Eesti SõudeliitSõudmineVõistlused ja tulemusedReeglidPublikatsioonidToetajadGalerii
     

Vahur Mäe, toimetaja

Laupäeval, 28. novembril, startis 6000 meetri Eesti meistrivõistlustega kohalik sisesõudmise hooaeg, kulmineerudes Tõnu Endreksoni ja Allar Raja poolt antud põnevusetendusega.

Viljandis toimunud EMT-Elioni nime kandval pikamaasõudmise jõuproovil startisid teiste seas ka eliitneljapaati kuuluvad, 2016. aastal Rio olümpiamängudele riiki esindama sõitvad Tõnu Endrekson, Allar Raja, Kaspar Taimsoo ja Andrei Jämsä. Tõenäoliselt kandis endas suurimat pinget mullune meister Tõnu Endrekson, sest vanameister oli teadlik üha paremasse vormi tõusva Raja sitkusest ning ambitsioonist teda ükskord edestada.

Juba algusmeetritest kujunes medalisõit Endreksoni ja Raja vaheliseks arveteklaarimiseks, neile sekundeeris siiski jõuliselt ka Andrei Jämsä.

Siiski õnnestus Endreksonil meistritiitel enesele kindlustada ning seda vaid paar sekundit parema ajaga kui mullu – 18.49,2. Võrreldes eelmise aastaga tegi märgatavalt parema sõidu hõbeda võitnud Allar Raja, saades kirja 18.52,7. Meenutuseks, et 2014. aastal Rajale hõbeda taganud resultaat oli palju nõrgemast puust - 19.00,2. Pronksi ajaga 19.00 pälvis ka mullu samal kohal finišeerunud Jämsä. Seejuures väärib märkimist, et Jämsä varasem tulemus oli märgatavalt nõrgem – 19.28,3.

Alla 20 minuti piiri suutsid ponnistada ka Kaspar Taimsoo (19,28,6), Sten-Erik Anderson (19.33) ja üllatuse serveerinud, 1996. aastal sündinud tallinlane Martin Kivilo (19.45,8).

Võitja Endrekson hindas sõitu väga raskeks ning tunnistas, et selles oli peamiselt süüdi paadikaaslane Raja. „Võtsin eesmärgiks stabiilse rütmi ja tugevuse saavutamise ning parasjagu selle varuga, et püsiksin Allarist eespool. Nägin lõpus, et meie vahe oli vaid 26 meetrit. Just pingelise konkurentsi tõttu on seekordne meistrikuld kõrge hinnaga“, kinnitas värske tiitliomanik.

Naiste klassis võitis oma esimese pikamaakulla mullune pronks, Sõudespinningu esindaja Tiina Kapten, saades ajaks 22.23,5. Järgnesid pärnulanna Liisu Mitt 22.52,1 ning Viljandit esindav Erli Mat 23.08,1.

Kergekaaluklassis tulid riigi meistriteks distantsi 20.55,5ga läbinud tartlane Karl-August Ruusalepp ning tallinlanna Karmen Alnek (23.58,7).

Sõudmist võistlustasemel mitteharrastanute konkurentsis, ehk vabaklassis, auhinnati meistritiitliga Crossfit Tartu liige Liina Raidma (24.59,4) ning Spordiklubi Fira esindaja Ain Alterman (20.34,1).

Kuni 16-aastaste tüdrukute konkurentsis (B klass) võidutses narvalanna Kristina Zeljukanova (24.10,9) pärnulannade Greta Jaansoni (24.21,9) ja Annabel Aroni (24.44,2) ees. Poiste samas vanusegrupis võitis 21.25,4ga meistrikulla Tallinna Sõudeklubi liige Kristjan Lindsalu. Järgnesid narvalane Nikita Gorlov 21.49,6ga ning 22.03,6ga viljandlane Rasmus Pihu.

Põnevaks kujunes neidude A vanusegrupi võistlus, sest tiitli saatuse otsustasid Kärolyn Mäesaar ja Leena Kattel alles lõpumeetritel. 23,11,2ga jäi peale mullu veel B klassis võistelnud ning meistriks kroonitud viljandlanna Mäesaar. SAK Tartu atleedi 23.14,3 oli väärt hõbedat ning kolmandaks tulemusega 24.28,5 platseerus pärnulanna Kristel Gustavson.

