AvalehtOrganisatsioonSõudmineVõistlused ja tulemusedRegulatsioonidPublikatsioonidToetajadGalerii
     

Vahur Mäe, toimetaja

Rio olümpiamängudeks hoogu koguv paarisaeru neljapaat ning sinna läbi kvalifikatsiooniregati ihkav kahepaat stardivad eeloleval nädalavahetusel Brandenburgis Saksamaal peetavatel Euroopa meistrivõistlustel.

2016 ERCHKoondise peatreeneri Matti Killingu sõnul saadetakse Kaspar Taimsoost, Tõnu Endreksonist, Allar Rajast ja Andrei Jämsäst moodustatud kvartett võistlustulle olümpiamängude eel tugevate startide saamiseks.

Neljapaate on stardis kaheksa. Seejuures teevad kaasa kõik mullused finalistid: kuld, hõbe ja pronks – Venemaa, Ukraina ning Suurbritannia, lisaks Poola, valitsev maailmameister Saksamaa ning eelmisel aastal maailmameistrivõistluste finaalis kuuendaks platseerunud Leedu, aga ka Tsehhi noor nelik.

Neljapaatide eelsõidud on Eesti aja järgi kavas 6. aprillil kell 14.25 ja 14.30. Juhul, kui Eesti võistkond otse edasi finaali ei peaks pääsema, avaneb uus võimalus läbi laupäevase (kell 13.35) vahesõidu. Otsepääsu finaali tagab sõidu liider, teised jätkavad läbi vahesõidu, kust neli esimest saavad pühapäevasesse finaali stardikoha.

2016 M4x MKI Varese eelsõit foto Fred Killing
Neljapaadi seni viimane etteaste MK etapil Vareses (Itaalia). Foto: Fred Killing

Suur ja pingeline katsumus ootab ees värskelt moodustatud paarisaeru kahepaadikoosseisu Sten-Erik Anderson ja Oskar Kuzmin. 25-aastane sintlane Anderson on eliitvõistluste karastusega, ent temast paar aastat nooremal Tallinna mehel Kuzminil selline kogemus puudub. Peagi selgub, kas duol õnnestub läbi imepisikese nõelasilma olümpiamängudele pääseda ning Brandenburgis toimuv saab meeste jaoks olema eelproov mai lõpus Luzernis sõidetavaks kvalifikatsiooniregatiks.

Meistrivõistluste ülesandmislehelt leiab 17 paatkonna nimed. Tiitlivõistlused on oma nime kuhjaga väärt, sest kohale on tulemas valitsevad maailmameistrid ning esimesena maailmas 2000 meetrit alla kuue minuti sõudnud horvaadi vennad Valent ja Martin Sinkovic, mullused EM-i kuldmedallistid ning MM-i neljandad – sakslased Marcel Hacker ja Stephan Krüger, eelmise aasta sama võistluse medalipaatkonnad Prantsusmaa ja Ukraina ning arvukalt teisi tugevaid ekipaaže.

Eelsõitudega starditakse 6. aprillil ning need on kavas kell 12, 12.05 ja 12.10. Võistlussüsteem näeb 16 kuni 18 startija puhul ette, et igast sõidust kaks esimest pääsevad poolfinaalidesse, ülejäänutel aga on kohustuseks läbida vahesõit, mis annab neile uue võimaluse kvalifitseerumiseks. Vahesõit on kavas sama päeva pealelõunal kell 13.35.

Brandenburgis on stardis 34 riiki rohkem kui 500 atleediga. Algusega kell 13.15 toob pühapäevased finaalsõidud Eesti spordisõbrani ETV 2.

Vahur Mäe, toimetaja

Läinud pühapäeval, mil Tartus toimusid hooaja avavõistlusena Emajõe karikavõistlused, lükati samas jõele ka tudengite kaheksapaadid, kes võtsid mõõtu üliõpilaste kevadpäevade raames korraldatud matškohtumises.

