vainikko, Leena Kattel, Kadi Ainsaar, Karoli Loot, Kaisa Pajusalu, Marliis Reinkort ning Polina Varšavskaja lõpetasid 6.46,03ga kolmandana.

Kaisa Pajusalu ja Marliis Reinkort olid paarisaeru kahepaadil 7.13,90ga teised. Seejuures osalesid sõidus ka mullused MM-i 4. koha omanikud ning äsja Euroopa meistrivõistlustel hõbeda võitnud leedulannad Donata Vistartaite-Milda Valciukaite. Mõistagi oli nende edu – 6.44,86 – Pajusalu ja Reinkorti ees staatuse vääriline.

Tallinlasest sõudespinningu eestvedaja Aleksei Lipintsov näitas kergekaalu ühepaadil väärikat tulemust, olles 7.35,13ga kolmas. Poodiumi kõrgemad kohad hõivasid koduvetel võistlevad leedulased.

Naiste roolijata neljapaadil platseerusid esikolmikusse kaks Eesti kvartetti. 7.18,08ga finišeerunud leedulannade järel lõpetasid Pärnu Sõudeklubi (7.19,27) ning Pärnu Sõudekeskus Kalevi ja lätlannade segavõistkond (7.27,43). Paatkondadesse kuulusid Mona Küüts, Nora Küüts, Liisu Mitt, Jessika Scholtz ning Ulvi Lutoškin, Renate Line, Tatjana Jaanson, Vita Antone.

Pühapäev tõi eestlaste kontole medalilisa. Lisaks eelnevalt mainitud meeste paarisaeru neljapaadile võitis „Merevaigust Aeru“ ka naiste kvartett. Paatkonda kuulusid Kristel Tohu, Kreete Koovit, Erli Mat ja Marliis Reinkort. Ka Aleksei Lipintsov oli taas pildil, korrates laupäevast pronksmedalivõitu.

Ka läks hästi meie roolijata kahepaatidel. Nii Karoli Loot-Jessika Scholz kui ka Rasmus Tensing-Joonatan Kama võitsid pronksmedali.

Sten-Erik Anderson ja Kaur Kuslap olid tasemel ning võtsid leedulaste Galisanskise-Dziaugyse (6.19,83) ja lätlaste Zunde-Adamaitise (6.20,39) järel tulemusega 6.26,04 pronksi.

Andres Nöps ja Kermo Randmäe olid pühapäeval veelgi edukamad, sest võtsid esimeses sõidus neid võitnud poolakatelt ajaga 6.42,60 revanši.

Vahur Mäe, toimetaja
Fred Killing, foto
ERR'i video

Läinud laupäeval, 20. juunil, toimus Pärnu Vana silla lähistel ainulaadne veesportlaste vastasseis, kus 500 meetri sprindidistantsil ristasid piigid aerutajate ja sõudjate tippudest moodustatud ja Rio olümpiapiletit jahtima asuvad neljapaadid.

„Kes keda?“ formaadis võistlusi on peetud erinevate spordialade vahel, ent varasemast pole teada sõudjate ja aerutajate omavahelise mõõduvõtu toimumist. Watergate’i veefestivali ja Pärnu suve avamise puhul toimunud „Watergames’il“, aga just seda spordipublik nägi.

2015 sõudjad vs aerutajad Watergateil Fred Killingu foto

Rohkem kui paarisaja pealise publiku kaasaelamisel toimunud heitlus pakkus pinget sisuliselt lõpumeetriteni. Nii nagu ennustada võis, olid stardis kiiremad aerutajad - Kaspar Sula, Kristjan Oras, Tarmo Tootsi ja Kaarel Alupere.

Sõudenelikul õnnestus poolel distantsil juhtima asuda ning lõpus ligi 4-sekundilise eduga Vana silla juures võitjana finišeeruda. Kuigi algselt pidi rivis olema MM-iks valmistuv nelik Taimsoo, Endrekson, Raja ja Jämsä, jäi randmevigastust raviv Raja kõrvale ning teda asendas Joosep Laos.

Vahur Mäe, toimetaja

Eeloleval laupäeval, 20. juunil, leiab Pärnu Vana silla juures aset omanäoline spordisündmus, kus põnevust pakkuval 500 meetri sprindidistantsil ristavad piigid aerutajate ja sõudjate neljapaadid.

„Kes keda?“ formaadis võistlusi on peetud erinevate spordialade vahel, ent varasemast pole teada sõudjate ja aerutajate omavahelise mõõduvõtu toimumist. Watergate’i veefestivali ja Pärnu suve avamise puhul toimuval „Watergames’il“, aga just seda spordipublik näeb.

Kell 14.00 Pärnu Sõudeklubi kohalt startiv võistlus toob aerutamise neljasüstal veele Eesti edurivi koosseisus Kaspar Sula, Kristjan Oras, Tarmo Tootsi ja Kaarel Alupere. Sõudjatest astuvad neile vastu maailmameistrivõistlusteks valmistuvad Kaspar Taimsoo, Tõnu Endrekson, Andrei Jämsä ja Allar Raja.

Kaasa teeb ka teine sõudenelik – Kaur Kuslap, Sten-Erik Anderson, Geir Suursild ja Joosep Laos.