Noormeeste A vanuserühmas tagas 20.23ga tiitli pärnakas Margus Kodasma, kellele järgnesid klubikaaslane Martin Rahuoja 20.39,7ga ning narvalane Mihhail Kuštein 20.55,2.

Veel võitjaid:

Naisveteranid 27-35: Regina Sikk, Väike-Maarja, 25.27,6
Naisveteranid 36-42: Sirli Kruusmaa, Sõudespinning.ee, 23.56,2
Naisveteranid 43-49: Linda Meiesaar, Viljandi Sõudeklubi, 26.05,3
Naisveteranid 50+: Tatjana Jaanson, Pärnu Sõudeklubi, 24.07,9
Meesveteranid 27-35: Indrek Vait, Sõudespinning.ee, 20.32,1
Meesveteranid 36-42: Marko Kadakas, Sõudespinning.ee, 21.10,3
Meesveteranid 43-49: Aivar Jürgenson, Kalevi Jalgrattakool, 21.02,6
Meesveteranid 50-59: Ants Einsalu, Väike-Maarja, 20.45,9
Meesveteranid 60+: Madis Lõhmus, 21.41,5
Parasõudmine LTAM: Sergei Turov, Spordiklubi Meduus.

EMT-Elioni sõudesari koosneb neljast etapist. Järgmise osavõistlusena on kavas 19. detsembril Pärnus toimuvad maakonna meistrivõistlused ning vastavalt jaanuaris-veebruaris peetavad „Alfa“ ja 2000 meetri Eesti esivõistlused.

Vahur Mäe, toimetaja

Eesti Olümpiakomitee (EOK) tunnustas esmaspäeval, 23. novembril, toimunud pidulikul tänuõhtul 2015. aasta teises pooles Eestile edu toonud sportlasi, kelle seas olid ka maailmameistrivõistlustel pronksi võitnud paarisaerulise neljapaadi liikmed, nende treener Matti Killing ning mitmeid tiitleid võitnud sõudeveteranid.

Vastuvõttu võõrustanud EOK president Neinar Seli rõhutas tänukõnes tippspordi tähtsat rolli eeskujude andmisel ning pidas oluliseks medalivõitjate panust riigi visiitkaardi kujunemisel.

EOK parimate sportlaste tunnustamine 2015
Foto: Joosep Martinson

„Sport ja saavutused on iga riigi jaoks oluline visiitkaart, tänu millele osatakse Eestit üha enam maailmakaardilt üles leida“, märkis Seli ja jätkas tippude tunnustamisega: „Teie eeskuju innustab tuhandeid noori, meie tulevasi tipptegijaid, treeningutega alustama ja tervislikult elama“.

EOK teatel on Eesti sportlased selle aasta 11 kuuga võitnud täiskasvanute, noorte ja juunioride rahvusvahelistelt tiitlivõistlustelt 149 medalit 29 spordialal. Seejuures on kuldmedaleid kogunenud 37, hõbedat 36 ja pronksi 76 auhinna jagu.

Tugeva panuse tänavusse medalisaaki andis sõudmise paarisaeruline neljapaat rivistuses Andrei Jämsä, Allar Raja, Tõnu Endrekson ja Kaspar Taimsoo, saavutades Prantsusmaal Aiguebelette’i järvel peetud maailmameistrivõistlustel Saksamaa ja Austraalia järel pronksmedali. Nii lõppes aastaid kestnud sõudjate medalipõud ning nelik koos treener Matti Killinguga saab pingevabamalt keskenduda 2016. aasta Rio olümpiamängudeks.

Tänuõhtule kutsuti teiste seas üheksa sõudeveterani, kes võitsid Belgia linnas Hazewinkelis toimunud World Masters Regatta'l arvukalt kuldmedaleid. Tänu pälvisid Ulvi Lutoškin, Piret Silm, Marju Hein, Katre Pind, Siret Saarsalu, Indrek Salk, Urmas Hein, Tanel Kliiman ning Lauri Pind.