Aerud ristasid Tartu Ülikool ning viimastel aastatel Eesti Maaülikooli asemel veele lubatud Tallinna Tehnika Ülikool. Võistluste ühe projektijuhi, Heigo Tiidemaa, sõnul kujunes võistlus põnevaks ja väga tasavägiseks, kuna selge liider hakkas end näitama alles viimasel kilomeetril.

2016 Tudengite 8 kohtumine. pildil TTÜ foto Heigo Ilves
Tartu Ülikool võistlustules. Foto: Heigo Ilves

„Tallinlased said stardist kerge edu ning suutsid Tartu Ülikooli terve distantsi vältel kontrollida. Samas tuleb mainida, et rahvusvaheliste võistluste ambitsiooniga TTÜ alustas ühist ettevalmistust juba talvekuudel, ent tartlaste paadis leidus mitu meest, kes võistluse raames alles veehooaja avasid“, märkis Tiidemaa.

Kuna viimasel kolmel aastal on võistlusolukorras paraku alati paate rikutud ning kallile inventarile liiga tehtud, toodi peakohtuniku Priit Purge otsusega finiš Atlantise eest Kaarsilla alla.

Tiidemaa sõnul on Atlantise esine kiirevooluline kurv olnud kurjajuureks ning otsus sümboolselt distantsi vähendada oli õigustatud.

Lõpuks paadi pikkusega võitnud TTÜ ridades sõudsid Madis Salumäe, Kaarel Kuslap, Markus Ritson, Martin Kivilo, Oskar Kuzmin, Geir Suursild, Kaur Kuslap ja Sten-Erik Andreson. Vältimaks eelpool mainitud kahjusid, usaldati roolijaamet kohalikke olusid tundvale Tiidemaale.

Tartu Ülikooli koosseisu kuulusid Rait Merisaar, Lauri Õnnik, Karl Sutt, Mihkel Pari, Risto Uustal, Allar Raja, Joosep Laos ning Mati Arend. Roolis oli aastaid seda ametit Alma Materi paatkonnas pidanud Jaanika Tähnas.

Vahur Mäe, toimetaja

Aprilli lõpupäeval ning Kevadpühal avati Tartus toimunud traditsiooniliste Emajõe karikavõistlustega riigi sõudehooaeg. Pärnu Sõudeklubi karikavõiduga kulmineerunud jõuproovil tegid peamiselt kaasa noorsõudjad.

Võistlus, mis peetakse avapäeval neljal, teisel päeval aga kahel kilomeetril, pakub põnevust juba seetõttu, et esimesel saavutatud edu ei pruugi teise päeva lõpuks püsima jääda, sest kahe distantsi ajad summeeritakse ning nii selguvad ka parimad.

Meeste paarisaeru kahepaadil oli Johann Poolaku ja Marko Laiuse ülekaal selge mõlemal päeval, sest Pärnu Sõudekeskus Kalevi paari edu oli lähimate jälitajate ees vägagi soliidne – pikal distantsil ajaks saadud 12.05 ja lühikesel 6.27 andsid koguajaks 18.32. Kaugele jäid 18.54-ga maha rivaalid Martin Rahuoja ja Margus Kodasma Pärnu Sõudeklubist ning 19.07-ga kolmandaks platseerunud Reigo Pihlak-Mihkel Pari SAK Tartu klubist.

2016 Emajõe KV M2x Leo Muiste Arved Rauba foto Rait Merisaar
Noored viljandlased Leo Muiste ja Arved Rauba (foto: Rait Merisaar)

Meeste roolijata kahepaati valitsesid üldkokkuvõttes ajaga 19.17 pärnakad Markus Ritson ja Daniel Liik, kes küll pikal maal kaotasid tartlastele Rasmus Tensingule-Joonatan Kamale (ajad vastavalt 12.41 ja 12.40), ent parandasid kaotussekundid eduks klassikalisel 2000 meetri distantsil (ajad vastavalt 6.36 ja 6.44). Endisest ja praegusest tippsportlasest Viljandi vennad Alo ja Kaur Kuslap ühendasid jõud ning platseerusid koguajaga 19.52 kolmandaks.

