Allar Raja: Uus-Meremaa päike on karm

Vahur Mäe, toimetaja   |   1. dets. 2009, 00:00
Vestlesin hetkel Uus-Meremaal treeniva Allar Rajaga, kes oma paadikaaslase Kaspar Taimsooga ning treener Matti Killinguga on tutvumas 2010. aasta maailmameistrivõistlusi võõrustava Karapiro järvega
Millise kava järgi Uus-Meremaa kevades treenite?
Kasutame tüüpilist ja end õigustanud plaani, mille kohaselt kaks korda päevas teeme veetreeninguid ning lisaks jooksu ja jõusaali. Kui ilm sõuda ei luba, siis treenime velo- ja sõudeergomeetril. Sõudes püüame tähelepanu pöörata tehnilistele detailidele ja lihvime koostööd. Üldiselt kuuluvad programmi pikemad ja rahulikumad, 15-30 km,  otsad, mille kestel sooritame tehnilisi harjutusi.
754
Treeningul                          Foto: Matti Killing
Millisel tasemel on tingimused?

Olud Karapirol on vahelduvad, enamjaolt puhub põhjatuul, mis tähendab, et mööda võistlusdistantsi finishi poole sõites on ta vastu. MMi ajal tuleb arvestada kas vastu -või küljetuulega. Järv on lai ja ruumi jagub siin kõigile, ka kaatritele ja skuutritele, kes arvestavad igati sportlaste liikumisega, võttes möödudes kenasti hoo maha.

Hetkel on siin sooja keskmiselt 18 kraadi, kuid vaatamata sellele on kevadpäike väga terav ning ohtlik. Uus-Meremaal olevat tohutu UV-kiirguse tõttu nahavähi saamise risk maailmas esikohal.

755

Tingimused kaldal on samuti head. Siinne High Performance Centre, kus teevad ettevalmistust Uus-Meremaa sõudjad Mahe Drysdale, Nathan Cohen, Matthew Trott jt, on tasemel.  Jõusaali ja trenazööride ruum on puhas, kvaliteetne, ruumikas ja kõike vajalikku hõlmav. Meie saabudes valmistus Euroopasse tagasi pöörduma belglane Tim Maeyens, kes on tõeline Uus-Meremaa fänn – nimelt tellis ta endale kohaliku paadifirma „Kirs“ võistluspaadi, millel sõuab ka paljukordne maailmameister Drysdale ise.
Kui võrdled oma seisu eelmise aasta sama ajaga, siis mis on nüüd teisiti?
Eelmisel aastal harjutasime ainult Eestis, seega veetreeningutega oleme juba plussis. Pealegi nokitsesime siis igaüks omaette – Kaspar Taimsoo oli sõjaväes ning mina mõtlesin palju kooli lõpetamisele. Käesoleval aastal haarasime härjal sarvist ja püüame oma füüsilise ja tehnilise poole viia uuele tasemele.

Millised on plaanid kodumaale saabudes?

Eestis plaanime teha jõusaali ja sõuda ergomeetril. Programmi oleme lülitanud Pärnumaa sisesõudmismeistrivõistlused. Lume saabudes hakkame koguma suusakilometraazi – märtsi esimesel pühapäeval kontrollime vormi kuninglikul Vasaloppetil.


Taimsoo ja Raja lõpetavad Uus-Meremaa sõudelaagri 5. detsembril. Järgneb pikk reis Eestisse.
Järgmise aasta maailmameistrivõistlused toimuvad 31. oktoobrist 7. novembrini. Raja ja Taimsoo eesmärgid on kõrged – tänavune pronksmedal nõuab välja vahetamist kirkama vastu.