Aleksei Lipintsov: Koroonaviirus kiirendas spinningutreeningute kolimist internetti

Vahur Mäe, toimetaja   |   6. apr. 2020, 10:37

Uuest koroonaviirusest tingitud eriolukord pani harrastajad keerulisse seisu: spordisaalid on suletud, samuti pole enam võimalik trennikaaslastega mujal koguneda. Kuna paljudel spordisõpradel on kodus isiklik sõudemasin, tegid osad neist sõudespinning.ee treenerile Aleksei Lipintsovile ettepaneku hakata virtuaalseid spinningu- ehk rühmatrenne andma.

Mõeldud, tehtud: juba mõnda aega saavad huvilised tunnustatud juhendaja näpunäidete järgi YouTube’i keskkonnas treenida. Kaasa saavad lüüa kõik olenemata sõudemasina margist ja mudelist.Tulevad virtuaalsed võistlusedki: näiteks 9.-12. aprillini stardib Harku poolmaraton. Mida uue tegevusmudeli juurutamine Lipintsovilt nõudis ning kuidas saab treeningutega liituda, sellest lähemalt eestvedajaga tehtud intervjuust.

Kuidas on virtuaalsete spinningutreeningute käsi käinud?

Enamik külastajad on ammused tuttavad: spordisõbrad, kes käisid enne kriisigi spordiklubides. Osalejate arv on seni jäänud 12-16 vahele. Võimalik, et uued inimesed pole teed meieni leidnud, kuna trennid on tasulised ja sinna keskkonda puudub vaba ligipääs. Tegin katse: paaril korral said kõik soovijad liituda, ning peale aktsiooni oli uusi logimisi märgata. Ei tea, kas nad tegid kaasa või lihtsalt uudistasid. Kõik liituda soovijad saavad YouTube’i kanali lingi ja võivad alustada. Põhimõte on uus ja käimalükkamine võtab aega.

Kaua selliseid trenne plaanis anda on?

Vähemalt seni, kuni Tallinna sõudeklubi suletuks jääb. Kõik hakkas pihta nii, et inimesed ise pöördusid minu poole ja uurisid, kas midagi sellist oleks võimalik teha? Kui on soovi, saaksid kodus viibivad tipudki kaasa lüüa. Olen virtuaaltreeningute andmise peale paar aastat mõelnud. Tegemist on kuluka projektiga. Kriis andis idee teostamisele tugeva tõuke: panin raha kokku ja läksin poodi. Juba järgmisel päeval seadistasin süsteemi töökorda. Nüüd kõik toimib ja inimesed annavad positiivset tagasisidet.

Kui kontseptsioon võetakse hästi vastu, kas eriolukorra möödudes võiks sel moel jätkata?

Arutasime võimalusi Pärnu treeneri Elar Jaaksoni ja Viljandi juhendajaga. Nii ehk olekski kõige mõistlikum, et üks treener annab trenni ja üle Eesti klubidesse kogunenud huvilised saavad nõu: on suured ekraanid ja kohapeal tõmmatakse. Näiteks mina Tallinnas teen ja see läheb igal pool eetrisse. Türi inimesed oleksid sellisest mudelist huvitatud, sest praegune treener võõraid gruppi meelsasti juurde ei võta. Nende puhul toimiks see lahendus ideaalselt. Mina ei peaks alati kohal käima.

Haiguspuhang tekitab seega võimaluse uue tegevusmudeli loomiseks. Millised tehnilised nõuded mängu tulevad?

Esiteks, arvuti peab väga hea olema. Mina pidin enda masinat kiiremaks ja võimsamaks muutma, et pilt kvaliteetselt jookseks. Kaamera peab olema juhtmega, sest aku kestaks vaid ülekande esimesed 20 minutit. Hääle ja muusika sünkroniseerimiseks soetasin puldi. Investeering oli päris suur, aga hea asja saamise nimel tulebki pingutada. Teen kõik selleks, et rahvale meeldiks. Näiteks on meil treeningu eel ja järgselt võimalus grupivestlusi pidada ning see lahendus võeti osalejate poolt hästi vastu. Sel moel saab pereringis olles veidigi vaheldust – teiste sõudefännidega suhelda. Masinal sõudmine ei ole igav nühkimine.

Millal tulevad esimesed võistlused?

Vaatasin, et USA Concept 2 pakub sõudesõprade motiveerimiseks logbook’i (ülemaailmne sõudemasina kasutajate personaalne tuvastussüsteem, V.M.) vahendusel mitmeid virtuaalseid võistlusi: praegu on käimas väljakutse maksimaalse kilometraaži kogumiseks. Meilgi on 9. aprillist plaanis neli päeva vältav Harku poolmaraton. Huvilised teevad distantsi läbi ning saadavad sõudespinning.ee keskkonda tulemused. Tulevad protokollid, nagu päris võistlusel. Usun, et motivatsiooni tõstmiseks teeme edaspidi teisigi üritusi.

Mida arvad mõttest kaasata huvi tekitamiseks külalistreenereid: näiteks Eesti sõudetippude hulgast?

Praegu pole sellele aega olnud mõelda, sest enne pean tagama täieliku tehnilise valmisoleku. Aga seejärel tulekski arutada, kuidas asi veelgi põnevamaks teha. Näiteks lisasin hiljuti ekraanile enda pulsikella näidud: treenijad näevad, millise pulsiga sõuan. Rühmatrennidest on seni osa võtnud Allar Raja ja Kaspar Taimsoo. See on taas näide, kuidas harrastajatele lisaväärtust pakkuda: ässad saavad peale trenne nõuandeid jagada ning nii muutub projekt veelgi põnevamaks. Rahvas on rahule jäänud. Kuna tehnoloogia võimaldab ekraanil mitme pildi jagamist, ei välistaks kombinatsiooni, kus lisaks minule teeb kaasa teinegi juhendaja.


Sisesõudmise kohta saab lugeda Concept 2 ning sõudespinning.ee veebilehel. Virtuaalsed treeningud toimuvad esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti kell 18.

Postituse foto: treener Aleksei Lipintov (soudespinning.ee)