Meeste ühepaadil oli arvatult tugevaim täiskasvanute koondise kandidaat Geir Suursild, kes laupäeval näitas aega 12.57 ning pühapäeval sõudis väga soliidse 6.50-ga (aegade summa 19.47). Pärnakale järgnesid kaaslinlane Andreas Lünekund (20.24) ja Viljandi noormees Kermo Randmäe (20.34).

Poiste samas paadiklassis krooniti 20.24-ga Emajõe karikavõitjaks Pärnu kalevlane Ander Koppel. Talle järgnesid viljandlane Markus Toom (20.36) ja Narva noormees Mihhail Kuštein (20.37).

Naiste paarisaeru kahepaadil võitis Tallinna Sõudeklubi esindus Karmen Alnek-Maarja-Liis Salumäe (20.50) pärnulannade Nora Küütsi-Liisu Miti (20.51) ning Kaisa Pajusalu-Koidu Killingu (21.12) ees.

Naiste ühesel viis karika Viljandisse Erli Mat (22.50). Järgnesid Jessika Scholtz Pärnust (23.57) ning tallinlanna Sirli Kruusmaa (24.11).

Tütarlaste parimaks ühepaadisõudjaks tituleeriti tartlanna Leena Kattel (23.02) pärnulanna Greta Jaansoni (23.30) ja Viljandi esindaja Kärolyn Mäesaare (23.37) ees.

Klubide punktiarvestuses triumfeeris Pärnu Sõudeklubi 61 punktiga. Pärnu Sõudekeskus Kalev sai kirja 50 ning koduvetel võistelnud SAK Tartu 31 punkti.

Täna peab 70. juubelit Eesti sõudmise pikaaegne edendaja Jaan Tults.

1946. aastal Pärnus sündinud Tults sai sõudmisõpetust Valentina Luhaoja, Mihkel Leppiku, Erich Seileri ja Jüri Kuruli käe all. Tultsi auhinnakappi rikastavad mitmed kõrged kohad NSV Liidu meistrivõistlustelt ning 1972. aasta Eesti meistrikuld kaheksapaadil. Peale aktiivse sportlaskarjääri lõppu pühendus juubilar spordijuhtimisele ning kohtunikutegevusele. Lisaks kohtunikuna tegutsemisele on Tults olnud sõudmise vanemtreener  ENSV Spordikomitees, koondises „Eesti Sport“ ja NSV Liidu koondise treener Eestis.

2004 Ateena OM i sõudmise del.juht Jaan Tults delfi
Jaan Tults 2004. aastal Ateenas sõudedelegatsiooni juhtimas

Tema tuntuimad ja edukamad õpilased on olnud Andrus Suija, Kalle Tammeorg, Raivo Raid, Marko Pruul, Toomas Lust, Enn Pehk, Tiit Urva jt.

Jaan Tults on panustanud ka Eesti Olümpiakomitee käekäiku, olles aastatel 2001-2016 volinike koosoleku ehk esindajate kogu liige. Eesti sõudmise grand old man on juhtinud sõudmise delegatsiooni kolmedel olümpiamängudel – Ateenas, Pekingis ja Londonis.

Tänasele sünnipäevalapsele on 2005. aastal omistatud Eesti Kultuurkapitali aastapreemiad 2005 ja 2014. aastal ning Valgetähe V klassi teenetemärk aastal 2007. Ta on avaldanud kirjutisi ajakirjades „Kehakultuur“ ja „Eesti Sõudja“ ning Spordilehes.

Tults tegutseb ka ettevõtjana, olles osanik Baltimaades Concept 2 kaubamärgi sõudeergomeetreid müüvas Penteer OÜ-s ning lööb alates 2015. aastast kaasa spordiklubi Airpak igapäevases tegevuses.

Eesti Sõudeliit soovib juubilarile palju õnne ning tugevat tervist!

