EM: Eestit esindab Portugalis viis paatkonda

Vahur Mäe, toimetaja   |   9. sept. 2010, 00:00
Eeloleval nädalavahetusel, 10.-12. septembrini, toimuvad Portugalis Montemor-o-Velhos sõudmise Euroopa meistrivõistlused, kus Eestit esindab viis paatkonda.
EM_2010_logo
Tänavused Euroopa tiitlivõistlused on erakordsed, sest veel ligi poolteist kuud hiljem, oktoobri lõpus-novembri alguses, toimuvad maakera kuklapoolel, Uus-Meremaal Karapiro järvel, maailmameistrivõistlused. Seega on Euroopa esivõistlused Vana maailma tipptegijatele peaproovi tegemise võimaluseks, mida näitab ka paadiklasside kaupa üles antud esinduslik stardinimekiri tipptegijatest.
Taimsoo ja Raja on kullasoosikud
Eesti koondise suurimad edulootused on loomulikult seotud Matti Killingu käe all harjutava, Pärnu Sõudekeskus Kalevis treenivast Allar Rajast ning Viljandi Sõudeklubi kasvandikust Kaspar Taimsoost moodustatud paarisaeru kahepaadiga, kes mullu, tulles Euroopa meistrivõistluste kullale, ei rahuldu ilmselt nõrgema tulemusega.
MK_1_2010_Raja-Taimsoo_pronks
Raja ja Taimsoo tänavusel 1. MK-etapil Bledis poodiumil kolmandana.    Foto: Fred Killing
Eelülesandmise põhjal tuleb starti 18 kahepaati, neist medalinõudlejateks võib kindlasti pidada sakslasi Knittelit-Krügerit, prantslasi Berrest’i-Bahain’i, tsehhe Vitaseki-Jirka’t, poolakaid Slomat-Chabeli, shveitslasi Vonarburgi-Stoferit ning loomulikult meie mehi.
Eesti koondise peatreener Jaan Tultsi sõnul ei oma Euroopa meistrivõistluste tulemus hiljem toimuvate maailmameistrivõistluste valguses väga olulist tähtsust, sest pearõhk on pandud ikkagi MMile.
Endrekson ühepaadil
Kuigi Tõnu Endreksoni hooaeg on kulgenud vaevaliselt, jagades seda nii ühepaadi kui ka koos Andrei Jämsäga paarisaeru kahepaadi vahel, on nüüdseks otsus kindel. Selle kohaselt keskendub Pärnu Sõudeklubi spordimees Londoni olümpiamänge silmas pidades ikkagi ühepaadile ning sai Eesti Sõudeliidult loa minna starti ka Portugali. Endreksonil on vastaseid 20, neist kuulsaimad kahekordne paadiklassi olümpiavõitja Olaf Tufte, suurte finaalide alaline külaline, rootslane Lassi Karonen, tänavu kõik MK-etapid võitnud tsehh Ondrej Synek, Leedu meistrivõistlustel meie meest pikalt edestanud tulevikulootus Mindaugas Griskonis jpt.
Pajusalu ainus naissportlane koondises
Naiste ühepaadil teeb suurvõistlusel kaasa ka tänavune U23 MM-hõbe, Pärnu kalevlanna Kaisa Pajusalu. Pärnulannal on vastaseid 16, neist kuulsaimad mitmekordne olümpiavõitja, valgevenelanna Ekaterina Karsten, tsehhitar Mirka Knapkova, venelanna Julia Levina, rootslanna Frida Svensson, Leedu tõusev täht, tänavusel viimasel MK etapil neljandana lõpetanud Donata Vistartaite jpt.
Neljapaat taas tiitlivõistlustel väljas
Traditsiooniliselt tuleb starti Eesti paarisaeru neljapaat, mille tänavusse koosseisu kuuluvad Andrei Jämsä, Igor Kuzmin, Vladimir Latin ning Valeri Prosvirnin. Kvartette tuleb EM-veele 13, kusjuures kaasa teeb ka alates 2005. aastast tiitlivõistlustel võitmatuna püsinud legendaarne Poola nelik Wasielewski, Kolbowicz, Jelinski ja Korol. Tähelepanuta ei saa jätta Venemaa koosseisu, kuhu kuulub ka mitu Ateena OMil kulla võitnud meest. Kohal on alati tugevad Prantsusmaa, Saksamaa, Tsehhimaa, Ukraina ja Poola. Eesti nelikult oodatakse positsiooni B-finaali eesotsas, mida võiks lugeda kordaminekuks.
Kaheksapaat püüab finaalipääset
Eesti kaheksapaat, kes Luzerni MK-l platseerus üheksandaks, tagades nii enesele koha EMil startijate rivis, konkureerib seitsme paatkonnaga. Meie okteti ridades teevad kaasa Rauno Talisoo, Alo Kuslap, Kaur Kuslap, Martin Neerot, Artur Maier, Sten-Erik Anderson, Jaan Laos, Andrus Sabiin ja roolija Siim Schvede. Enim tasub silmas pidada Saksamaad, Itaaliat ja Poolat. Koht finaalis oleks meie meestele positiivseks tulemuseks.