Vahur Mäe, toimetaja

Laupäeval, 31. oktoobril, toimus Šveitsi pealinnas Bernis Eesti parimate osavõtul rahvusvaheline Armada Cup, kus eestlaste edukaim oli 14. kohal lõpetanud Allar Raja.

armada cup logoPärnakast paarisaeru neljapaadi liige Raja võitis Armadal 2008. aastal ning on kordi finišeerinud esikümnes. Täna ligi 9-kilomeetrisel distantsil Wohlenseel nii hästi ei läinud, sest rohkem ja vähem tuntud rivaalid olid oluliselt nobedamad. Raja finišeerus tulemusega 34.44,99 14. kohal.

Nii, nagu mullu, rändas võidutrofee ja ühes sellega ka 1500 šveitsi franki auhinnaraha Damir Martiniga Horvaatiasse. 33.16,39ga finišeerinud Martinile, kes on ka 2013. aastal Horvaatia paarisaerunelikuga MM-kulla võitnud, järgnesid 5-kordne maailmameister ja Londoni olümpiavõitja Mahe Drysdale Uus-Meremaalt (33.40,73) ning eelmise aasta 4. koha nüüd pronksi vastu vahetanud Portugali pikkade distantside spetsialist Pedro Fraga (33.48,10).

Esikümnesse mahtus ka 34.20,45ga 9. koha saanud legendi staatuses kahekordne olümpiavõitja norralane Olaf Tufte.

Paremuselt teine eestlane oli 34.58,87ga pärale jõudnud Tõnu Endrekson. Üsna napilt Endreksoni ette mahtus ühepaadi 4-kordne maailmameister tsehh Ondrej Synek (34.49).

Ka Andrei Jämsä võib etteastega rahule jääda, sest ei jäänud kodumaistest rivaalidest ja paadikaaslastest kaugele – 35.11,88 tagas Pärnu Sõudeklubi mehele 19. koha.

Eestisse toodi ka kaks auhinnalist kohta. Üle mitme aasta sõudetreenerina tegutsema asunud Tatjana Jaanson oli ajaga 44.38,13 nooremate naisveteranide liider. Jaansonide pere noorim, tütar Greta, sõudis end aga alla 17-aastaste neidude konkurentsis tulemusega 45.10,06 hõbedale.

Vahur Mäe, toimetaja

Eeloleval laupäeval, 31. oktoobril, võisteldakse Šveitsi pealinnas Bernis rahvusvaheliselt tuntud Armada Cup’il. Eestist lähevad enne kolmeks nädalaks Horvaatia laagrisse suundumist end testima enamus tippudest, teiste seas paarisaeru neljapaadi liikmed.

armada cup logoVõistluste kodulehekülje teatel on ligi 9-kilomeetrisele distantsile praeguseks registreeritud 291 ühepaadisõudjat, mis on ka läbi aegade suurim osavõtjate arv. Eesti sõudjate jaoks on Armada Cup aastate pikkune traditsioon ning hea võimalus hooajalõpu vormi realiseerida. Sündmusele lisab alati kaalu maailma paremiku kohalolek.

Tänavuse võistluse edurivi on võimas. Teiste seast leiab mulluse võitja ja 2013. aastal Horvaatia paarisaeruneliku koosseisus maailmameistriks kroonitud Damir Martini, uusmeremaallasest 5-kordse maailmameistri ning Londoni olümpiavõitja Mahe Drysdale’i, 4-kordse MM-kulla, tsehhi Ondrey Syneki, legendi staatusesse tõusnud ja Rio olümpiamängude järgselt pika karjääri tõenäoliselt lõpetava norralase Olaf Tufte jpt.

Kodumaisest paremikust on rivis kõik neljapaadi liikmed. Neist parim stardinumber (5) on 2008. aastal koguni võitjana ja mullu 6-ndana lõpetanud Allar Rajal. Tõnu Endrekson läheb veele numbri alt 7. Lisaks Kaspar Taimsoole (number 34), on stardis Andrei Jämsä (42) ja paarisaeru kahepaadisõudja Sten-Erik Anderson (27).

Samas leiab stardirivist ka Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi ja Pärnu Sõudeklubi noorsõudjaid.