Vahur Mäe, toimetaja
Fred Killing, foto

Läinud nädalavahetusel avati Vareses Põhja-Itaalias rahvusvaheline sõudehooaeg. Rio olümpiamängudeks valmistuv Eesti paarisaeru neljapaat lõpetas avavõistluse 4. kohaga.

Kaspar Taimsoo, Tõnu Endrekson, Allar Raja ja Andrei Jämsä tagasid finaalikoha juba reedeses eelsõidus ning pääsesid sellega laupäevasest vahesõidust. Finaalis mindi vastamisi Kanada, Venemaa, Poola, Norra ja Itaaliaga. Juba poolel distantsil sai selgeks, et seni olümpiapiletita Venemaa ja Kanada on kvalifikatsiooniregatiks valmistudes nii hea hoos, et teiste koondiste hooaja alguse vorm ei võimalda neile vastu saada.

2016 M4x MKI Varese eelsõit foto Fred Killing
Nii nägi koondise lipulaev välja enne avasõitu

Sõidu võit kuulus ajaga 6.02,16 Venemaale, järgnesid Kanada 6.04,92, Poola 6.08,25 ning Eesti 6.10,47ga. Meie nelikust tagapool lõpetasid Itaalia (6.14,05) ja Norra (6.15,93).

Koondise peatreener Matti Killing rääkis, et Poolaga oli üksjagu rebimist ning lõpus sai takistuseks Venemaa ja Kanada poolt tekitatud laine: „Jäime kahe kiirema vahele nii-öelda lõksu ega suutnud lainetuses poolakatele vastu hakata. Ent jällegi, mina nägin viimast 250 meetrit ega oska seetõttu sõidule kui tervikule hinnangut anda. Parimatele kogunes ajaliselt suur kaotus, ent nende jaoks on Riosse saamise viimaseks õlekõrreks kvalifikatsiooniregatt. Seal on vaja supervormis olla“.

Värskelt Sten-Erik Andersonist ja Oskar Kuzminist moodustatud paarisaeru kahepaat osales B-finaalis, kus platseeruti tulemusega 6.51,05ga Hispaania (6.41,43) ja Argentiina (6.46,03) järel kolmandaks. Kokkuvõttes 9. koha saanud Eestile järgnes Iisrael (6.53,77). Algselt pidi MK-etapil startima ligi kolmandiku võrra rohkem paatkondi, ent siis arv kahanes. Tulemuse sai kirja 10 võistkonda.

Matti Killing näeb kahepaati kui koondise järelkasvu- ja tulevikuprojekti. „Mehed tegid B finaali kõige kiirema finaalveerandi ning oskasid jõudu jagada. Klassivahe küll on, aga häbisse me ei jäänud. Vaja on julget pealehakkamist ning küll hakkab tulema“, arvas Killing Kuzminis ja Andersonis koostööpotentsiaali nägevat.

Nüüd saabuvad tipud koju. Esmalt harjutatakse nädalapäevad Pärnus, seejärel suundutakse Viljandisse, kus järveolud pakuvad võistlustingimustele ligilähedasi võimalusi.

teade
30.04-01.05, Emajõe KV
TULEMUSED

*
06-08.05.2016,
EM
08.05.2016, k13:15 ETV2 OTSE
2016 ERCH
Dokumendid: PDF
*
MUDELAJAD
*
voistlus

Viimane kuu Mai 2016 Järgmine kuu
E T K N R L P
week 17 1
week 18 2 3 4 5 6 7 8
week 19 9 10 11 12 13 14 15
week 20 16 17 18 19 20 21 22
week 21 23 24 25 26 27 28 29
week 22 30 31


Uudised

SUURSPONSOR

 Telia Logo 

 

T O E T A J A D


EOK logo
Kultuurimin logo est

 

paf logo 

 BTA kindlustuse logo

freesport logo
 

 penteer logo

 

laine kylalistemaja logo

 

Treeneri tarkvara ja treeningpäevik - Sportlyzer

logo parnu sadam