Võistluse üks korraldajatest, Joosep Karlson, ennustas sõidust tasavägist võistlust. „On teada, et kiiremini stardivad aerutajad. Seejärel, distantsi keskel, on nobedamad sõudjad. Kõik võib jääda lõpumeetrite otsustada“, lisas ise tipptasemel kanuuaerutamisega tegelev Karlson sündmuse eel põnevust.

Watergames’i programm sisaldab endas kõike muudki kaasahaaravat. Lisaks tippude heitlusele selguvad Härra ja Proua Ergomeeter, võetakse mõõtu köieveos ning Vallikääru aasalt näeb veesportlaste sprindivõistlust.

Vahur Mäe, toimetaja

Möödunud laupäeval, 13. juunil, peeti Harku järvel sõudmise Eesti sprindimeistrivõistlusi. Meistriteks krooniti Kaspar Taimsoo ja Kaisa Pajusalu.

250 meetri distantsil võitis 47,9ga kuldmedali kahel eelnevalgi aastal valitsenud viljandlane Kaspar Taimsoo. Järgnesid pärnakad Joosep Laos 48,5 ning Pekingi olümpiahõbe Tõnu Endrekson 49,1ga. Tugeva etteaste tegi ka kergekaallane Andres Nöps, kes eelsõidus üllatas Endreksoni võitmisega, kuid pidi finaalis siiski 50,1ga vanameistri paremust tunnistama ning sai 4. koha.

Juba kolmandat aastat järjest võidutses naiste seas pärnulanna Kaisa Pajusalu, kellele kulla tagas aeg 54,4. Hõbemedal kuulus 56,3ga tartlannale Marliis Reinkortile ning pronks viljandlanna Krete Koovitile (56,6).

Teisi tulemusi

Tüdrukute B-klassi ühepaat: Kristel Gustavson, Pärnu Sõudekeskus Kalev (1.05,8)
Poiste B-klassi ühepaat: Rasmus Pihu, Viljandi Sõudeklubi (53,3)
Tüdrukute A-klassi ühepaat: Karoline Lünekund, Pärnu Sõudeklubi (1.02,1)
Poiste A-klassi ühepaat: Marko Laius, Pärnu Sõudekeskus Kalev (49,4)
Poiste A-klassi roolijata kahepaat: Rasmus Tensing/Joonatan Kama, TÜASK (50,0)
Meeste roolijata kahepaat: Reigo Pihlak/Urmas Hein, SAK Tartu (47,8)

Vahur Mäe, toimetaja

Läinud pühapäeval, 31. mail, kulmineerusid Poolas Poznanis sõudmise Euroopa meistrivõistlused. Kummalgi Eesti paatkonnal finaali pääseda ei õnnestunud. Parima koha eest hoolitses paarisaerunelik, saavutades ajaga 5.50,02 B finaalis teise, kokkuvõttes kaheksanda koha.

2015 ERCh Poznan logo

B finaali võitis ajaga 5.47,66 Šveitš. Esimesel 500 meetril veel neljandana liikunud Eesti tõusis distantsi teises pooles kaks kohta ning finišeerus 5.50,02ga teisel kohal. Järgnesid Norra (5.51,42), Prantsusmaa (5.52,97) ja Tsehhi (6.03,68).

Euroopa meistriks krooniti Venema, Ukraina ja Suurbritannia ees.

Koondise peatreeneri Matti Killingu hinnangul nendel tiitlivõistlustel paati jooksma ei saadud. Kui arvestada aegu ja võrrelda, siis enam-vähem õnnestus vahesõit, kus jagati finaalipileteid, sest eelmise aasta MM-medallistide Ukraina ja Saksamaaga vahet ülemäära suureks ei lastud.

„Paar-kolm sekundit jäi puudu. See miinus on vaja edaspidi katta ning hakkame kodus analüüsima, kust varu leida. Üks mõte on ka kaasata sõudmise biomehhaanikaga tegeleva Valeri Klešnjovi abi ning teostada mõõdikute abil sõudetehnika analüüs“, seletas Killing.

Hetkel on ka küsimus MM-i eelse ettevalmistustöö läbiviimises. Võimalik, et järgmised MK-etapid Vareses Itaalias ja Šveitšis Luzernis jäetakse vahele ning keskendutaks kodusele tööle.

„Hakkan kohe uurima, mida leedulased plaanivad. On võimalik, et kui nende finaali jõudnud neljapaat võistleb kodusel „Merevaigust Aerul“ , ei näe ma põhjust kaugele maale tugevaid võistlusi otsima minna.

teade

Viljandi Paadimees: stardiprotokoll
*
26-28.06.2015 , Trakai
Merevaigust Aer
, TULEMUSED:
R: Eraldistardid
L: Eelsõidud
L: Finaalid
P: Eelsõidud
P: Finaalid
Veteranid
*

MUDELAJAD 2015

voistlus

Viimane kuu Juuli 2015 Järgmine kuu
E T K N R L P
week 27 1 2 3 4 5
week 28 6 7 8 9 10 11 12
week 29 13 14 15 16 17 18 19
week 30 20 21 22 23 24 25 26
week 31 27 28 29 30 31


Uudised

SUURTOETAJAD

2015 EMT Elion logo
EOK logo
Kultuurimin logo est

Alecoq_logo_2011

 

TOETAJAD

logo parnu sadam BTA kindlustuse logo
freesport logo laine kylalistemaja logo
Treeneri tarkvara ja treeningpäevik - Sportlyzer penteer logo