Peale võistlust suundub peatreener Matti Killingu treenitav tippude grupp kolmeks nädalaks Horvaatiasse Skradinisse. Sealt loodetakse veetreeninguteks soodsaid ilmaolusid ning alustatakse järgmisel aastal toimuvateks olümpiamängudeks baasettevalmistusega.

Vahur Mäe, toimetaja

Pärnakas Randel Peerna ja Türil elav Siim Sarapuu on parasõudjad, kes pühendunud ergomeetrisõudjatena on vallutanud mitmeid märgilise tähendusega eesmärke. Möödunud laupäeval langeks nende saagiks järjekordne - 24 tunni sõidu maailmarekord.

Kui mullu paistsid visad tegijad silma 100 kilomeetri tandemsõidus, ehk et läbisid ümmarguse ja mõnetigi psühholoogilise tähendusega vahemaa kordamööda ja vaheldumisi sõudes, siis tänavune eesmärk sai püstitatud hoopis kõvemast puust. Pool aastat ränkrasket ja sihipärast treenimist ning mehed olid valmis Türi Ühisgümnaasiumi võimla jõusaalis oma sisu tõestama ööpäeva ringselt masinal sõudes.

2015 Peerna Sarapuu 24h tandemi WR
Sarapuu ja Peerna ülipingutuse eel. Foto: Türi Sõudespinning

Igal juhul ei pidanud kaasa elama tulnud sõbrad ja tuttavad pettuma, sest eelnevalt välja reklaamitud maailmarekord tõesti ka sündis. Võistluse määrustepärasust Türil vaadelnud sõudespinningu spetsialisti Aleksei Lipintsovi sõnul saadi Concept 2 peakorterist 27. oktoobril ka kinnitus, et rekord on fikseeritud ning Peerna ja Sarapuu on esimesed parasportlased, kes 24 tundi järjest sõuda jaksanud.

„Mõistagi püstitati ajalisele tähisele lisaks ka sama klassi distantsirekord ning uus number, veidi üle 261 kilomeetri, räägib iseenda eest“, märkis Lipintsov. Nüüd on täpne number 261190 meetrit.

Pingutusega üle 14 tuhande kilokalori kulutanud Sarapuu rääkis, et jätkamisega motivatsiooniprobleeme polnud. „ Muidugi oli meil raske, eriti öötundidel, kuid mõte rekordist ja lubadused avalikkusele sundisid meid korralikult pingutama“, teadis rahulolev atleet.

Visa treenijana tuntud ning nooruses oma puudest tulenevalt peaaegu et ratastooliga leppima pidanud Peerna kaotas pingutusega 6 kilo ning kurtis samuti, et öösel saabusid raskeimad ajad. „Kui aga valgeks hakkas minema, saime mineku kontrolli alla ja nii ta tuli“, selgitas paraatleet murrangulist hetke.

Rekordiprojektile panid õla alla Kyäni, Polar, Concept 2, Türi vald, Türi Ühisgümnaasium, Alliku Grupp, Raap Ehitus, Sportland, PostiPoisi OÜ, bwt, Taure, Eesti Kultuurkapital, ja Premia. 

teade

2015-2016 EMT-Elion sisesõudesari
I etapp   28.11.2015, Viljandi
TULEMUSED
*
II etapp  19.12.2015, Pärnu
III etapp 30.01.2016, Tallinn
IV etapp 06.03.2016, V-Maarja
ÜLDINFOJUHEND
*
2016 Kalender PDF

voistlus

Viimane kuu November 2015 Järgmine kuu
E T K N R L P
week 44 1
week 45 2 3 4 5 6 7 8
week 46 9 10 11 12 13 14 15
week 47 16 17 18 19 20 21 22
week 48 23 24 25 26 27 28 29
week 49 30


Uudised

SUURSPONSOR

2015 EMT Elion logo

 

 

T O E T A J A D


EOK logo
Kultuurimin logo est

 

paf logo 

 BTA kindlustuse logo

freesport logo
 

 

Port Artur valge logo

penteer logo

 

laine kylalistemaja logo

 

Treeneri tarkvara ja treeningpäevik - Sportlyzer

logo parnu sadam

Alecoq_logo_2011